Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
December82 profilbild

December82

Man ·

23 maj, 2013

*BILD* 12 dgr bakombröst 705cc.

Bröstförstoring
Igår var verkligen den hemskaste dagen efter operationen. Jag har mått som en prinsessa varje dag fram tills igår. Och ja, nu ska jag vara helt ärlig mot er POF vänner...men jag har fuskat massor med tabletterna efter operationen. Jag ordinerades Cefadroxil Sandoz 1mg, 1 tablett morgon samt kväll. Det är AS STORA tabletter. Och jag kan inte ens ta dom små P-piller tabletterna för jag har nån konstig tvångstanke att dom fastnar i halsen. Därför äter jag sällan Alvedon mm trots att jag har ont någonstans. Nåväl. Då kan ni förstå när jag nu MÅSTE äta dessa piller för infektionsrisken. Det är bara att tvinga i sig. Det gjorde jag morgon och kväll i hela 3 dagar. Sen har det blivit bara 1 tablett om dagen. Helt idiotiskt egentligen då det värsta vore en infektion. Smärtstillande blev även där bara ätandes ett par dagar efteråt. Dom var som tur mindre runda tabletter. Jag har mått utomordentligt bra. Var ute i affärer dagen efter op. Var åter på arbetet dag 4. Detta är enbart (tror jag) pga att jag tidigare opat mig och fickan redan finns där vilket minskar smärtan då jag vid min första op låg sängliggandes i 2 j*vla veckor utan att ens kunna gå på toa själv och torka mig. Jag var handikappad. Men så igår 12e dagen så från ingenstans gav kroppen upp. Brösten värkte, ärren stramade. Skavsår av det j*vla resårbandet. Mådde illa och hade huvudvärk. Och denna ryggont är från helvetet. Igår ville jag bara gråta. Ont i underarmen har jag oxå och kan inte räta ut den helt. Någon nerv måste vara i kläm el läka just nu för det gör ont ända ner till handleden. Idag är det liiiite bättre faktiskt. Hursom...igår så släppte jag brösten fria. Ingen tejp, inget resårband och vilken LYCKA. Jag längtar så mkt tills jag får stoppa på mig en vanlig BH. Min fråga till er andra. När började ni med en vanlig BH? :)                                                                                                                                                                                               

Sortera efter

Presley profilbild

Presley

Kvinna ·

23 maj, 2013

Ser jätte fint ut :D Och förstår att du mår dåligt!! Ett råd är att lägga tabletten i maten på en sked och svälja, då brukar man inte känna dom! Kram
Gilla
December82 profilbild

December82

Man ·

23 maj, 2013

Tack snälla. 😀 Tar numer alltid tabletter vid måltid. Jag har kommit på en liten metod att jag lägger tabletten långt bak på tungan. Sen tar jag stora klunkar med vätska. Plus att jag tar en redigt stor matbit som jag sväljer ner direkt efteråt. Så om tabletten fastnar i halsen så trycks den ner av maten. Känner mig som ett litet barn. Men halsen låser fast sig själv. Bara jag tänker på att jag måste svälja tabletter så mår jag illa ha ha. Sen nu när jag mådde så dåligt igår så fick jag panik att jag fått infektion pga att jag just varit dålig med tabletterna. Suck på mig själv. 😉Men idag mår jag mkt bättre. Nu inatt sov jag för första gången oxå på mage vilket gör massor för min rygg. Jag älskar att sova på sidan el mage. 
Gilla
Presley profilbild

Presley

Kvinna ·

23 maj, 2013

Låter bra :D fortsätt så! Snart kommer första jobbiga perioden vara över :) kram
Gilla
December82 profilbild

December82

Man ·

23 maj, 2013

Ingen som vill delge när ni började använda vanlig BH? :)
Gilla
Presley profilbild

Presley

Kvinna ·

23 maj, 2013

Efter tre månader så var det okej så det gjorde jag :)
Gilla
lalalund profilbild

lalalund

Kvinna ·

23 maj, 2013

Jag började använda bh efter knappt två veckor, dissade brösbandet på dagtid ganska tidigt oxå. Använde Iofs inte bh så ofta och lät dom hänga till sig lite k fritt fall på dagtid. Tror inte du behöver bandet hela tiden om du går bhlös, Jans tuttar är ju så pass snygga redan från början:)
Gilla
sussipussi profilbild

sussipussi

Kvinna ·

23 maj, 2013

Jag hade aldrig vanlig utan gick i Sportbh (5mån) Denna gången kommer jag börja använda bygellös såfort svullnad mm gått ner, men minst efter 4 mån.
Gilla
December82 profilbild

December82

Man ·

24 maj, 2013

Tidigare har jag alltid använt en simpel bikini efter mina operationer. Vissa av mina kompisarsom gjort bröstförstoring är jättenoga med att använda ett bra stöd. En bra BH som håller upp brösten, dom sover tom med nån sorts stödbh...men jag har aldrig haft den känslan att mina bröst måste ha stöd. Dom sitter bra placerade och har aldrig hängt för mkt. Jag kan absolut inte sova med en stödbh/sportbh/el något annat. Jag älskar att sova med tuttisarna i det fria. Nu har jag faktiskt from idag slutat att använda resårbandet på dagen. Nu ska jag bara använda det på natten. Min kirurg sa att jag absolut inte fick använda Push up bh på minst 3 mån iaf. Men va ska jag med en push up till nu??? ;) Nu gäller det att hitta en fin och skön vanlig bh.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem