Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
grodan7 profilbild

grodan7

Kvinna ·

31 jan, 2014

Vilken klinik ska jag välja för naturligt resultat?

Bröstförstoring

Jag har bestämt mig för att göra bröstförstoring, och har just börjat spara. Jag planerar att gå på några konsultationer men jag är sååå rädd att jag ska sluta upp och vara missnöjd med mina bröst. Hittills så är jag mest inne på Citadell för på deras hemsida tycker jag att brösten ser finast ut och det är ett sådant resultat jag vill ha, naturligt och "lagom" stora. 

Jag är dock styrketränare och vad jag förstått lägger de endast bakom musklen där. Samtidigt så har jag även hört att resultatet inte blir lika bra om man väljer att lägga framför. Jag vill ju kunna fortsätta träna bröst, i alla fall övre bröst, men vill samtidigt ha så snygga bröst som möjligt. Jag vill inte sluta upp med två stora bollar på bröstet som man ser på många tjejer utan jag vill att de ska se äkta ut. 

Ni som opat på Citadell, vilken av kirurgerna kan ni rekommendera? Hur är de angående kontakt om man skulle behöva korr?

Annars vet ni någon annan klinik och gärna specifik kirurg som är duktig på att få ett NATURLIGT resultat? Behöver alla tips jag kan få så jag kan kolla in hemsidor oså :)

Sortera efter

Vonkan profilbild

Vonkan

Kvinna ·

31 jan, 2014

Hej kan rekomendera dig laser&estetik tycker den kliniken är bäst å Patrik höijer han gör naturliga å fina bröst tycker jag stort lycka till kram
Gilla
Lindi profilbild

Lindi

Kvinna ·

31 jan, 2014

Hej jag är operad på Citadellkliniken och kan verkligen rekomendera dem! Peter Cosmo gjorde mina bröst, han är en konstnär och det finns flera bröstbilder här på forumet om du vill kika. Narurligtvis är du välkommen att kolla mina bilder om du vill :) Citadell är ju kända för att göra ett så naturligt resultat som det går att göra. Peter har börjat göra fler och fler framför bröst, läste så sent som idag om en tjej som han direkt föreslog att lägga framför på. Finns någon läkare till som jag inte minns vem det var som oxå lägger framför. Vill du ha det, så stå på dig ordentligt, jag tror att de ofta lade bakom förr, men att de nu blivit mer och mer öppna för att lägga framför! :D

Gilla
13lilly13 profilbild

13lilly13

Kvinna ·

31 jan, 2014

Jag har gjort mina på Improva hos Magnus Hober, dom ser väldigt naturliga ut och är väldigt mjuka vilket många som kännt på dom påpekat.

Dock önskar jag att jag att jag tagit en mindre storlek så här i efterhand.

Gilla
Misslee profilbild

Misslee

/ ·

31 jan, 2014

Jag tycker du absolut ska välja citadellkliniken. Göran Elmerstig är kanonduktig. Han op mina ock jag är supernöjd. tror han också lägger framför
Gilla
grodan7 profilbild

grodan7

Kvinna ·

31 jan, 2014

Åh tack så hemskt mycket för alla svar! Det lutar mest åt citadell och peter cosmo hehe, men ska absolut kika in de andra som ni tipsat om också!

KAN man få ett lika fint resultat med att lägga framför? Vad jag förstått så kan man så implantaten mer och de kan hänga tidigare? Samtidigt så vill jag ju inte att träningen ska bli lidande då det är fitness jag håller på med, jag tävlar oså så kan absolut inte slappa med styrketräningen och byggandet... 

Jag läste någonstans att citadell är uppdelat i två, den ena där cosmo är chef och en annan där hon tjejen som dog var? Stämmer det??

Gilla
grodan7 profilbild

grodan7

Kvinna ·

31 jan, 2014

Förresten, lilly, när jag läst lite på improvas hemsida så verkar deras inlägg väldigt bra och brösten på före/efter ser också fina och naturliga ut. 

Men vet du om de endast lägger bakom eller även framför?

Gilla
Nk82 profilbild

Nk82

Kvinna ·

31 jan, 2014

Jag ska göra mina hos Peter på citadell. Ska lägga framför. Vilken tjej dog??
Gilla
Vonkan profilbild

Vonkan

Kvinna ·

31 jan, 2014

Ja de undrar jag me vem har dött :(
Gilla
 profilbild

Anonym användare

31 jan, 2014

Jag kan varmt rekommendera Fredrik gewalli på carlanderska och han vill inte göra stora fejklook utan fina som ska se så naturliga ut som mögligt och han gör även framför muskel och även då via armhålan :)
Gilla
Zaraa profilbild

Zaraa

Kvinna ·

01 feb, 2014

Hon dog på citadell men hon gick tydligen på en massa mediciner som hon inte hade berättat om....därför väldigt viktigt innan man gör op...
Gilla
 profilbild

Anonym användare

01 feb, 2014

Oj fy, är nån som dött nu? Va läskigt! Hum.. Tur att jag inte läste det innan op för en vecka sen för få hade jag inte vågat.. Så rädd för narkos..
Gilla
grodan7 profilbild

grodan7

Kvinna ·

01 feb, 2014

Ja men det var längesedan och jag har hört att den händelsen snarare gjort dem bättre!

Men som sagt, KAN man få ett snyggt resultat med framför också? Hittar bara bilder där man lagt bakom så kan inte jämföra :-(

Gilla
Vonkan profilbild

Vonkan

Kvinna ·

01 feb, 2014

oj de va inte roligt att höra :( undra hur alla mår efter detta var de nyligen?

Gilla
Lindi profilbild

Lindi

Kvinna ·

01 feb, 2014

Nej detta är nog minst ett par-tre år sedan, hon gick tydligen på ca 11 olika mediciner som hon inte skivit upp el berättat om i sin journal. Klarade operationen, men dog på uppvaket. Finns articklar på nätet om denna tragedi. Så det är inte bara kirurgerna som måste vara noga.

Gilla
Vonkan profilbild

Vonkan

Kvinna ·

01 feb, 2014

Oj ja de e ju väldigt viktigt att tala om allt men undra varför hon inte tala om de kanske hon ville dö:( ok jag ska läsa den vart finns den sa du stakars alla som jobbade då :(
Gilla
 profilbild

Anonym användare

01 feb, 2014

Åh jaha.. Fy vad hemskt men undra varför hon hemlighöll.. Hmm..
Gilla
Lindi profilbild

Lindi

Kvinna ·

01 feb, 2014

Hoppas länken nedan fungerar.

Det står en del på nätet, har hittills bara hört om 3 fall där någon dött.

OBS! Jag vill inte på något sätt skita ner kliniken för detta, genom att lägga länken här. Vill bara visa att det finns risker vid en operation. Trots detta valde jag enligt planer att genomföra operationen här och det är absolut inget jag ångrar, även om man tänkte på vad som hänt när man låg där. Jag tycker Citadellkliniken är riktigt bra och jag kände mig trygg där, hade passning och kontroller hela dygnet efter op. Kommer att välja dem igen om det skulle bli aktuellt med fler ingrepp.

Efter vad jag har hört el sett på nätet, tror jag inte att Citadell fick skulden till sist. Man måste ju faktiskt ta lite ansvar som patient med och vara noga med journalerna. I detta fallet led tjejen av Bipolär sjukdom och åt en mängd mediciner som inte stod med i papperna el nån läkare visste om.Kanske visste hon inte vad hon gjorde? Citadells rutiner har setts över och mitt i denna tragedi hoppas jag att alla har lärt sig något.

Det borde finnas mer info här inne, kan tänka mig att många var oroliga och ville veta..

http://www.expressen.se/kvp/kvinna-dog-efter-skonhetsoperation/

Gilla
13lilly13 profilbild

13lilly13

Kvinna ·

05 feb, 2014

Så här står det på deras hemsida grodan 7:

Placering av implantat

Vanligtvis lägger vi implantatet under bröstmuskeln (pectoralis major). Med denna typ av placering får man bättre vävnadstäckning, dvs. man ser inte den övre kanten på implantatet genom huden. Det är också lättare att genomföra en mammografi om implantatet läggs under muskeln. Om patienten har tillräckligt med fett/körtelvävnad och om bröstet har ett visst häng, så kan man överväga att placera implantatet ovanpå bröstmuskeln. Vid placering ovan bröstmuskeln är ingreppet som regel mindre smärtsamt än om man placerar implantatet under bröstmuskeln.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem