Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Höst Barn profilbild

Höst Barn

Kvinna ·

24 apr, 2012

Fett sugning, mage/lår någon som gjort?

Fettsugning

Är det någon som har fettsugit magen och/eller låren? Vad kostar det och tog ni hela magen/låren? Eller bara vissa delar? Någon som har tips på klinik i Sverige?

Sortera efter

Höst Barn profilbild

Höst Barn

Kvinna ·

25 apr, 2012

Är mest låren ja är intreserad av, hur mycket man ä tränar sitter den där jäkla fett depon kvar, insidan av låren.

Gilla
Höst Barn profilbild

Höst Barn

Kvinna ·

29 apr, 2012

Ingen som har gjort detta?? (helst i Stockholms området)
Gilla
Marina profilbild

Marina

Kvinna ·

02 maj, 2012

Det är det garanterat folk som gjort, konstigt att ingen svarar. Jag har på sätt och vis gjort det, två ggr, men det var för en fettransplantation, och de hade svårt att få ut/loss nog med fett, så jag fick äta upp mig inför omgång nr 2 och min mage ser därmed värre ut än innan.

Så jag ska inte uttala mig så mycket om resultatet kanske, däremot vet jag väl nåt om konvalescensen etc.

De tog lite överallt, där det gick att få tag i, låren, höfterna, handtagen, men första gången inte magen, då de sparade den för mig att samla nytt fett på till omgång två.

Ord pris på Art Clinic för en första fettransplantation är 45000 kr, sen halva priset på nästa op. Men då tar de kanske inte ut mer fett än de behöver för att transplantera, det vet jag faktiskt inte... Vad ren fettsugning utan transplantation kostar, vet jag inte.

Ska tillägga att det är med BodyJet-metoden, då den är skonsammast mot fettet som man sen vill transplantera.

Gilla
Höst Barn profilbild

Höst Barn

Kvinna ·

02 maj, 2012

Tack marina för ditt svar. Är rädd för att de blir värre efter. Dock har ja väldigt elastisk hud på gott å ont. Får Man generellt mer celuliter efter?
Gilla
Marina profilbild

Marina

Kvinna ·

03 maj, 2012

Jag har hört det påstås, dock inte av kirurg. Jag tycker själv att jag fick det, men det kan hänga ihop med att jag skulle äta upp mig, så jag gick ju upp i vikt också och de sitter även på framsida lår nervid knät, där inget fett sugits bort - vad som var orsaken är därmed svårt att säkert avgöra. Man kan tänka sig att det är för att jag nu lägger mer fett där än innan, pga fler kvarvarande fettceller och att det då snabbare bildas celluliter. 

Hur som helst har ju celluliter att göra med hur väl lymfdränaget funkar, och det känns rimligt att tro att det funkar sämre åtminstone ett tag efter fettsugning, eftersom man faktiskt (som vid alla kirurgiska ingrepp) orsakar skador som läker med bindväv, detta ofta i just de områden som lättast drabbas av celluliter, och om den är stram och svårgenomtränglig, borde ju rimligen bortforsling av slagg försvåras. Det är ju i vart fall så att svullnad och vätska samlas i det fettsugna området och man ska bära kompressionsplagg efter operationen för att motverka detta.

Gilla
Morris84 profilbild

Morris84

Kvinna ·

10 maj, 2012

Jag har gjort en fettsugning för att bli av med de två fettdepåerna som sitter högst upp på låren. Det kostade 16000 och sen var jag tvungen av göra en korrektion som kostade 700 eftersom de blev ett litet gupp i ena låret. Nu är jag supernöjd!
Gilla
Höst Barn profilbild

Höst Barn

Kvinna ·

11 maj, 2012

Morris84 skrev:
Jag har gjort en fettsugning för att bli av med de två fettdepåerna som sitter högst upp på låren. Det kostade 16000 och sen var jag tvungen av göra en korrektion som kostade 700 eftersom de blev ett litet gupp i ena låret. Nu är jag supernöjd!
Kul att du är nöjd :) var och under vilket år? Va de bara insida lår du gjorde ? :)
Gilla
Plastikfreak profilbild

Plastikfreak

Kvinna ·

12 maj, 2012

jag vill fettsuga insida och utsida lår. för att få bort fettdepåerna som sitter högst upp på låren precis som Morris84g skrev. Jag har aldrig varit nöjd över min lår och tycker alltid det har varit för brett. jag ska operera brösten 30 maj och någon gång efter det så funderar jag på att fettsuga detta område :) jag undrar om det gör jätteont efter och vad man bör tänka på?

Gilla
Höst Barn profilbild

Höst Barn

Kvinna ·

13 maj, 2012

Morris84: tycker du att du fått mer celluliter där efter?
Gilla
Morris84 profilbild

Morris84

Kvinna ·

21 maj, 2012

Jag gjorde mina lår för ca 1 år sedan. Det gör inte särskilt ont, men det är ju induviduellt. Smärtan efter en så pass liten fettsugning som den jag gjorde beskrivs som måttlig. Jag fettsug alltså bara insidan av låren och bara fettdepåerna högst upp. (Inte ner till knäna med andra ord) Jag har fått färre celluliter efter skulle jag säga :)

Gilla
Höst Barn profilbild

Höst Barn

Kvinna ·

21 maj, 2012

Vart gjorde du det och vad fick du betala?
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem