Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Körsbärsblomma profilbild

Körsbärsblomma

Kvinna ·

19 mar, 2014

Stick/hugg från snittet i bröstvecket?

Bröstförstoring

6 dagar sedan min bröstförstoring idag och sedan igår har jag känt att det sticker till ibland där stygnen sitter i bröstvecket. Någon annan som har/har haft så som vet hur länge det håller i sig? Jag antar att det är en del av läkningsprocessen.

Sortera efter

Anguelique profilbild

Anguelique

Kvinna ·

19 mar, 2014

Svårtatt säga varför det är väl säkert som du säger del av läkningsprocessen men har även hört att det kan vara en bit av stygnen som "krupit ut" och sticks.

Fråga din klinik, jag har matat min med mängder av frågor som man själv kanske tycker är dumma. :)

Gilla
fruktbajs profilbild

fruktbajs

Kvinna ·

19 mar, 2014

Hoppas du inte är och bär i saker/anstränger dig.. För om de sticker rycker/hugger kan vara ett tecken på att muskeln är för överansträngd! Klia kan de också börja göra när de börjar hela/byter tejpen (många kan va känsliga mot klistret). Hoppas dina nya bröst läker på fint och grattis till dem! :)
Gilla
Körsbärsblomma profilbild

Körsbärsblomma

Kvinna ·

19 mar, 2014

Det är inte i muskeln som det sticker, utan i bröstvecket där snittet är och stygnen är. Kliar gör det också där som det gör när det läker, därför jag tror att detta också är det. Tejpen är inte bytt ännu. Ska maila kirurgen och fråga, det är väl bäst :)

Gilla
Cagi00 profilbild

Cagi00

Kvinna ·

19 mar, 2014

Under en tid nu framöver kan man känna både stickande/huggande och en brännande känsla vid bröstvecken och i övriga delar av bröstet, en bröstoperation är två separata operationer som kan ta olika tid att läka och under den riden så måste nervtrådar hitta tillbaka till varandra eftersom de under operation blivit avskurna. Jag tror inte alls att du behöver oroa dig utan det är en del av läkeprocessen :)
Gilla
Körsbärsblomma profilbild

Körsbärsblomma

Kvinna ·

19 mar, 2014

Såhär svarade kirurgen: "Det du känner av nu när känseln börjat komma tillbaka mer efter ingreppet är stygnen som sitter på djupet. Stygnen håller ärren på plats i bröstvecket och försvinner av sig själv över tid. Så det är helt normalt och ofarligt. Vissa rörelser kan göra att det drar i tråden och då sticker det till. Det du kan göra är att lätta lite på bröstbandet så att det inte sitter hårt utan mer som ett stöd. Det andra är att se till att axelbanden på bhn är lagom långa för att ge ett stöd som avlastar brösten ifrån vikten av implantaten."
Gilla
Körsbärsblomma profilbild

Körsbärsblomma

Kvinna ·

19 mar, 2014

Jag antar att han menar att jag ska spänna åt axelbanden mer för att avlasta i själva vecket under brösten? Makes sense
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem