Välkommen till nya Plastikoperationsforum
Tjockis73 profilbild

Tjockis73

Kvinna ·

07 feb, 2012

När och hur berätta för chefen?

Bröstförstoring

Hej! Jag ska opereras den 6 mars för att ta ut mina pip och sätta in lite större. Mitt problem är att jag vet inte när och hur jag ska berätta för min chef? Jobbar på en lite ica butik där jag jobbar mestandels med killar och min chef är en man. Han är lite speciell chef så jag vet inte hur jag ska lägga fram allt.Har ni några tips? Ska jag säga att jag operera mig för många år sen så jag har silikon tuttar och nu är jag så orolig med det här eländet som kommit fram om pip att jag måste ta ut dom och att jag kommer vara borta 14 dagar.Jag tror han kommer bli arg faktiskt..vet inte varför har bara känslan... Känns skit att han måste betala min sjukskrivning en viss del antar jag för jag är bara deltids anställd så då går väll försäkringskassan in och betalar resten eller har jag fel?? Jag vill inte att det ska komma fram att jag har silikon tuttar men min chef har väll tysnadsplikt? Vad säger man till arbetskamraterna om vad jag ska göra eller varför jag ska vara borta? Jag behöver tips..Mår jätte dåligt över det här.. När måste man senast berätta för chefen om det här? Jag vet att det kommer att kännas mycket första tiden att lyfta saker och att det hugger till och gör ont ibland den första tiden.. Tacksam för svar!!! Mvh Tjockis73

Sortera efter

 profilbild

Anonym användare

07 feb, 2012

Svårt de där! Måste du berätta att du ska opa brösten överhuvudtaget? Jag berättade bara att jag skulle opereras men att det inte var något allvarligt, min chef är oxå en man, eller kille, han är 24 å jag är 22 så jag tyckte det var lite pinsamt men nu när jag är tillbaka vet han om vad jag OPade, det sa någon av mina kollegor på ett morgonmöte med mitt team när en frågade om det hade hänt mig något. Jag fick vara sjukskriven 2 veckor, fick intyg på det som jag lämnar till chefen. Du kan säkert oxå få det framförallt när du har ett mycket tyngre jobb än mig som sitter i kundtjänst! Lycka till! :)

0 Gilla

Tjockis73 profilbild

Tjockis73

Kvinna ·

07 feb, 2012

Min chef skulle fråga mig direkt varför jag ska vara sjukskriven och sen står det på läkar intyget vad jag gjort för operation. Hur långt innan sa du att du skulle operera dig?

Det är så svårt det här..

Tack för ditt svar!!!

Kram

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

07 feb, 2012

Om du har en planerad operation (vilket du har i det här fallet) så är du skyldig att berätta för din chef så långt i förväg som bara möjligt, så att han kan fixa en ersättare för dig. Sen har han ingen rätt att neka dig sjukskrivning, sjukpenning eller något sånt. Vad det gäller ersättningen så är det arbetsgivaren som betalar din sjukpenning de första 14 dagarna (osäker på hur det funkar med karensdag när det gäller sjukskrivning med sjukintyg), försäkringskassan går in först på den 15:e dagen. Har du ett fast antal timmar på din arbetsplats, eller jobbar du på inringningar?

Visst att det kan vara en jobbig situation, men om du förklarar lite om PIP så kanske du kan få lite sympatier? Jag menar; din första operation gjorde du väl inte när du jobbade där, och nu är det ju egentligen ingen ren estetisk operation du ska göra (även om du väljer att lägga in lite större implantat när du ändå håller på, men det är ju inget han behöver veta något om anser jag :P ). Du ska ju faktiskt byta ut dina PIP-implantat. I mina ögon är det en helt annan sak. Även om en manlig chef kanske inte skulle se det så ;)

Lycka till!

0 Gilla

Tjockis73 profilbild

Tjockis73

Kvinna ·

07 feb, 2012

Hej!

Jag har en fast anställning på 21 timmar i veckan.Jag har fått schema på hur jag kommer att jobba då så om jag är sjukskriven 14 dagar handlar det om 5 dagar jag skulle ha jobbat. Men vet ni om jag får resten från FK eftersom jag stämplar resten av tiden så borde jag få pengar därifrån?

Jag har jobbat 1 1/2 år på mitt jobb jag har nu så han vet inget om min första operation...

Jag får berätta att jag mår dåligt över det här med pip helt enkelt och jag måste göra det här...

Jag kommer inte berätta att jag ska ha lite större denna gång.Det behåller jag för mig själv...

Kram!!!

0 Gilla

Ramlösa76 profilbild

Ramlösa76

Kvinna ·

07 feb, 2012

Du har inga semesterdagar du kan ta ut under tiden istället?

Det ifrågasätts kanske inte på samma vis?

Det hade jag tänkt göra om jag gör min operation som jag hemskt gärna vill :)

0 Gilla

Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem