Anonym användare
21 feb, 2012
Amning och implantat?
BröstförstoringJag funderar på hur det funkar med amning efter man har gjort en bröstförstoring? Har någon här erfarenhet av detta?
Sortera efter
Lambi11
Kvinna ·
21 feb, 2012
Anonym användare
21 feb, 2012
Navi
Kvinna ·
21 feb, 2012
Mycket bra svar. :)
Eftersom du är sjuksköterska, har du bemött någon som op. och ammat?
Låt oss säga vid en mindre lyckad ammning, vad skulle man säga händer? Får de en annan form/fasthet/hänger?
Förlåt för kanske korkade frågor, men grejer går inte in lika lätt när jag läser som om jag hade hört någon förklara det i ord! :)
Lambi11
Kvinna ·
21 feb, 2012
Inga frågor är korkade :) Har aldrig bemött någon kvinna som op. och ammat. Har jobbat inom äldrevård men vill jobba på barnavårdcentral efter min spec.utbildning och där finns kvinnor som ammar :)
De kvinnor som op. får samma komplikationer som icke opereade, t.ex. mjölkstockning, sår på bröstvårtan mm och har att göra med samspelet mellan mor och barn, t.ex. sugteknik, kroppsställning. Sen när det gäller mjölkbildning så beror det t.ex. på om man gjort ett lyft och om kirurgen avlägsnat bröstvävnad. Det kan ju finnas bröstvävnad kvar som kan bilda mjölk men om mjölkgångarna är avklippta så kommer ju mjölken inte ut genom bröstvårtan.Så det beror mycket på vad kirurgen gjort.
En kvinna som fått barn får igång sin mjölkproduktion ordentligt efter ca 2-3 dygn och brösten blir ordentligt mjölkfyllda. Har du då ett stort implantat inne i bröstet kan man ju tänka sig att det spänner ännu mer. Denna spänning ger ju med sig snart så det är ju övergående. Sen ska man ju också tänka på att man ev. kommer vara tvungen att göra om operationen efter en amningsperiod om du har anlag för häng men det är inte alla som får häng.
Anonym användare
21 feb, 2012
Gerda83
Kvinna ·
21 feb, 2012
Vendela-74
Kvinna ·
21 feb, 2012
Signaturen "nyabröst" la i går upp tråden "Ni som förstorade innan ni blev gravida hur ser brösten ut nu efter ni har ammat?". Kolla den, där har jag och många fler svarat med sina personliga upplevelser kring amning och implantat.
Det är väldigt individuellt. Det beror lite på var du har snittet samt om du måste lyfta. Om du endast ska förstora så är det störst risk för problem med amning om implantaten läggs i genom bröstvårtan. Minst risk om snittet ar under bröstet eller armhålan. Men oftast så kan kvinnor med implantat amma. Men tyvärr så har inte vårdpersonalen den kunskapen och ger inte tillräckligt med stöd till kvinnor som förstorat brösten. Tyvärr så har flera kvinnor fått höra att de inte kommer kunna amma (helt fel info!) och därför inte ens försökt! Är själv sjuksköterska och gick i höstas en kurs i amning på Karolinska Institutet i Solna där vi tog upp detta ämne. Tyvärr finns det inte så mycket forskning kring detta men om vårdpersonalen tror på kvinnans förmåga att amma och stödjer henne är chansen för lyckad amning mycket större.