Välkommen till nya Plastikoperationsforum
trill profilbild

trill

Kvinna ·

24 okt, 2010

"Kaudalisera" =??

Bröstförstoring

Är det någon här som vet vad "kaudalisering" betyder? Har googlat detta men hittar inget. I min journal står skrivet (operationsanteckning) följande: ..."effekten blir att areola-mamillkomplexet kaudaliseras några mm. Gör därför en periareolär incision och lyfter upp 3 mm." Vad betyder detta? Nån som vet?? Har bröstvårtorna höjts upp???? Eller vad menas?

Sortera efter

trill profilbild

trill

Kvinna ·

24 okt, 2010

Gick in på flashback forum och ställde en liknande fråga, fick till svar att "kaudal" innebär att någonting är "i riktning nedåt". Detta betyder alltså att kirurgen tyckte att bröstvårtorna såg ut att vara för långt ner och höjde därför upp dem. Nu är jag skitförbannad. Man har alltså HÖJT UPP bröstvårtorna. På mig. Med min bröstvårtehistoria. Jag är skitförbannad nu. Detta är ju för helvete misshandel.

0 Gilla

Sessan1 profilbild

Sessan1

Kvinna ·

24 okt, 2010

Hej!

Kan inte svara med 100% säkerhet , men termen kaudalt inom medicinsk terminologi betyder åt bålens nedre del till. Det låter som att ditt areola-mamillkomplex "åkte" ner lite (alltså mot magen), därför gjorde han/hon en periareolär incision för att höja det som var sänkt.

Vet inte om du fattade mitt svammel,men det är det närmaste jag kan komma en förklaring. Annars får du fråga din kirurg om du vill veta exakt..

0 Gilla

trill profilbild

trill

Kvinna ·

24 okt, 2010

Ja det är precis så jag också tror att det betyder. Och det gör mig skitförbannad, eftersom jag INTE ville ha bröstvårtorna högre upp utan jag ville ha dem längre ner. Kolla mina tidigare bilder så ser du varför jag inte vill ha bröstvårtorna högre upp. Jag har tidigare opererats för att FÅ NER dem, och nu höjer kiruger UPP dem?????? Helt jävla sjukt och obegripligt. Jag är så jävla förbannad nu.

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

24 okt, 2010

Jag förstår inte riktigt vad problemet är idag, dina vårtor sitter perfekt i förhållande till implantaten? Det skulle se skitkonstigt ut om de satt lägre ner på brösten idag!

0 Gilla

trill profilbild

trill

Kvinna ·

24 okt, 2010

Jordan skrev:

Jag förstår inte riktigt vad problemet är idag, dina vårtor sitter perfekt i förhållande till implantaten? Det skulle se skitkonstigt ut om de satt lägre ner på brösten idag!

Eftersom jag har bröstvecken rätt högt upp och avser sänka dem framöver, så vill jag ha bröstvårtorna längre ner eftersom de annars kommer att proportionerligt sett sitta högre upp när implantaten kommer längre ner.
Det är också en principsak att jag har ju tidigare opererats för att få bröstvårtorna längre ner, och jag har verkligen lidit av att ha dem högt upp, och så går kirurgen och HÖJER UPP dem trots att hon vet hur jag haft det innan. Det är helt obegripligt. Jag är så trött på att kirurgerna improviserar och gör grejor som de tror att jag vill ha, utan att fråga mig först. Det är definitivt inte OK.

0 Gilla

Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem