Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Rödrosa profilbild

Rödrosa

Kvinna ·

07 dec, 2014

Någon som fått svårt att bajsa ? Hjälp

Bröstförstoring

Hej som rubriker lyder undrar jag om någon fått svårt att bajsa efter bröstförstoring? Jag opades i torsdags och bajsade senast i tisdags-onsdags, är jätte bajsenödig men det kommer inte ut något ! Finns det någon som vart med om samma problem och har något tipps? Haha förlåt för informationen men håller på att få panik Kram på er

Sortera efter

anniiss profilbild

anniiss

Kvinna ·

07 dec, 2014

Jag har också blivit förstoppad efter operationen. Tror det har o göra med alla smärtstillande piller man stoppar i sig. Har bajsat en gång sedan min op för 5 dagar sedan.. Jätte ont i magen, men blir liksom inte bajsnödig. Funderar på att gå till Apoteket i morgon och köpa något preparat som hjälper till lite;)
Gilla
Hami profilbild

Hami

Kvinna ·

07 dec, 2014

ProbiMage kan vara bra efter op, om man är förstoppad så kan man prova någon typ av microlax. Båda finns på apotek!
Gilla
LittlemissDaisy profilbild

LittlemissDaisy

Kvinna ·

07 dec, 2014

Köp laxermedel , det är vanligt.
Gilla
Nilla profilbild

Nilla

Kvinna ·

07 dec, 2014

testa ett receptfritt medel som heter moxalole tills du känner att allt är bra igen. det har osmotisk verkan så drar vätska in till tarmen. det är inte beroendeframkallande så du kan ta det varje dag så länge du tycker du behöver det.

Microlax är kanske det som fungerar bäst i det akuta skedet men moxalole håller igång det så länge du tar det regelbundet.

fibrer kan vara lite mindre effektivt beroende på dig som individ samt också beroende på din diet och hur mycket du dricker.

Förstoppning efter operation beror på många faktorer men smärtstillande medeciner kan påverka jättemycket så så länge du tar det kan det vara bra att ta något i förebyggande syfte.

hoppas det löser (hehe) sig.

Gilla
Zinya profilbild

Zinya

Kvinna ·

07 dec, 2014

Som några andra skrivit kan smärtstillande medicin ge förstoppning. Se till att dricka mycket, och rör dig fastän du kanske känner dig trött och har ont. Försök ta dig ut en stund och promenera i lugn takt. Lycka till!
Gilla
Geléhallon91 profilbild

Geléhallon91

Kvinna ·

07 dec, 2014

Jag köpte laxerande på apoteket, var återställd på 12 timmar och fick tillbaks matlusten.

Gilla
Courtesy profilbild

Courtesy

Kvinna ·

07 dec, 2014

Tydligen ska antibiotikan göra en förstoppad. Väldigt vanligt. Köpte en nyttig olja på Apoteket för tarmen. Fungerade jättebra.
Gilla
Rödrosa profilbild

Rödrosa

Kvinna ·

07 dec, 2014

Tack för alla svar ! Blir en tripp till apoteket imorgon har haft besvär i två timmar nu tack återigen
Gilla
MissGreen profilbild

MissGreen

Kvinna ·

07 dec, 2014

Jag åt katrinplommon, och det funkade finfint. Hoppas att det blir bättre snart! :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem