Celinus
Kvinna ·
23 sep, 2010
Nyopererad! 350cc bilder!
BröstförstoringHej alla POFmedlemmar!!
Nu är äntligen min operation avklarad! Här nedan har jag skrivit ihop en liten berättelse om hur hela dagen gick till. Enjoy!
Jag kom till kliniken vid 10.45 igår med killen. Vi fick sitta i soffan och vänta i fem minuter ungefär, sen visade receptionisttjejen oss runt och slutligen mitt rum. Hon visade min journal och den fick jag fylla i, och såklart skulle jag byta om till morgonrock och snygga tofflor size 45. Sen började väntan. Vi väntade och väntade och jag nynnade och stampade och pysslade. Nervositeten var avslöjad. Vid 13.40 kom michael och ritade, sen kom narkosläkaren och pratade lite och gav mig massa tabletter som gjorde mig lugn i ca 3 minuter. Jag kysste älsklingen hejdå och så gick narkosläkaren och jag in till op-salen som gjorde mig helt sjukt nervös fastän jag var lite rund om fötterna. Jag skakade lite lätt bara, men mitt hjärta klappade i 180. Kanyl-delen gick jättebra, det stack lite grann men gav mig inte panik. Sen tryckte hon in något som hon sa var lugnande och som smakade äckligt i munnen och stack i ansiktet. Allt blev totalt suddigt och jag mumlade om att hämta mina glasögon. Jag slockande innan hon ens han säga "nu söver jag dig". Sen vaknade jag upp vid 16.20 någon annanstans och hade jätteont och mådde illa. Jag lyfte på täcket stup i kvarten för att kolla på mina bröst. Och när jag mådde illa fick jag någon kall grej uppstoppad i näsan. Sen somnade jag om. Vid 16.50 blev jag inkörd till mitt rum och hade massa missade samtal. Jag mådde piss och hade jätteont men jag ringde killen ändå och sa att jag inte orkade prata men att jag skulle ringa sen. Sen kom en sköterska och sa att jag skulle dricka cola och vatten och sen gå på toa. Tillslut fick jag i mig det mesta och sköterskan kom och hälpte mig till toan. Usch jag var helt likblek i ansiktet och hade svårt att kissa. Sen höll jag på att kräkas och svimma så jag tog mig snabbt tillbaka till rummet och somnade på fläcken. Märkte inte ens att sköterskan kommit in med en macka medan jag var på toa. Den åt jag upp när jag vaknade två timmar senare. Efter det skulle jag äta tabletter. Sen somnade jag om igen. Och blev väckt och skulle äta tortelloni och sen gå på toa igen och sen gå och lägga mig. Jag fick fler tabletter att ta under natten, och smärtstillande insprutat i armen. Sen sov jag som en sten. På morgonen mådde jag dock inte bra. Usch vad ont jag hade! Efter mackan mådde jag bra igen. :)
Det vart en lång berättelse. Försökte vara så utförlig som möjligt :)
Här kommer lite bilder också på mina nya 350cc! Shit vad svullna mina bröstvårtor är. Jag kunde inte låta bli att skratta när jag såg dom från sidan, fastän det gör suuuuperont att skratta. :P Och stenhårda är brösten. Speciellt på insidorna! Dom ser ju ltie knäppa ut!
Vad tror ni jag får för storlek i slutändan? (Efter svullnanden lär de visuellt sett gå ned en strl iaf? Och i bh, vad lär jag få där?)
Sortera efter
Anonym användare
23 sep, 2010
Celinus
Kvinna ·
23 sep, 2010
tack! tror slutresultatet kommer bli fint:) andra som haft samma utgångsläge och snarlika första-dagenbröst som jag har iaf fått superfina bröst så jag hopppas jag också får det :D
ja precis det är ju olika. men jag kan säga att dom åtgärdade illamåendet väldigt effektivt. smärtan och spänningarna var jobbigast. och att ta sig upp ur sängen är sjukt jobbigt! (för att det ens ska gå själv så får man hålla sig om knäna och dra sig upp mig hjälp av benen🙂)
men vad spännande. för dig är det bara en vecka kvar!!
Malin88
Kvinna ·
23 sep, 2010
komemr bli skitsnyggt! :) du verkar få ett jättefint mellanrum med :) mina bröstvårtor såg med ut så, de står rakt och brösten ser så strutiga ut med kläder på :) men de har lagt sig lite fast är fortfarande hårda o står ut. grattis!! Ska bli kul o se hur de utvecklas!
Anonym användare
23 sep, 2010
ser fint ut. låter lite som att må mådde som de allra flesta efter en första op. Kommer bli toppen det där.
Anonym användare
23 sep, 2010
Celinus:
men det är ju possetivt... du ska se att allt kommer ordna sig gumman...
men det är skönt att dom kan hjälpa en om man mår så.... ja jag kan tänka mig att det inte är skoj.. men det kommer bli bättre för var dag som går..
japp inte länge kvar sjuk kul kan jag säga...
Anonym användare
23 sep, 2010
Anonym användare
23 sep, 2010
Jäklar vad brun du är! :D
Blir bra det där, grattis!
Celinus
Kvinna ·
23 sep, 2010
tack tjejer!! vad glad jag blir över alla fina komplimanger :)
malin88: haha ja visst ser det skoj ut! när jag såg bilden som är i profil kunde jag inte låta bli att börja skratta. dom ser ju bara för roliga ut! HELT utåtstående. ja det ska verkligen bli spännande att se hur dom utvecklas :) dina ser också sjukt fina ut! nu har vi boobies!! :D
söta nasse: hur gick det för dig föresten? fick du betala 11' till? och när blev du opererad? åkte du hem igår eller imorse?
lindabyume: ja dom är verkligen proffs! inget att oroa sig :)
anna73: ja hela grejen är klart värd smärtan! man får ju massa drugs så man klarar sig:)
kicka: tack!! haha jag antar att man blir färgblind när man är van vid att sola solarium. själv känner jag mig rätt blek, men i guess not, så tack så hjärtligt för den komplimangen!
Fear
Kvinna ·
23 sep, 2010
Oj :) ser ut att bli ett par kanontitties när huden töjt sig lite! Grattis till dig. Och jag håller med, shit vad brun du är. Är själv av lite utländskt påbrå men har ändå världens sämsta pigment :(
Anonym användare
23 sep, 2010
Det kommer nog bli superfina :) Hoppas Michael ger mig lika fina bröst!
Ps, du har en jättebra blogg :)
Grattis!
Celinus
Kvinna ·
23 sep, 2010
Faar: taaack!!! jag har faktiskt ett uruselt pigment. jag blir bara brun om jag solar solarium. i vanlig sol blir jag liksom inte brun, bara röd. :P men tänker nog prova melanotan när jag får (dvs om 4 månader), du kanske skulle prova det du med? (sök i forumet, finns någon bra tråd om det!)
Alexandra-L: vad kul att du läser min blogg! och tack så jättemycket, jag försöker verkligen bjuda på bilder och känslor och detaljer, för jag kände att jag saknat det lite hos andra bloggerskor, jag ville liksom veta ALLT! om det är något du önskar läsa om, eller undrar, skriv gärna en kommentar! :) nu är det inte långt kvar tills din OP föresten! det kommer nog gå jättebra! michael är väldigt ödmjuk men ärlig. :)
Känns så himla konstigt att det är Jag som får massa komplimanger om mina nyopererade bröst den här gången. jag har ju hängt här ett tag, och har läst och gratulerat andra nyopererade. knäpp känsla, men härlig :D
Anonym användare
23 sep, 2010
hörde inte något alls om pengarna sen när jag kom dit. Blev opererad 10.45 eller nått sånt. återhämtade mig väldigt fort från narkosen och ville åka därifrån vid 14, men fick snällt vänta till 17 då michael var klar med alla operationer. Sen tog jag tunnelbanan och tåget hem. Mår sjukt bra.
Celinus
Kvinna ·
23 sep, 2010
söta nasse: Hoppas verkligen du slipper betala dom där extrapengarna då. Tycker det verkar väldigt orättvist att ni kommit fram till ett pris, och sen vill dom lägga på en Stor summa till!
Okej :) Vid 17 låg jag nog rätt däckad på mitt rum hehe.. Vad skönt att du kunde ta dig hem själv! Jag tyckte taxiresan var en mardröm, skumpade alldeles för mycket.
Vad tycker du om storleken då? Vad blev det tillslut?
Malin88
Kvinna ·
23 sep, 2010
strutigheten kommer försvinna sen :) haha ja nu har vi boobies!! 😀
Celinus
Kvinna ·
23 sep, 2010
malin88: jag blev sjukt avundsjuk när jag såg att dina bröstvårtor börjat bete sig mer som bröstvårtor! hoppas mina lägger sig om en vecka som dina :)
Malin88
Kvinna ·
23 sep, 2010
hehe jad e ändras, fast stör migfortfarande på dom för de är så stora o står oftast rakt ut. när jag har en t-shirt ser de spetsiga ut fortfarande, men man kan ha en till bh över som sitter lsöt så man bara trycker till bröstvårtorna lite :) då blir de jämnt o fint :)
Celinus
Kvinna ·
23 sep, 2010
smart! måste bara köpa en ny bh.. undrar vilken bh-strl jag drar nu. ingen a-kupa längre iaf!!
haha jag tycker mina bröstvårtor ser så roliga ut. de skulle kunna spetsa någon. de ser ut som myrsloksnosar typ haha!
Malin88
Kvinna ·
23 sep, 2010
Anonym användare
23 sep, 2010
Celinus- vad tror du att du kommer att hamna på för bh stl?? jag skall lägga in lite mindre än dig 305 cc åå är så nyfiken på vilken stl jag kommer att få!
Celinus
Kvinna ·
23 sep, 2010
mamma84: jag vet helt ärligt inte... :P kanske en D eller E-kupa? (visuellt sett blir det en normal c-kupa enligt kirurgen)
Du kommer nog dra en D-kupa i bh kan jag tänka mig.. :)
Dom ser jätte fina ut helt perfekt... lite tråkigt att du mådde så där illa men alla är vi olika .. gruvar mig oxå för att må så där.... men hoppas att det blir bättre.. Grattis tilll dina nya bröst... kram