mhm
Kvinna ·
07 jan, 2014
Kan nagon förklara för mej hur man kan uppskatta "put"??
Andra bröstoperationerHej, jag har kommit rätt langt i mina planer om bröstförstoring och bukplastik. Opereras om nagra veckor i Stockholm hos Patrik Höijer. Vi har tittat pa implantat storlekar men jag känner mej rädd att 400 cc mentor mp+ coh 1 ca 12,5 cm breda o ca 4 cm put blir för stort. Jag har nu ca 75 c. tomma urammade o vill egentlgen inte ha mer än 2 storlekar större. men är ju ganska bred, tror han sa 14 cm. Vad jag undrar är - hur räknar jag put? 4 cm mer rakt ut än nu? eller ökar omkretsen över bysten med 4 cm? ristest är lite svart, för pressar man ut dom helt breda som mina egna bröst är?? Det blir ju ganska runda bollar i en strumpa :-) Jag har nu ca 87 cm över brösten och 77 cm under. kan tänka mej 5 cms ökning i omkrets men helst inte mer. ja om nagon har nagot input om detta som kan hjälpa mej är jag mycket tacksam :-)
Sortera efter
AronMallan
Kvinna ·
07 jan, 2014
Anonym användare
07 jan, 2014
Mina bröst är 14 cm breda naturligt, hade 1 cm smalare implantat förut och det såg inte bra ut alls (tillräckligt missnöjd för att Patrik skulle ta på sig kostnaden för nya bredare). Blev för smalt till bröstkorgen så tänk er för.
mhm, har du inga 3dbilder som visar putet?
sugarfox
Kvinna ·
08 jan, 2014
400cc är ganska mycket!!! Du vill ju bara rekonstruera dina bröst så de är mer fylliga, ej ha fake looken. Jag tror du skulle trivas bättre att lägga in mindre! Jag har märkt att många som vill se naturliga ut känner sig för obekväma när det ser fake ut och det kommer göra det med 400cc!
Sök på google 400cc Implants så ser du!
lycka till!
Lillan
Kvinna ·
08 jan, 2014
mhm
Kvinna ·
08 jan, 2014
Anonym användare
08 jan, 2014
Ju högre profil du har desto mer lyft får du av implantaten så för dig vore det nog inte så lyckat att ha en låg profil fast bredare. Implantaten behöver inte vara lika breda som de naturliga brösten men det finns ju inga stora bröst som är smala men putiga. Stora naturliga bröst har ofta mer bredd än put. Beror ju på vilket resultat man är ute efter men jag kände mig jätteobekväm när brösten blev för smala för bröstkorgen. Som jag fattade det enligt Patrik var hans tanke med att sätta in smalare implantat att min egen vävnad skulle lägga sig på sidorna och hjälpa till att ge bredd. Det gjorde den inte utan allt ligger under bröstvårtorna så jag fick väldigt putiga bröst.
Eftersom jag också har breda bröst naturligt höll jag och Patrik på och kollade igenom alla olika märken osv för att försöka hitta en storlek som passade mig inför bytet. Släta allergan är bredast av alla i samma storleksklass så du kan ju kolla produktkatalogen. Kanske finns någon mellanprofil som kan passa utan att det blir för stort. Med tanke på hur det blev för mig så tycker jag absolut inte du ska gå på mindre än max en cm smalare än din bröstbredd..
mhm
Kvinna ·
08 jan, 2014
Nu har jag lagt upp mina 3d bilder. De första är med 375 cc på det högra och 400 på det vänstra - bredd 12,9 ich 13,2, put 3,9 och 4 cm
Den andra bilden är med Höger 350 cc och Vänster 375 cc bredd 12,6 och 12,9 put 3,8 och 3,9 cm
Moderate plus profile Mentor runda coh 1
Själv tycker jag inte det ser stort ut men rädd att det in verkligheten ska kännas för stort.
AronMallan
Kvinna ·
09 jan, 2014
Hej mhm!
Det ser jättefint ut tycker jag, verkligen!
Nu har jag bett patrik om att visa mig runda implantat istället nu när jag sett hur dina ser ut! Trodde att bröstvårtan skulle peka mer neråt, men det ser ärligt talat bättre ut tycker jag med runda - åtminstone om man förutsätter att du och jag har samma form...
Varför vill du ha coh 1, förresten? Är du inte rädd för rippling?
Anonym användare
09 jan, 2014
Varför vill du ha coh 1, förresten? Är du inte rädd för rippling?
Vill bara inflika här, jag hade som grövst kännbar rippling med allergan soft touch (~coh2+) så bara för att man har fasta implantat är det inget som garanterar mindre rippling. Candycane tex har precis bytt sina fasta anatomiska mot mjuka runda och har fått mindre rippling.
Smulis
Kvinna ·
09 jan, 2014
400cc är ganska mycket!!! Du vill ju bara rekonstruera dina bröst så de är mer fylliga, ej ha fake looken. Jag tror du skulle trivas bättre att lägga in mindre! Jag har märkt att många som vill se naturliga ut känner sig för obekväma när det ser fake ut och det kommer göra det med 400cc!
Sök på google 400cc Implants så ser du!
lycka till!
mhm
Kvinna ·
10 jan, 2014
Hej Mhm!
Jag vill bara skriva till dig efter DU och JAG har nästan exakt samma mått och utseende på våra bröst.
Jag ska också opereras utan Patrik Höijer. Den 6/2 2014.
Märkligt nog har jag samma bröstmått som dig. Dvs 14 cm egna brösvidd. Min kupa är en B-C den jag har idag och jag ville från början endast lägga in 335 CC men Patrik rådde mig till 375 CC eftersom då får jag finare och fastare form sa han.
vad jag frågar mig, är varför du promt måste lyfta? Du har ju samma "häng som mig"