Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
undefined profilbild

Anonym användare

16 feb, 2015

Naturliga bröst

Bröstförstoring

Lite hjälp! Ni som har bra koll på implantat, tror ni 270 g räcker för att få en C eller D kupa? Då menar jag hamna på den storleken, inte att det ska se ut som det (tydligen skillnad har jag lärt mig;)) jag har, som ni kanske märkt ni som sett mina andra trådar, inte så bra koll på kup storlekar. Vet dock att dom som hamnat på C eller D kupa efter op är vad jag är ute efter att hamna på. Om vi säger så, jag vill väl ungefär att det ska se ut som B eller C kupa. (Som jag förstår det;)) Om nån orkar gå in o googla och kolla så vill jag hamna ungefär som Kaley Cuoco. Om det stämmer vet jag inte, men har läst att hon efter operation har 75C. Men tillbaka till frågan, tror ni 270 g räcker? Just nu är det sagt 295 g, men dom va så smala i bredden så vill byta. 270 g och 300 g va det inte stor skillnad på. Skiljer 1 mm i put och en halv cm i bredd. Så vet inte, nåt av dom jag tänkt mig. Men vad tror ni? Blir det för stort / för litet? Väntar samtal från min kirurg men är dags att skicka in mina papper nu, så uppskattar all hjälp ni kan ge mig. Måste nästan ringa igen och få allt fixat idag. :) kan även tillägga att jag ska ha allergan. Vet att jag kanske vart lite tjatig här;) men det här är sista gången jag ber er om hjälp, jag lovar;)

Sortera efter

Proformatuttar profilbild

Proformatuttar

Kvinna ·

16 feb, 2015

Antar att du testat ristestet? Omöjligt att säga vilken storlek som behövs då det ändå individuellt :) det låter inte som att du är helt fel ute dock :) känns det bra så kör på det :) utseendet är ju det viktigaste, inte egentlig kupstorlek :)
Gilla
Kushikimeka profilbild

Kushikimeka

Kvinna ·

16 feb, 2015

Hejsan!

Vi är ungefärliga i kroppslängd/vikt iaf men de kan ju bli olika för oss ändå.

Jag har 240/255 inlagt och skulle säga att jag har en visuell C, däremot så drar jag en 65F i faktiskt bh storlek.

Silikonbröst drar större storlekar än "riktiga" tuttar. Men är själva bhstorleken jätteviktig för dig, eller är det viktigare med utseende/känslan av dem? 🙂

Ett tips om du vill ha naturligt/proportionerligt är att lägga in ristest och sedan mäta. För att det ska se proportionerligt ut så ska man mäta ungefär lika många cm över byst som över höft/rumpa. 🙂

Gilla
Annielilja profilbild

Annielilja

Kvinna ·

16 feb, 2015

Det där med kupstorlek är lurigt... Jag fyllde knappt ut en a-kupa innan operationen och nu kan jag ha D,E,F och till och med G!! Mycket knasigt. Beror helt på bh-n...
Gilla
Bullarna profilbild

Bullarna

Kvinna ·

16 feb, 2015

Jag har 650 cc och har en vanlig c kupa. Allt är olika från person till person. För dig kanske det räcker med 200 cc för att få c kupa och som för mig behövdes 650 cc för att g Få det. Prata med kirurgen och lita på han :) lycka till
Gilla
 profilbild

Anonym användare

16 feb, 2015

Tack för era svar!! :) Proformatuttar, jag har testat ristestet. Och 300 känns ganska lagom, lite stort kanske. Men lite "försvinner" ju så tänker mig att det blir lagom efteråt. 270 g motsvarar i mått mentor 300, så antar att det är dom jag bör välja? Nån som vet vad man bör gå efter? Kushikimeka,, åh, tack för tipset det ska jag testa att göra då:) nej viktigast är hur det ser ut, nämner bara storlekar då jag vet dom som gjort silikon och hamnat på en C/D kupa som jag tycker har helt lagom storlek:) men förstår att det kan va svårt/omöjligt för nån här att chansa på hur mycket jag bör lägga i;) vill mest se så jag inte är helt ute och cyklar;) Pygme, okej tack:) då ska jag nog inte välja några större än 270 iaf, då kan jag släppa det. Vet att jag skrev till dig förut, tycker du har väldigt bra naturlig storlek, jag vill inte ha nå mycket större än så. Visst att det kan bli skillnad för mig, det förstår jag ju, men nåt sånt jag vill ha. Annielilja, det verkar verkligen klurigt. Och skilja så mycket beroende på vart man handlar. Men har visat bild till Jonas och han sa att dom implantat vi bestämt nu absolut inte skulle bli större, men känner ändå att jag vill sänka lite och få lite mer bredd på implantaten, blir bara 2 mm mindre i put. Sen är ju 300 g ännu närmre min egen bröstbredd, så svårt vad man ska gå på. Bullarna, oj, det kan skilja så mycket alltså. För mig låter ju det som att det borde blivit större än så. Men som du säger så verkar det ju va väldigt olika. Men dom som är valda just nu trodde han nog skulle hamna på en D ungefär, visade en bild. Och jag ska ju bara sänka pyttelite, dels för att få mer bredd. (Dom jag ska ha nu va nån mellanprofil och smalare i bredd). (Nu har jag dock fått dåligt samvete att jag ska göra detta, ska få låna pengar av min pappa och frågade idag om jag verkligen fick låna pengarna för att avtalet ska skickas in. Det fick jag, men han la till att han tycker att det är helt idiotiskt och har märkt att han inte riktigt velat svara om jag får låna innan med. Men han tycker det är onödigt att ta ett vanligt lån när jag kan låna av honom. Men nu fick jag sjukt dåligt samvete att jag ska göra det. Förlåt, nu kom jag in på nå helt annat, men känns sjukt jobbigt..)
Gilla
Zinya profilbild

Zinya

Kvinna ·

16 feb, 2015

Jag hade 70A innan op, och lade in anatomiska implantat 255 g av märket Allergan. Har i dag 70D i bh-storlek, och jag skulle säga att mina bröst ser ut som en C-kupa alternativt mindre C-kupa.
Gilla
Proformatuttar profilbild

Proformatuttar

Kvinna ·

16 feb, 2015

Det är din pappa, som tycker du är världens finaste som du är, som förordningen inte alls gillar tanken på att du kanske kommer få mer uppmärksamhet för dina nya flickor. Det är fullt förståeligt att han inte kommer tycka att det är jättekul att hand lilla flicka ska göra brösten större! Han kanske oroar sig för hur du kommer förändras iom operationen också? Sedan när det är gjort och allt är som vanligt kommer han inte tänka på det mer! :) oroa dig inte för din pappa! Jag tror inte någon av våra pappor varit speciellt glada, vissa säger det rakt ut medan andra är tyst! :)
Gilla
Pygme profilbild

Pygme

Kvinna ·

16 feb, 2015

Jag gick från 70A till 70C/D med 225cc. Tror kanske du hamnar på en 70D med 270g (som är lite mer om man jämf m cc). Jag har dock som så många ändrat underbandsstorlek efter op eftersom jag hade för stort förut. Så eg stl är 60 E/F. Men det är ändå bara två stl drygt jag gått upp hur man än räknar och det motsvarar som sagt en 70C/D. Jag tror att din stl på dig blir ungefär som min stl på mig med tanke på att du är något längre och väger något mer. Kaley, om hon nu har 75C så motsvarar det en 70D..

Gilla
Pygme profilbild

Pygme

Kvinna ·

16 feb, 2015

Det är ju lite idiotiskt med silicon om man tänker efter :P så lite rätt har han ju! Han är din Pappa, han blir ju orolig.. Men sen om allt går bra och när det är gjort så kommer han troligtvis inte tänka på det mer, precis som Proformatuttar skriver.. Du måste ju göra det som känns rätt för dig :)

Gilla
Proformatuttar profilbild

Proformatuttar

Kvinna ·

16 feb, 2015

Haha, ja alltså, skulle vara kul att komma tillbaka om några tusen år och höra hur alla förfasas över vad man var villig att genomgå för att uppnå någon sorts ideal.. Vår tid och kulturs halsringar/fotbindningar/afrikanska läpptöjningar, mm.
Gilla
 profilbild

Anonym användare

16 feb, 2015

Zinya, har du måtten på dina implantat i huvet? Tycker du har väldigt bra storlek, men du är ju längre än mig. Hoppas mitt inte blir att se för stort ut, men hänger ju en hel del på måtten med. Har nu pratat med min kirurg iaf och kom överens om 275 g (då 270 g tydligen inte finns(?)) hittade dom i listan här i den profil jag ska ha.. Hm. Men det blir nog bra:) 275 g är 1,5 cm mindre än min egen bredd, nån av er som har så mycket mindre? Har iofs hört att Jonas ska va bra på just det där med bredden, så borde inte vara nå problem:) Proformatuttar och Pygme, det är nog helt sant det ni säger. Sen är det ju alltid en risk, så förstår ju att det inte är en liten grej o riskfritt är det ju inte heller. Kan också förstå att man kan tycka att det är idioti. Ja, många som verkar tro att man ska förändras på något vis?
Gilla
Pygme profilbild

Pygme

Kvinna ·

16 feb, 2015

N-n: Ja, folk har nån föreställning om det. Alla i min närhet blev snudd på chockade att jag gjorde det, jag passade liksom inte in i mallen, som att de tror och förväntar sig att man ska vara på något visst sätt för att överväga att lägga in silicon, alternativt att man ska förändras till det de tror efteråt..? Haha, inte har jag förändrats :) bara lite snyggare tuttar nu ;)

Gilla
 profilbild

Anonym användare

16 feb, 2015

Haha precis, känns så. Dom flesta har vart väldigt okej med det ändå. Men sen har man fått kommentarer som "idioti" och "kommer du va samma sen"? Eh, vem ska jag annars vara liksom. Haha, men det är väl tydligen så vissa tänker. Känns tråkigt, man vill ju inte att folk ska ändra uppfattning om en för en sån sak:/
Gilla
Pygme profilbild

Pygme

Kvinna ·

16 feb, 2015

Fast jag upplever tvärtom att det är deras uppfattning om vem och varför man lägger i silicon som har förändrats :) Och om inte så är det inget att bry sig om..!

Gilla
Zinya profilbild

Zinya

Kvinna ·

16 feb, 2015

N-n skrev:
Zinya, har du måtten på dina implantat i huvet? Tycker du har väldigt bra storlek, men du är ju längre än mig. Hoppas mitt inte blir att se för stort ut, men hänger ju en hel del på måtten med. Har nu pratat med min kirurg iaf och kom överens om 275 g (då 270 g tydligen inte finns(?)) hittade dom i listan här i den profil jag ska ha.. Hm. Men det blir nog bra:) 275 g är 1,5 cm mindre än min egen bredd, nån av er som har så mycket mindre? Har iofs hört att Jonas ska va bra på just det där med bredden, så borde inte vara nå problem:) Proformatuttar och Pygme, det är nog helt sant det ni säger. Sen är det ju alltid en risk, så förstår ju att det inte är en liten grej o riskfritt är det ju inte heller. Kan också förstå att man kan tycka att det är idioti. Ja, många som verkar tro att man ska förändras på något vis?
Måtten på mina implantat är: Bredd - 11,5 Höjd - 10,6 Projektion - 4,6 Implantaten har benämningen "Allergan Style 410 MF 255 g". M:et står för moderate height och F:et för full projection.
Gilla
 profilbild

Anonym användare

16 feb, 2015

Nej, det har du iofs rätt i, Pygme! Zinya, okej tack! :) va lite rädd att mina skulle bli mycket större;) men mina har samma bredd och tom lite mindre projektion om jag fattat det rätt. En sista fråga bara, vet du vad du hade för egen bröstbredd? Jag har 13 cm och implantaten som sagt 11,5, rädd att det blir för smalt på mig. Ska väl iofs lite på kirurgen vad som funkar, men har hört att man ska ha Max +- 1 cm.
Gilla
9April profilbild

9April

Man ·

16 feb, 2015

Bullarna skrev:
Jag har 650 cc och har en vanlig c kupa. Allt är olika från person till person. För dig kanske det räcker med 200 cc för att få c kupa och som för mig behövdes 650 cc för att g Få det. Prata med kirurgen och lita på han :) lycka till
Fast det är ju jättestor skillnad på en 85 c och en 65 c! Det är inte alls samma storlek i kupan. 85 c är samma sak som 65 G. Det finns med andra ord inget som kan kallas "vanlig" c-kupa...
Gilla
Zinya profilbild

Zinya

Kvinna ·

17 feb, 2015

N-n skrev:
Nej, det har du iofs rätt i, Pygme! Zinya, okej tack! :) va lite rädd att mina skulle bli mycket större;) men mina har samma bredd och tom lite mindre projektion om jag fattat det rätt. En sista fråga bara, vet du vad du hade för egen bröstbredd? Jag har 13 cm och implantaten som sagt 11,5, rädd att det blir för smalt på mig. Ska väl iofs lite på kirurgen vad som funkar, men har hört att man ska ha Max +- 1 cm.
Tyvärr vet jag inte min bröstbredd :( Men du, jag skulle kunna mejla Paolo och fråga honom. Ska göra det på stört för jag har funderat på det själv lite nu och då. Återkommer!
Gilla
Zinya profilbild

Zinya

Kvinna ·

17 feb, 2015

N-n skrev:
Nej, det har du iofs rätt i, Pygme! Zinya, okej tack! :) va lite rädd att mina skulle bli mycket större;) men mina har samma bredd och tom lite mindre projektion om jag fattat det rätt. En sista fråga bara, vet du vad du hade för egen bröstbredd? Jag har 13 cm och implantaten som sagt 11,5, rädd att det blir för smalt på mig. Ska väl iofs lite på kirurgen vad som funkar, men har hört att man ska ha Max +- 1 cm.

Nu har jag fått svar från Paolo. Min bröstbredd var densamma som bredden på implantaten, d.v.s. 11,5 cm.

Gilla
 profilbild

Anonym användare

17 feb, 2015

Zinya skrev:

N-n skrev:
Nej, det har du iofs rätt i, Pygme! Zinya, okej tack! :) va lite rädd att mina skulle bli mycket större;) men mina har samma bredd och tom lite mindre projektion om jag fattat det rätt. En sista fråga bara, vet du vad du hade för egen bröstbredd? Jag har 13 cm och implantaten som sagt 11,5, rädd att det blir för smalt på mig. Ska väl iofs lite på kirurgen vad som funkar, men har hört att man ska ha Max +- 1 cm.

Nu har jag fått svar från Paolo. Min bröstbredd var densamma som bredden på implantaten, d.v.s. 11,5 cm.

Okej, tack! :) Blir ännu mer orolig nu, dels när jag kollar här verkar mina va mellan eller hög profil, vilket jag inte ska ha. Och 1,5 cm mindre än min egen bredd låter mycket.. :/
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem