bedhead
Kvinna ·
21 dec, 2011
Bokat tid idag!
BröstförstoringHeej!
Idag var jag på konsultation för en bröstförstoring 🙂 Det gick jättebra! Kliniken var hur fin som helst, man kände sig lite som hemma. Personalen var jätte lugna och tog sig verkligen tid att prata med en!
Efter att träffat först en sjuksyster och provat lite olika implantat och bestämmt lite vilken storlek jag ville ha. Sen fick jag träffa läkaren/docenten Disa och fick prova ytterligare en gång med andra implantat, riktiga silikoninlägg. Det var mycket finare och såg lite mer verkligt ut än första provningen.
Är rädd att om jag tar 300ml som var min tanke först , att jag kommer ångra mig och vill ha större. Det är ganska mkt pengar. oOch om jag väljer förstora kanske jag ångrar mig och tycker det är för stort.
Disa förstod och var jätte duktig på att vägleda mig. Vi kom tillslut överens om att 375 i högra och 400 i vänstra (eftersom det ena är större än det andra blev de så).
Jag är supernöjd med valet, och det såg naturligt ut, som jag ville!
Jag kunde få större om jag ville, men nja. Vill inte att det ska synas för mkt att jag har gjort brösten! 💡
Nu längtar jag som tusan!! Fick även lånet beviljat idag så nu är det verkligen på riktigt! Hoppas bara att pengarna hinner komma innan det är dags!!
Sortera efter
-blask-
Man ·
21 dec, 2011
Milia
Kvinna ·
21 dec, 2011
Spännande, grattis! När är det dags?! Jag fick också mitt lån beviljat idag för övrigt. Skönt besked! 👍
ksjo
Kvinna ·
21 dec, 2011
Vad kul! ska du göra på östersjökliniken?:)
ksjo
Kvinna ·
21 dec, 2011
Vad kul! ska du göra på östersjökliniken?:)
bedhead
Kvinna ·
21 dec, 2011
Det blir operation den 31 januari! Jag fick svar på låneansökan på 30 sekunder. Helt galet! Så nu jädrar!
Det är det viktigaste - att man trivs med personalen och känner sig bekväm där! Personalen på Östersjökliniken tog sig verkligen också tid, visade runt, bjöd på icke-maskin-kaffe 😉 Bjöd verkligen på sig själva och det var inte alls stelt som det annars lätt kan bli när man pratar med läkare! Superhärliga!
Milia
Kvinna ·
21 dec, 2011
bedhead
Kvinna ·
21 dec, 2011
bedhead
Kvinna ·
21 dec, 2011
MyDecition
Kvinna ·
21 dec, 2011
bedhead
Kvinna ·
21 dec, 2011
Haha, maskinkaffe funkar också ;) bara man är nöjd med bemötandet och kliniken :D
ELIT
Man ·
22 dec, 2011
Åh vad roligt att allt klaffade! Själv har jag allt kvar... Ska på konsultation den 29:e och op den 30 jan på Proforma hos Calle. Jag är verkligen osäker på hur mycket jag ska lägga in. Jag vill inte ha för stora och jag vill att de helst ska både kännas och se naturliga ut.
Ristestet förstår jag mig inte på, tycker det är jättesvårt att se och föreställa mig hur det kommer att se ut.
Lycka till nu!!!
Härligt! jag gjorde min andra konsultation härom dan på Akademikliniken. Första var hos Calle på proforma och jag kände mig inte riktigt hemma där, varken med honom eller övrig personal... På Akademikliniken kändes det riktigt bra! Fick först träffa en sköterska som visade alla olika implantat och berättade allt om hur det skulle gå till och svarade på alla frågor, kändes som hon hade all tid i världen med mig! :) Kändes såpass bra att jag nu har en inbokad optid i början av januari! Toppen! Mycket dyrare än Proforma men vilken klasskillnad! ALLA där var omhändertagande och jordnära! Mycket nöjd med mitt beslut!