Välkommen till nya Plastikoperationsforum
e-licious profilbild

e-licious

Kvinna ·

17 jul, 2012

Ngn som gjort läppförstoring?

Läppkirurgi

Hej tjejer. Jag har funderingar på att göra en läppförstoring. Har en väldigt liten och tunn överläpp. vill liksom fylla ut läpparna lite och framför då överläppen att bli liite tjockare o finare. Är lite inne på Dermavisc eller Juvéderm, men även Restylane. finns många erbjudanden just nu.. har ett bra på Dermavisc. 1500kr/ ist för 3200kr. (sommarerbjudande) Vad har ni gjort? lust och visa före/efter bilder? berätta allt ni vet/kan :)

Sortera efter

twinky profilbild

twinky

Kvinna ·

17 jul, 2012

Jag skulle aldrig göra dermavisc för att det är en animalisk filler som görs av tuppkam. Dels för att man kan få en allergisk reaktion men framförallt för att jag tycker att det är en etisk fråga. Det finns så många andra icke-animaliska fillers som funkar bra så varför ska man då utsätta djuren för sånt lidande?

Själv har jag testat perlane, restylane och juvederm 3 och 4. Juvederm 4 är min absoluta favorit. Den ger mest volym och längst hållbarhet på mig. Dessutom innehåller alla typer av juvederm bedövningsmedel vilket gör hela upplevelsen mkt mer uthärdlig. Visserligen är det olika för alla men på mig gör det skitont om fillern inte innehåller bedövning - även om jag får emlasalva innan. Sen spelar det stor roll vem man går till. Alla är inte lika skickliga och har samma erfarenhet och kunskap. För att minimera risker går jag numera bara till någon med en medicinsk utbildning, dvs läkare eller sjuksköterska. Det finns en bild i min profil där jag precis har gjort överläppen, e rätt svullen där så bilden e ganska missvisande. Men den visar iofs hur mkt svullnad du kan räkna med :).

0 Gilla

e-licious profilbild

e-licious

Kvinna ·

19 jul, 2012

Hej!

tusen tack för ett långt & bra svar :)
Jag har valt Juvederm, 1ml.... men vad finns det för olika utseende/resultat man kan välja på?
jag vill verkligen inte ha någon "ankläpp". jag vill ha fylligare läppar och gärna så att mina konturer kommer fram lite (de man målar med läpppenna i annat fall). sedan att de blir lite större då de är så smala o tunna..


Jag har väldigt smal o tunn överläpp, och den undre är lite större... vill att den undre läppen skall vara lite större i helhet. tycker det blir finast så..

Detta är första ggn jag gör det, så vill verkligen inte att de skall se för "anka" ut..

ngt mer jag bör tänka på?
Jag skall opas på en Klinik som heter NOVA o ligger i Göteborg..

0 Gilla

twinky profilbild

twinky

Kvinna ·

19 jul, 2012

Det beror på vad du har för utgångsläge och hur skicklig läkaren är. Jag tycker att de som har en bred mun med smala läppar har större tendens att få ankläpppar än de med smal mun och mer läppröda.

Kommunikationen innan och under ingreppet är a och o. Berätta precis hur du vill ha det och vad du absolut inte vill ha. Ha en spegel till hands och ta en paus då och då för att kolla resultatet och diskutera om det behöver fyllas på mer och på vilka ställen.

Kom ihåg att det slutgiltiga resultatet inte syns förrän om nån vecka när all svullnad har lagt sig så ha tålamod! Och skulle du mot förmodan bli missnöjd kan du trösta dig med att det kommer att försvinna igen. Lycka till!

0 Gilla

e-licious profilbild

e-licious

Kvinna ·

20 jul, 2012

mina läppar e tunna o små, och på kort och sånt är ena sidan av min överlapp mindre än andra sidan av överläppen. ser sned ut :( såg detta igår... går detta ens att fixa?? det är som att ena sidan av läppen är mer fyllig och andra sidan är mera smal.. ser skitfult ut!!

jag har rätt liten mun men små läppar.. kan lägga upp en bild på mina läppar på forumet (om du kikar i galleriet) sedan en bild på de läppar jag vill ha har jag också lagt upp...

gör det skitont att spruta in eller?
jag är inte spruträdd, och har både piercingar o tattos så men ändå skoj o veta :)

0 Gilla

ulliisss profilbild

ulliisss

Man ·

21 jul, 2012

Jag har fyllt i 1 ml juvaderm de känns narutligt och inte "hårt". Men de viktigaste tror jag är att välja en bra behandlare för att slippa klumpar. vart inte riktigt nöjd sist men har bokat tid hos åsa på erikbergskliniken har hört riktigt bra om henne:)

0 Gilla

Visar 1 till 5 av total 12 objekt

Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem