bubblan02
Kvinna ·
15 mar, 2012
Ni som ville ha snittet gjort i armhålan....men gjorde i bröstvecket
BröstförstoringNi som egentligen ville göra snittet i armhålan,men gjorde det i bröstvecket i stället.Har ni ångrat det? Hur ser det ut?
Jag är rädd för att jag hela tiden ska "se" ärret o irritera mig på det.
Jag har inte hittat så många kirurger som lägger implantatet via armhålan framför.Lutar åt bröstvecket ändå.
Sortera efter
Milia
Kvinna ·
15 mar, 2012
Anonym användare
15 mar, 2012
Jag ville från början helt o hållet ha i armhålan men valde istället att ha i bröstvecket och är jättenöjd med mitt beslut :)
bubblan02
Kvinna ·
15 mar, 2012
När jag tittar runt på "ärrbilder",så ser jag att en del tjejer har sina ärr på undersidan av bröstet,och en del precis i vecket.Vad beror det på vad man får?(beror det på kirurgen el,tjejens bröst?)
bubblan02
Kvinna ·
15 mar, 2012
Anonym användare
15 mar, 2012
Mina ärr hamnade 1-2 cm under bröstveckat, skulle ha korrat det (flytta ner implantaten) men det blev inget pga olika omständigheter. Jag var helt inne på ärr under armhålan men ville ha en optid fort och därför blev det under brösten. Om jag ångrat det- ja idag har jag tagit ut implantaten och ärren kommer synas mycket väl under brösten.
MyBeautifulTwins
Kvinna ·
18 mar, 2012
Jag la mitt snitt under för att få en mer exakt placering.
Mina bröst är bara 5 dagar gamla så jag har inte sett ärren än. Men dom ligger exakt i bröstvecket =)
Casiopeia
Kvinna ·
18 mar, 2012
Jag har bägge.
Första opi armhålan
Andra op (korrigering) via armhålan
tredje op (korrigering) vi bröstvecket
Med facit i hand. Jag hade mycket hellre bara haft ärr under brösten, Mycket lättare att gömma än armhålorna. Och kirurgen kan lättare överblicka vad han gör via bröstvecket än via armhålan.
Nu har ärren i både armhåla och under bröst bleknat. Och inför en 4e op så kan jag ju säkert välja och utan att tveka en sekund så får det blir under brösten. Dom ärren gör inget, dom syns ju inte annat än när jag är naken och ingen går ju o lyfter på mina bröst och tittar under dom. Utom möjligen mannen min, men han vet ju om min op. Dom i armhålorna däremot stör mig och dom jobbar jag på att få så fina som möjligt med dermaroller.
Anonym användare
21 mar, 2012
Jag ville som du och så många andra ha i armhålan då jag läste överallt att det skulle vara smidigare och mindre synligt och allt det där som jag tyckte lät jättebra men sen så kom jag i kontakt med så många tjejer som behövt göra någon form av korrigering och då behövt gå in genom bröstvecket och slutat upp med 4 ärr så för mig som även tidigt kände att jag ville ha framför började genom bröstvecket låta mer och mer som nåt för mig :)
Örjan är otroligt duktig och han gör så fruktansvärt fina ärr så jag körde på det som kändes bäst i slutändan och är JÄTTENÖJD :D Har fått mina drömbröst och även drömärr!! De är ca 4 cm och supertunna vad jag kan se genom tejpen så jag är riktigt nöjd. :)
Mitt råd till alla är att alltid följa sin magkänsla för i slutändan är det oftast det som magkänslan säger som är rätt för en :)
bubblan02
Kvinna ·
03 apr, 2012
puffar...
Pixel
Kvinna ·
04 apr, 2012
Jag kunde inte tänka mig något annat än genom armhålan men blev tvungen att ge mig angående det önskemålet eftersom jag inte kunde hitta en enda kirurg som gjorde genom armhålan framför muskeln och framför muskeln var ett måste. Så nu sitter jag med två fula breda ärr som sitter en bra bit under bröstvecket och syns väldigt mycket =( Blir problem om jag ska ha bikini eller något annat plagg som slutar precis under brösten för då sticker ärren ut... Så nu väntar jag på mitt återbesök hos kirurgen i juni för att kolla vad han kan göra åt detta. Jag har ju skött ärren så bra det bara är möjligt, tejpat och haft mig. Men ärren har blivit breda och fula ändå och att de sitter så långt ner är ju knappast mitt fel så jag hoppas att han är villig att korrigera det. Hade ärren suttit precis i bröstvecket eller strax ovanför så hade de inte stört mig så mycket för då hade man inte tänkt på dem så mycket. Avundas alla som har sina ärr i armhålan...armhålorna visar jag ändå aldrig och där finns det så mycket naturliga veck och sånt ändå. Ärren är det enda jag ångrat med min operation...
Delvisbakom600cc
/ ·
04 apr, 2012
jag hade i början tänkt att ha genom armhålan men kirurgen sa att det skulle bli bäst bröstvecket och litade på honom såklart.. Och det var rätt beslut :)
Mina ärr är osynliga ( opererades i oktober) , inte ens mannen ser ärren : ) Jag har inte använt något speciellt tejp eller dylikt .. Tror det är hudkvaliten samt hur man sköter ärren som är största faktorn för resultatet :)
luppisen
Kvinna ·
04 apr, 2012
Min läkare påstod att det var "gammalmodigt" att lägga in via armhålan, dessutom att det var större risk för infektioner, eftersom det är längre väg att "böka" in implantatet från armhålan, för man kan aldrig få någonting 100% sterilt rent..(bor i Finland)
Han var med i någon forskargrupp som forskade i infektioner efter bröstförstorningar,kapselbildningar osv..
men det verkar vara väldigt olika mellan läkare/kirurger, med vad de rekomenderar osv..väldigt svårt att få ett klart o tydligt svar på nånting...:-\ så det är bara att lita på att dom vet vad dom gör..?
Mina är 2v gamla idag :-) och ärren ser faktist helt ok ut, tror nog att dom inte kommer att synas desto mera sen. Väntar bara på att de ska "mogna" nu och "falla" på plats...😀
Lycka till!
Pixel
Kvinna ·
04 apr, 2012
Mina ärr såg smala och bra ut till att börja med kan jag tillägga. Det var ganska plötsligt en dag jag vid tejpbyte upptäckte att de blivit bredare och sen har de bara blivit bredare och bredare trots att jag tejpat med mepiform och smörjt med cicatrix. Dock har de hela tiden suttit för långt ner.
bubblan02
Kvinna ·
04 apr, 2012
Tack snälla ni för att ni tar er tid att svara.Mina tankar far dock fram....å tillbaka.
Anonym användare
09 maj, 2012
Får jag fråga varför man inte ska sätta snittet i armhålan? Det är det jag hela tiden tänkt måste vara det bästa då man aldrig visar armhålan och därmed så syns ju inte ärren som dom kan göra under brösten? Då man har bikini och så, så måste dom väl synas känns det som?
Höst Barn
Kvinna ·
09 maj, 2012
Får jag fråga varför man inte ska sätta snittet i armhålan? Det är det jag hela tiden tänkt måste vara det bästa då man aldrig visar armhålan och därmed så syns ju inte ärren som dom kan göra under brösten? Då man har bikini och så, så måste dom väl synas känns det som?
om du behöver göra om op så måste dom oftast gå via vecket och har du då valt under armen innan så får du ju 4 ärr i stället för 2.
dom under armen verkar synas mer nu när ja suttit och kollat runt. en bra kirurg lägger dom i vecket eller nån mm upp på bröstet då syns dom ju bara när du är naken. dom under armen syns ju bara du har linne och lyfter lite på armarna?
Anonym användare
09 maj, 2012
Det jag har hört om att lägga in via armhålan är dels en lite högre infektionsrisk men också att det finns en risk att brösten hamnar för långt ut mot sidorna. Det är också svårare för läkaren att se in i fickan de skapar.. Annars skulle man ju väldigt gärna velat haft sina ärr där i stället och helt slippa är vid brösten.
twinky
Kvinna ·
10 maj, 2012
Får jag fråga varför man inte ska sätta snittet i armhålan? Det är det jag hela tiden tänkt måste vara det bästa då man aldrig visar armhålan och därmed så syns ju inte ärren som dom kan göra under brösten? Då man har bikini och så, så måste dom väl synas känns det som?
Beroende på din livsstil kan du visa armhålan ganska mkt faktiskt. T ex om du har linne på dig och tränar på gymmet eller dansar på krogen. När du byter om offentligt och du tar av dig tröjan, tvättar håret, tar på dig deodorant. Om du ligger på stranden med armarna bakom huvudet osv...
Jag har själv dubbla ärr pga korrigeringar och har märkt att jag visar upp mina ärr i armhålan oftare än jag trodde men aldrig de under brösten. De sitter nån mm ovanför vecken och döljs utan problem av en bikiniöverdel.
Chicababe
Kvinna ·
10 maj, 2012
Anonym användare
10 maj, 2012
Okej, tack för svar!!
Men citadell kliniken går väl oftast via armhålan, så det borde ju finnas en bra poäng med det också? Och dom kanske väljer vart snittet ska ligga beroende på vem dom ska op:a antar jag? Så då får man väl hoppas på att dom kommer fram till det bästa beslutet :)
Den enda gången jag an tänka mig att det syns för min egen del då, är ju om jag ligger och solar med armarna ovanför huvudet, vilket sker 1 vecka per år när jag är utomlands. Men ligger snittet under bysten så brukar det ju synas då med eftersom bikinin åker upp lite och visar då oftast ärret.
Och möjligtvis om jag börjar träna någon gång då kanske, vilket jag inte gör eller tänkt att göra på ett bra tag.
Och om dom då väljer att gå via armhålan, eller överhuvudtaget såklart så får man ju alltid hoppas på att det bli bra första gången.
Fast visserligen vill jag ju ha lite "häng" på dom eftersom jag vill att resultatet ska se så naturligt ut som möjligt så, mja.. Klurigt det där, men det är ett par år kvar innan jag har möjlighet att op:a mig, och som sagt. Så hoppas jag på att läkaren vet vad som är bäst.
Men återigen, tack för svar!
Har läst här inne att Tuve på Citadellkliniken gör framförplaceringar via armhålan...