Ekm
Kvinna ·
27 maj, 2014
Bröstförstoring och golf?
BröstförstoringFunderar mycket över hur det kommer att kännas i kroppen efter bröstförstoring. Har precis börjat spela golf och undrar förståss hur det kommer att funka när man väl valt att operera sig. Min förhoppning är ju självklart att det (med tiden) kommer att fungera och inte kännas obehagligt med den typen av rörelser i överkroppen. Tränar en hel del styrketräning också och inser förståss att träningen av överkroppen får ta en liten paus under läkningen. Någon som har golferfarenhet?
Sortera efter
Flisan69
Kvinna ·
27 maj, 2014
turisten
Kvinna ·
27 maj, 2014
Jag har bakom och gjorde de i april förra året. Jag frågade min kirurg hur länge jag skulle vänta med golfen men minns inte vad han sa. Min första runda gjorde jag iaf i slutet av juli och det kändes inget speciellt, mer än att jag blev ovanligt trött i övre kroppen, men det kan ju också bero på att jag inte golfat på nästan ett år då. I år har jag spelat en hel del redan och är precis lika bra (eller dålig) som jag var innan open.
Ekm
Kvinna ·
28 maj, 2014
Tack för era svar! Känns hoppingivande. Har precis, precis börjat med golf och känner mig biten och vill självklart gärna fortsätta :-)
Svalan.
Kvinna ·
28 maj, 2014
Ekm
Kvinna ·
29 maj, 2014
Gör så Svalan. Hoppas på fler med golferfarenhet!
Funkar fint! 😀 Jag gjorde min i april -13 och kunde svinga lite lätt efter 1 månad men blev snabbt trött.
Startade upp tävlingarna 2 månader efter och spelade fullt den 3:e månaden. Vagn och inget bärande!
Det svåra i kråksången var att anpassa sina armar till de lite större kuddarna som kom i kläm! 🤭
Idag är det inga problem alls. Dock ska tilläggas att jag har framförplacering och inte kapat mina bröstmuskler.
Väljer du bakomplacering får du nog räkna med lite längre läkningsprocess och svinga en klubba först efter 3-4 månader.
Lycka till!