Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Anonym användare
27 okt, 2013
svårt kärleks dilemma DESPERAT hjälp!
Övrigt ämnesrelateratHAr ett svårt jobbigt dilemma. Min pojkvän dumpa mig för ca 1 år sedan. 😢 Oseriöst sista halvåret vi var tillsammans kan jag tillägga. Han ville vara "fri" och "singel" sa han. 23 bast, okey tänkte jag. Nu har jag och hans polare blivit lite intresserade av varandra. När hans vän fråga om det var okey om han dejta mig svarade han nej. Min fråga är: Om en kille inte har känslor för sitt ex varför blir han irriterad om hans vän dejtar ett gammalt ex ??? Betyder det att han fortfarande har känslor för mig?? Om han hade känslor för mig varför dumpa han mig då för singellivet??🙁 Han hör av sig ibland ( en gång var åttonde vecka kanske ) och kallar mig "älskling" och så vidare.
Sortera efter
Saendra
Kvinna ·
27 okt, 2013
Jag vet ju inte hur din kille är, men bland mina kompisar så är det inte okej att dejta någons föredettor i alla fall :)
Gilla
Anonym användare
27 okt, 2013
Varför? Om ni inte har kvar känslor vad spelar de för roll? 👎
Gilla
Saendra
Kvinna ·
27 okt, 2013
Nä vi tycker inte det känns okej bara. Våra pojkvänner blir ungefär som brorsor för de andra. Onödigt att ta varandras föredettor när det finns så många andra. Vi umgås så tajt och att byta pojk/flickvänner känns mer som nått man gjorde när man var yngre :)
wini skrev:
Varför? Om ni inte har kvar känslor vad spelar de för roll? 👎
Gilla
lunsan
Kvinna ·
27 okt, 2013
Revirpinkande typiskt killar ha ha
Gilla
Anonym användare
27 okt, 2013
Kan man göra slut fast man har känslor bara av anledningen att man vill "vara singel"? Jag har svårt att veta hur grabbar är funtade. Jag skulle inte göra det. 👎 Men å andra sidan är jag bara jag. Alla funkar inte som jag och män verkar ha annat tankesätt. 🙁 Ibland, väldigt sällan, men ibland vill han träffas. Allt är som förr. Ska "gullas" och ha sig. Sen är det knäpptyst från muppen hur länge som hälst.
Gilla
Saendra
Kvinna ·
27 okt, 2013
Missade din sista mening dock, antingen så har han känslor. Eller så vill han bara vara singel, men han vill inte att du ska gå vidare och träffa någon annan utifall han kommer på att han vill ha tillbaka dig sen :)
Gilla
puffen13
Kvinna ·
27 okt, 2013
Det låter mest som om din föredetta forfarande har känslor kvar för dig. Annars skulle han aldrig kalla dig för älskling, höra av sig samt bli sur på sin vän som vill dejta dig.
Men!!! det låter också som han vill äta kakan och ha kakan kvar! Leka lite o ha kul men samtidigt veta att ingen annan i hans umgängeskrets skulle träffa dig för du och han har varit ett par.
Blir rätt lack på sådant beteende, ställ honom mot väggen och fråga vad i helsike han pysslar med. Han dumpade dig, det var oseriöst sista halvåret, han vill parta runt men ändå får inte du gå vidare och träffa andra. Omogen typ är min första reaktion.
Hoppas jag inte var för skarp nu, kram.
Ps: Skulle du vilja ha honom tillbaka? Har du fortfarande känslor kvar för honom? Vilken skulle du helst vilja ha, honom eller hans vän? Frågor som poppar upp i mitt huvud bara :)
Gilla
Vivalaboobs
Kvinna ·
27 okt, 2013
låter som att ditt ex gärna vill hålla dig "kopplad".. alltså att han vill ha dig där han vill, så om han skulle vilja gå tillbaka till dig så går det inte om du har gått vidare..
Gilla
Sidney88
Kvinna ·
27 okt, 2013
Jag tycker att du ska klippa banden till ditt ex! Har han gjort valet att släppa dig får han också låta dig vara och gå vidare, jag hade aldrig funnit mig i att han kallade mig älskling?! Ute ifrån låter det som ett typfall av att han vill ha sitt roliga i singellivet, men också kontrollera dig så att du inte går vidare. Hade jag varit du hade min första åtgärd varit att avsluta relationen till exet till 100% och vara tydlig med att du är fri nu, han har inget att säga till om när det gäller dig och han har inte rätt att kalla dig älskling och liknande. Stå upp för dig själv!
Vad gäller kompisen är det ett svårt dilemma. Jag tycker som sagt först och främst att du måste "bli av" med exet helt och hållet, och sen efter det kan du ta ställning till hur du ska göra med kompisen. Som jag ser det är det upp till kompisen om han "väljer" dig eller ditt ex, eftersom ditt ex redan på sätt och vis satt ett ultimatum. Eftersom du inte längre har med exet att göra anser jag inte att du har någon skyldighet gentemot honom utan som sagt, detta får ju ligga på kompisen och om han tycker det är värt att förlora sin kompis och eventuellt såra honom.
Varför ditt ex säger nej till din och kompisens relation kan man ju bara spekulera i , men det är ju egentligen oväsentligt. Är ni verkligen kära och känner att detta kan bli något seriöst tycker jag att ni ska satsa. Hade min kompis och mitt ex blivit kära på riktigt hade jag gett min välsignelse, varför ska jag stå i vägen för deras lycka? Sådant där tycker jag är tramsigt. Faktum är att jag har en kompis som blev tillsammans med sin kompis ex, de är idag 4 år senare jättelyckliga, bor ihop, är förlovade och ska skaffa barn. Fy vad sorgligt om de hade låtit bli att inleda något pga någon annans principer!
Sedan menar jag absolut inte att man ska strunta i andra människors känslor. Det finns givetvis situationer där det blir jättesvårt och inte går att genomföra utan att såra andra djupt, och då menar jag inte att man ska ignorera detta. Man får ta ställning i varje enskilt fall, men att ENBART av PRINCIP låta bli någon man tror kan bli ens livs kärlek, det köper jag inte.
Gilla
Vivalaboobs
Kvinna ·
27 okt, 2013
ställ krav. stå på dig. när han hör av sig när det passar honom och kallar dig för "älskling" så säg att det inte är okej. precis som puffen13 sa; han kan inte behålla kakan och samtidigt äta den. håller med henne.
ang. hans kompis.. har du känslor för honom? var försiktig så det inte är så att du dejtar honom för att få en reaktion från ditt ex, så det inte slutar med att kompisen blir sårad.
Gilla
Anonym användare
27 okt, 2013
Verkar som att han blir lite frågande om jag träffar andra killar oxå så de kan nog stämma de ni säjer. Inte så att han visat det men jag har kännt irritation när jag snacka om andra. Min väns ex är inte alls som honom. Jag kan inte sluta undra: Vad är det som lockar de små liven till att vilja vara singlar??😕 Vem skulle välja bort sin kärlek för singelliv?? Skulle ni göra det ?? *kram*
Gilla
puffen13
Kvinna ·
27 okt, 2013
Haha..ja tyvärr så är jag böjd till att hålla med dig. Män är opålitliga men det är nog tyvärr därför vi dras till dem som är grisiga. Det är lite farligt för våra hjärtan och vi gillar spänning.
Du skriver att du vill ha gnistan och förhållandet tiillbaka. Fast kommer du kunna lita på honom? När det blir lite tråkigt och för nära kanske han lämnar dig igen?
Fast sen kan du ju se på det så här, han kan inta sluta tänka på dig, han kan inte låta bli dig. Något finns helt klart kvar eftersom han hör av sig till dig. Jag vet ju inte hur ert förhllande var i början. Om ni hörde av varandra eller träffades varje dag
Ibland måste man våga vara ärlig mot sig själv och våga ställa frågan till honom..Vad vill du med mig egentligen? Du vill inte ha ett förhållande men du vill inte att jag ska träffa någon annan. Bestäm dig, vara ihop eller så skiter vi det här.
För ärligt, mår du bra av att han hör av sig lite ibland? När han inte har någon annan som kan hålla honom sällskap. Får du inte känslan av att du duger bara ibland, när han vill gnutta och gosa lite. När det inte är så kul att ragga runt
Men du, öh, ensamvargskille??? Vad är det där för barnsligt uttryck. Det låter inte så lite halvpatetiskt i mina öron. Lite som...det är inte dig det är fel på, det är mig.
Nu blev jag arg med, ruttnar rejält på såna killar/män (har haft lite för mycket med dem att göra i mitt liv).
Vågar du ställa frågan? Den är hemsk, jag vet. Man blottar sig något enormt och det kommer göra svinont att få ett nej. Men vad mår du bäst av, att aldrig veta när och om han ska höra av sig, att alltid gå med den ovissheten. Eller få ett nej och kunna gå vidare, med någon annnan. Eller kanske börja träffas igen om några år när han har stabiliserat sig (tycker fortfarande att han är så barnslig)
Och sen är inte singellivet så hemskt, man blir bara gräsligt kräsen när man har levt ensam länge. Man släpper inte in vem som helst. Man får väldigt bestämda åskiter om sina rutiner
Gilla
Anonym användare
27 okt, 2013
Varför är han så rädd för att vi ska kalla oss "tillsammans"? Han är inte "förhållande typen" säger han. Påstår sig vara ensam vargen. ( omgiven av massa polare) Fast vet av säkra källor att han dejtat lite till och från sedan han dumpa mig. Ska man tro honom så var det ingen av dessa tjejer som föll honom i smaken. Fattar inte. Han är ingen casanova så men Vet att han ibland partajar lite och vad som händer då har jag ingen aning om. 👎 Vet inte om jag vill veta. Rädd för att bli sårad. Jag vet inte varför jag vill dejta hans vän om jag bara vill reta upp honom. Jag är nog "kärleks törstig". Hatar singellivet. Män verkar vara opålitliga svin hela bunten. 😢 Puffen13 : Räknas det fast att han hör av sig så sällan som han gör? Vill ha gnistan och förhållandet tillbax. 🙁 Tkr inte du är hård tack kram för svaren tjejer. Behöver verkligen hjälp i det här dilemmat.
Gilla
Anonym användare
27 okt, 2013
Mmm..jag tkr oxå det är typiskt orättvist att vi ska ha en sådan fallenhet för skithögar. Blir oxå arg när jag tänker på hur dom behandlar oss. Lindar oss kring sina lillfingrar. ✉️ Tjejer som har fina män har verkligen haft tur. Jag skulle kunna göra att för att få tebax killen men jag orkar inte bli sårad och sårad. Jag kanske är inne på fel spår med hans vän som vivalaboobs skrev. Vet inte vad jag känner längre. Om jag bara desperat törstar efter tröst kärlek eller om jag har känslor för vännen. Varför är somliga killar inte "förhålland typer" ??😕 Är det en ursäkt för något annat tro?
Gilla
puffen13
Kvinna ·
27 okt, 2013
Ja för att de är rädda som fan att bli sårade. Så därför anser de att hellre såra och inte släppa någon in på livet än att bli sårad och lämnad.
Gilla
Anonym användare
27 okt, 2013
Puffen13: Smart teori. Inte funderat alls så men verkar högst logiskt. 🙂Hur ska man göra för att få dom att ångra sig? Jag vill verkligen att han ska känna : shit hur kunde jag dumpa den färskingen?" Jag vill vara den som visslar och går förbi när han står med svansen mellan benen. Kanske låter elakt men jag känner så.🙁
Gilla
Anonym användare
27 okt, 2013
I'm gonna kill myself om ingte det här upphör. 🙁 Orkar inte slösa tårar utan bättre med jävlar annamma. ✉️ lunsan Tror oxå det kan vara så. Inte bra med för mkt stothet. Har du varit i samma sits? Vivalaboobs: Hur har det sätt ut för dig? Lyckats undvika de värsta assholsen?
Gilla
puffen13
Kvinna ·
27 okt, 2013
Genom att behandla honom som han behandlar dig. Han behandlar ju dig som luft när han inte känner för att träffas, sen börjar han sakna dig och tänka på dig. Eller krass...när han inte har någon annan, då duger du.
Du finns ju alltid där när han hör av sig, du vill träffas när han vill. Du är helt enkelt för lättillgänglig. Han vet precis var han har dig, att du alltid finns där när han vill. Gör det inte så lätt för honom. Måste fråga...när han hör av sig säger du alltid ja då? Fåga honom varför han vill träffas, inte bara säga ja.
Tänk när han spanar efter andra att dejta att han inte är värd dig. Istället för att tänka att du inte är värd honom eftersom han tittar efter andra.
Fick det rådet av en annan undrebar tjej som tyckte för ett par år sen att hon var liten på jorden och inte vågade inte ta sin plats.
Gilla
Vivalaboobs
Kvinna ·
27 okt, 2013
wini: det verkar jag faktiskt ha gjort :) har en sambo som jag varit tillsammans med i 2½ år nu, han är underbar! :)
men innan dess var jag tillsammans med en kille som, efter att vi varit tsm i knappt ett halvår,dumpade han mig med "motiveringen" att "hans hjärta säger att han älskar mig men hans hjärna säger att han inte är 'redo' för ett förhållande" (kommer han med efter ett halvår? haha) så ja. vi gjorde slut men han ville fortfarande vara vänner (jag var hans "bästa vän" enligt honom) och klart att jag gick med på det när jag fortf. hade känslor för honom, så vi fortsatte att ses och han utnyttjade faktumet att jag hade känslor för honom om man säger så. fram tills att jag sa till honom att jag inte ville ha honom i mitt liv längre, och att jag måste börja sätta mig själv först i mitt eget liv.
1 år efter träffade jag världens finaste kille som jag fortfarande är tsm med :)
Så tappa inte hoppet tjejen, det finns killar där ute som är guldvärda och som faktiskt är värdig dig. Ditt ex, not so much... Stå på dig!
kram!
Gilla
Vivalaboobs
Kvinna ·
27 okt, 2013
wini skrev:
Puffen13: Smart teori. Inte funderat alls så men verkar högst logiskt. 🙂Hur ska man göra för att få dom att ångra sig? Jag vill verkligen att han ska känna : shit hur kunde jag dumpa den färskingen?" Jag vill vara den som visslar och går förbi när han står med svansen mellan benen. Kanske låter elakt men jag känner så.🙁
det bästa du kan göra för dig själv och det värsta du kan göra för honom är samma sak: gå vidare!
🙂
Gilla