Välkommen till nya Plastikoperationsforum
Jeiden2011 profilbild

Jeiden2011

Kvinna ·

25 mar, 2013

Tatuering på bukplastik ärret?

Bukplastik

hej alla! Jag har planerat en bukplastik i höst/vinter och har funderat på om det är möjligt att tatuera över ärret efter läkningsprocessen är klar (ett år?) och om någon har gjort det? Kan man ens göra det, ja menar får man tatuera på ett ärr? Läste lite på amerikanska sidor att det tydligen är väldigt få tatuerare som gör detta. Vad tycker ni, jag tycker att det ser superfint ut om man väljer en fin tatuering! En annan sak är att det pratas mycket om ärr behandling på you tube, med dermaroller eller med nån sorts silikon salva?? Nån som hört? Återkom gärna med åsikter :-)

Sortera efter

emmabett profilbild

emmabett

Kvinna ·

28 mar, 2013

hej jag har oxå funderat på tatuering över ärret och pratat med min tatuerare och enligt honom är det inga bekymmer bara man låter det läka ordentligt först. jag ska göra sådana LPG behandlingar för magen nu och hoppas de hjälper ärret lite oxå:)

0 Gilla

Capricot profilbild

Capricot

Kvinna ·

28 mar, 2013

Att tatuera över helt läkta ärr är absolut inga problem, se bara till att vända dig till en seriös tatuerare som vet vad han/hon sysslar med :)
 

0 Gilla

Jeiden2011 profilbild

Jeiden2011

Kvinna ·

28 mar, 2013

Tack för svar :-))
 
LPG har jag gjort tidigare och det mjukar upp och slätar ut huden bra, så det tror jag kommer funka bra. 
 
Verkar inte som så många tänker på att göra det, desto fler som gör det i amerika.. tycker att det är en bra anledning att skaffa 
 
tatueringom man nu skulle vilja göra en tatuering. Jag har inte en endaste, men kan absolut tänka mig att dekorera bort ärret med 
 
något vackert.

0 Gilla

Marina profilbild

Marina

Kvinna ·

28 mar, 2013

Känns som om risken för missnöje med en sån är mindre än med en som försöker pigmentera ärret så det inte ska synas. Det där jag skeptisk till sen jag försökte med vårtgården. Det blev inte alls bra.

0 Gilla

Harley profilbild

Harley

Kvinna ·

06 maj, 2013

Det tar tid för ett ärr att läka tillräckligt för att kunna tatueras över. Och för Guds skull (här ville telefonen skriva Huds skull passande nog:)), gå till en BRA tatuerare och betala vad en BRA tatuering kostar. Googla, läs på forum, hör dig för i tatueringskretsar om det finns någon som är specialiserad på ärr.

0 Gilla

Visar 1 till 5 av total 32 objekt

Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem