Flisan69
Kvinna ·
23 jun, 2014
Någon som har erfarenheter från Ale Kliniken?
InjektionsbehandlingarSom tråden lyder.
Någon som har varit där som kan dela med sig av sina erfarenheter?
Har köpte en deal på 1 ml fillerbehandling som jag vill använda för mina läppar.
Jag får välja mellan Juvederm, Princess eller Hyacorp.
Tar tacksamt emot råd mm.
Sortera efter
SaraTT
Kvinna ·
30 jun, 2014
Flisan69
Kvinna ·
30 jun, 2014
Det blev Hyacorp. (stod att välja på dealen min) För om jag villeha någon av de andra tvåville deha 1000:- extra och det ville jag inte ge.
Nöjd med resultatet och nu när svullnaden lagt sig syns det lite granna iaf. Läpparna är slätare och lite fylligare mot innan men inte så jättemycket.
Hon sa iofs att så jättestor skillnad blir det inte första gången utan jag behövde fylla på flera gånger till.
Tror om jag uppfattade henne rätt att, de som gjort flera gånger får ett mer synligt reslutat och medlet håller bättre då kroppen vant sig.
Blev positivt överraskad iaf trodde det skulle var värre och se värre ut!
SaraTT
Kvinna ·
09 jul, 2014
Okej vad bra.
Mina har redan försvunnit.. vet inte om det är kroppen som stött bort det så snabbt..
Är Hyacorp samma som dermavisc som hon sa till mig? Hon lät mig inte välja haha..
Flisan69
Kvinna ·
09 jul, 2014
hyacorp som är en icke animalisk hyalyronsyra och dermavisc som är en animalisk hyalyronsyra står det på Nova Laserkliniks hemsida så det är inte samma produkter men vad hon menade kanske var att de har samma effekt! :/
Det står också följande på sidan;
Hur länge håller resultatet?
Mellan 3 månader och upp till ett år beroende på vilken hållbarhet sprutan har. Oftast kan man behöva en touch up behandling inom två månader efter den första behandlingen för att resultatet ska hålla längre.
Så det låter ju inte bra att ditt reslutat redan är "gone by the wind" redan.
Inbillade mig att mina läppar var smala sträck igen men de är fortfarande fina.
Bild finns i mitt galleri och längst upp i tråden.
Tyck gärna till feedback bra eller mindre bra är alltid bra att få.
Har ju inget att jämföra med.
perfectlymee
Kvinna ·
03 aug, 2014
Flisan69
Kvinna ·
03 aug, 2014
Kliniken ligger på Postvägen 4, Älvängen. Går en pendel från Centralstationen Gbg till Älvängen tar ca 25 min och sen gångväg tydligen på någon enstaka minut. Själv körde jag bil.
Har köpt en ny deal för läpparna och en för kosmetisk tatuering som jag ska använda för att fixa ögonbrynen.
Hon som "stack" mig har arbetat i flera år med detta fast då tidigare i gbg.
perfectlymee
Kvinna ·
05 aug, 2014
Flisan69
Kvinna ·
05 aug, 2014
jen6
Man ·
05 aug, 2014
Flisan69
Kvinna ·
06 aug, 2014
perfectlymee
Kvinna ·
06 aug, 2014
Flisan69
Kvinna ·
07 aug, 2014
Nä nervös var jag inte. Pratade lite med henne innan och frågade allt om batchnr osv. Kändes som om hon blev lite putt men det tror jag inte utan hon förklarade skillnaden mellan produkterna, vad man kunde förvänta sig osv. Sen berättade hon att hon är hudterapeut och då är man ju lite högre utbildad arbetat på salong inne i gbg i 10 år men ville satsa på eget närmare sitt hem.
Då jag såg hur sjuksköterskan Jenny gjorde på AK i gbg så gjorde hon exakt samma sak. Noga med bedövning, noga med att spruta in lite i taget och jämna ut och känna efter så att inga knutor fanns.
Jag har ju som sagt inget att jämföra med men då hon berättade att jag skulle bli mer svullen de första timmarna efte behandlingen vilket stämnde. Gjorde det torsdag fm och på söndag var det lite lite svullet som jag såg men förövrigt bra.
Visst ska man var skeptisk säger inget annat men hon fick mig iaf att känna mig trygg.
Hej.
Jag var där förra veckan.
Den som ingår i dealen är dermavisc och inte de andra (vilket jag tyckte var konstigt).
Jag är nöjd med resultatet, det ser naturligt ut, förutom att det inte syns mycket alls..