MizzTee2010
Kvinna ·
04 jul, 2011
Blir 320-335 gram för lite?! naturell 410: är min modell bra?!
Andra bröstoperationerJag har en planerad bröstoperation på Viktoriakliniken den 19 oktober. Ålder 26, Vikt 59 och längd 164 cm. Jag kommer att göra en förstoring på 320 och 335 gram olika pga mitt bröstben är lite högre på ena sidan. Implantaten heter naturell 410, sedan står det MM 320 och MF 335.. vad betyder de första bokstäverna där?! Jag kommer även göra crescentlyft då mina bröst är urammade av två barn.. plus förminskning av vårtgården. Jag är ute efter stora, fastare men naturliga bröst.. men ser överallt hur det pratas om att de flesta väljer runda?! och massa andra modeller/implantat än mina.. är det någon som har mina implantat och är nöjda/missnöjda?! Är också rädd att jag väljer för lite.. Alla skriver också om high profile.. är det något för mig?! Jag kommer lägga ärret under bröstet, men tycker att han borde göra det genom vårtgården när han ändå skär där, men han rekomenderade det inte?! pga infektionsrisken.. Ser att många lägger ärret i armhålan.. vad är att föredra?! Många frågor, men jag vill bara att allt ska bli så bra som möjligt från början såklart. Tacksam för svar:-)
Sortera efter
Anonym användare
04 jul, 2011
Meryl
Kvinna ·
04 jul, 2011
MizzTee2010
Kvinna ·
04 jul, 2011
mariee
Kvinna ·
05 jul, 2011
Jag har typ samma mått som dig och la in 300cc, tycker knappt att det märks, annat än i bikini.
MizzTee2010
Kvinna ·
08 jul, 2011
Tack för hjälpen.. vad bra att du säger det.. känns som att jag får ännu mer kött på benen:-) för att välja lite större då:-) tack!!
Emma.Lu
Kvinna ·
08 jul, 2011
Jag var också ute efter naturliga bröst, jag ville behålla min form då jag var väldigt nöjd med den.
Min kirurg rekommenderade då 375 cc runda för att kunna behålla formen, och hon sa att high profile passade mig för man mäter efter bröstdiameter. Kohesive 1 för att de ska bli en mjuk modell.
Jag är super nöjd med formen, de blir bara finare och finare efter varje dag. Men dock krymper de lite då svullnaden går ner!
I kläder ser man inte alls nästan att jag gjort en bröstförstoring, vilket kännas tråkigt.
Vet inte vad jag har för bh storlek än, men skulle gissa att det blir max C.
Så jag är lite besviken på mig själv att jag inte tog större.
Så tänk verkligen igenom innan du väljer storlek, folk säger "det kommer passa dig"osv, men tänk på vad du vill ha och vilket resultat du vill uppnå!
Lycka till :-)