Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Pixel profilbild

Pixel

Kvinna ·

08 feb, 2012

Några frågor om dermaroller

Hudförbättring/hudföryngring

Jag tänkte ta och lägga en beställning på en dermaroller som jag tänkt använda främst för mina bröstopärr, bristningar och celluliter. Velar fortfarande lite mellan 1mm och 1,5mm.


Det jag undrar främst om är dock vilken sort man ska ha. Har upptäckt att det finns varianter med 192 nålar och sen finns det varianter med 540 nålar. Vilket är bättre? Någon som kan dela med sig av sina erfarenheter?


Rent instinktivt så känns det som att ju fler nålar desto bättre effekt borde det vara men det kanske är helt fel? Kanske blir för mycket då och för smärtsamt (är nålrädd!)?


Skulle uppskatta snabbt svar om möjligt för jag vill kunna lägga in beställningen och få hem den så snart som möjligt (är ganska lång leveranstid) och börja rolla.

Sortera efter

milliebillie profilbild

milliebillie

Kvinna ·

08 feb, 2012

Hej! Var köper du den? *nyfiken*
Gilla
Pixel profilbild

Pixel

Kvinna ·

08 feb, 2012

Tänkte köpa från tradera. Bra pris och finns lite lika att välja på.

Gilla
Pixel profilbild

Pixel

Kvinna ·

08 feb, 2012

Ingen som kan något om detta? Kan inte alls avgöra om fler men tunnare nålar är bättre eller sämre än färre tjockare...
Gilla
karma profilbild

karma

Kvinna ·

08 feb, 2012

jag beställde en dermaroller för några dagar sen som jag nu fått hem. fick inte med några instruktioner så försöker själv läsa på massa om detta nu.. men jag beställde iaf en med 540 nålar, då jag läste nånstans att fördelarna med fler nålar är att det skaparbetydligt fler men tunnare microkanaler i huden, dvs. snabbare läkning, mindre smärta och högreabsorbtion av hudvårdsprodukter. jag valde dessutom 2mm då det är större bristningar och celluliter jag vill behandla. vill inte "rekommendera" nåt då jag inte vill säga fel till dig, men med tanke på att jag själv valde 2mm så hade jag iaf valt 1,5mm och inte mindre!

hoppas jag kunde vara till lite hjälp iaf :) lycka till!
Gilla
Pixel profilbild

Pixel

Kvinna ·

09 feb, 2012

Jag köpte precis en 1,5mm med 540 nålar. Får hoppas att det funkar nu då så man inte plågar sig själv med nålar i onödan. Är väldigt nålrädd!

Gilla
josten profilbild

josten

Kvinna ·

09 feb, 2012

Detta lät ju väldigt intressant, kan ni inte uppdatera hur det går för er? :)

Gilla
Linda78 profilbild

Linda78

Kvinna ·

09 feb, 2012

Vad tusan är en dermaroller ? :S

Gilla
karma profilbild

karma

Kvinna ·

13 feb, 2012

josten skrev:

Detta lät ju väldigt intressant, kan ni inte uppdatera hur det går för er? :)

jaa det kan jag absolut göra! :)

Gilla
Pixel profilbild

Pixel

Kvinna ·

13 feb, 2012

Jag har fått hem min dermaroller och rollat en bra bit av kroppen (låren,rumpan,några ärr på smalbenen,några på armarna,bristningar på brösten och operationsärren). Det gjorde mindre ont än jag väntat mig, helt klart uthärdligt. Började dock blöda ganska mycket på vissa ställen och jag är helt illröd och prickig efter och det svider och är ömt. Så det där med att rodnaden försvinner efter ett dygn som stor överallt är bara bullshit, det syns att detta kommer hålla i sig i många dagar.

Sen har jag upptäckt att det är lite knepigt att rolla jämnt. Det blir liksom hårdare tryck mot kanterna på något sätt så jag blir rätt randig och inte jämt "hålad".

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem