Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
blacklist profilbild

blacklist

Kvinna ·

15 dec, 2013

Fettsugning av venusberget?

Fettsugning av venusberg
Som rubriken lyder så undrar jag lite om fettsugning av venusberget. Jag vet inte om jag har så mycket fett eftersom jag är rätt smal för övrigt. Om det är så att jag har ett högt venusberg, då det är mest ben/skelett. Jag har inte än vågat boka en konsultation då jag tycket det är så jäkla jobbigt.. Så jag tänkte att jag kunde börja med att fråga runt lite här. Nu har jag ju egentligen inte ställt någon fråga men om det är någon där ute som har genomgått en sådan operation eller någon som har samma "problem" som jag. 

Sortera efter

PrincessSophia profilbild

PrincessSophia

Kvinna ·

18 jan, 2014

Hej! Jag har precis samma problem som du, har alltid haft en extra fett vid venusberget , sen jag va liten och oavsett om jag vägt 62 eller 75. Förra året gjorde jag en bröst förminskning och fettsugning av mage och jag ångrar, ångrar, ångrar att jag inte fettsög venusberget då också, det hade varit så lätt gjort. Nu ska jag på återbesök och hoppas på att få en liten korrigering och kan passa på att fettsuga där då. Jag vet inte heller om jag kanske har ett högt venusberg men då är det en kombo i så fall, övertygad om att det går att göra nånting iaf. Du ska absolut inte skämmas eller tycka det är jobbigt, det är deras yrke och dom ser bröst och nakna kvinnor varje dag, din snippa är inte den första dom ser :) jag har läst om flera som har gjort det här och dom har inte ångrat sig en sekund, tvärt om dom önskade att dom gjort det för 10 år sen istället för att ha gått med problemet. Så upplever du det som ett problem, kolla Runt och hitta en bra klinik och boka tid för konsultation och se vad dom har att säga:)
Gilla
tutt profilbild

tutt

Kvinna ·

18 jan, 2014

Jag gjorde det för 3-4 år sen. Bästa jag gjort förutom mitt bröstlyft. 👍 Sjukt jobbigt inför konsultationen men kirurgerna ser nakna tjejer och killar dagligen. Lycka till!

Gilla
PrincessSophia profilbild

PrincessSophia

Kvinna ·

18 jan, 2014

Åh! Tufft, blev resultatet som väntat, eller bättre ? Vad kostade det? Behövde du sövas ner eller gjorde du det i samband med brösten? Ursäkta de många frågorna ☺
Gilla
tutt profilbild

tutt

Kvinna ·

19 jan, 2014

Nej brösten gjorde jag för två månader sen. Jag sövdes ja, det tog inte lång tid och gjorde inget ont. Det kostade 10000 har jag för mig och resultatet blev bra. :) Tänk på att köpa en gördel som sitter åt ordentligt. Min gjorde inte det vilket gjorde att jag samlade på mig vätska som jag fick gå och tömma ut (dränera) genom en spruta. Gjorde förbannat ont och var obehagligt! Men som sagt så var det för att gördeln inte satt åt ordentligt. Annars är det ett relativt smärtfritt ingrepp och man kan jobba redan dagen efter. :)

Gilla
miss molly profilbild

miss molly

Kvinna ·

06 maj, 2014

jag gjorde detta ingerepp för snart 4 veckor sedan. har lidit av de i hela mitt liv men tillslut fick jag nog och tog mod till mig 🙂  ingreppet gjorde jag på kosmetisk kirurgi i falköping och det tog ca 30 min. åkte till kliniken dagen innan och sov över sedan på morgonen fick jag lugnande tabletter och fick sedan lokalbedövning runt området som skulle fettsugas. jag sov under hela ingreppet så jag märkte inget. sedan vaknade jag upp och fick gå till mitt rum och vila upp mig i några timmar. är så glad över att jag har gjort detta och de blir bara bättre och bättre varje dag. smärtan efter operationen var för mig obefintlig. tog inte ens alvedon någon gång. det gjorde ont första dagen när lokalbedövningen släppte men sen kunde jag hantera smärtan. var svullet och blåslaget i början men nu efter 4 veckor finns inga blåmärken kvar men lite svullnad.

Gilla
blacklist profilbild

blacklist

Kvinna ·

30 jun, 2014

Tack för att ni berättar och delar med er :) Behöver man vara sjukskriven och hur länge isf? Jag ska nog ta och boka en konsultation trots allt!
Gilla
Ziondra profilbild

Ziondra

Kvinna ·

28 nov, 2014

Jag är också intresserad av detta ingrepp. Har också lite mer definierat venusberg. Det är inte bara fett, utan även ben som buktar upp. Är dock säker på att det går att göra det lite mindre. Tycker det är vackert med lite rundare venusberg och vill bara ta bort lite fett. Har dock inte lyckats hitta för och efterbilder på detta. Finns det risk att resultatet blir ojämnt? Vart hamnar ärren?

Mvh Linda

Gilla
Saraeliasson profilbild

Saraeliasson

Kvinna ·

29 mar, 2015

Jag gjorde detta ingrepp för 3 dagar sen nu. Jag har mått dåligt över detta i flera år. Så det känns väldigt skönt att äntligen vågat göra något åt det. Då jag inte gillar att sövas hittade jag en kirurg som utförde denna operation med lokalbedövning. Allt gick väldigt smidigt och oj vad jag hade oroat mig i onödan, inte alls jobbigt när jag väl var där. Har hört att resultatet blir bättre om gödeln sitter åt ordentligt. Någon som vet vart man kan köpa bra gördlar som passar efter detta ingrepp? Svar till Linda- Mitt snitt la dom på vänster sida några cm ner från bikini linjen.
Gilla
 profilbild

Anonym användare

05 jun, 2015

Jag gjorde denna operation igår. Lokalbedövning + lugnande i spruta var det enda jag fick. Har på mig gördeltrosor och ett bälte som jag dragit åt försiktigt över venusberget. Smärtan? Värre än jag trodde, men inte olidlig. Igår när lokalbedövningen släppte började jag kallsvettas, blev yr och spydde som en gris. Tog smärtstillande dom skickade med hem och efter det har jag klarat mig bra utan. Mest ont gör det när jag sitter upp. Men att jobba dagen efter är inte på tal! Jag är "sjukskriven" till måndag, skulle aldrig klara av att jobba (har ett hårt arbete). Har inte vågat kolla hur det ser ut, då dom la något "gips" aktigt som skydd över. Skulle låta det vara tills det lossnade av sig självt. Känns inte så värst svullet dock, tror det beror på att jag har bra med tryck över. Jag är mest nyfiken över hur ni andra som gjort samma sak gjorde med duschandet? Jag börjar redan känna mig äcklig, men misstänker att jag inte bör duscha innan skyddet dom la på ramlar av. Någon som vet?
Gilla
Maria BJ profilbild

Maria BJ

Kvinna ·

04 aug, 2015

Vad spännande att läsa här! Jag planerar en full bukoperation och har inte vågat fråga läkaren om han kommer att fettsuga venusberget en aning också, så att övergången till magen blir fin, för om den blir platt och venusberget fortsätter att bukta så blir det inte fint alls. 

Gilla
miss molly profilbild

miss molly

Kvinna ·

13 sep, 2015

Mina ärr sitter i ljumskarna. Ett litet på varje sida. Men dom är så små att jag inte längre kan hitta vart dom sitter. Dom är verkligen helt osynliga. Jag upplevde ingen smärta alls behövde lite smärtlindring samma dag ingreppet gjordes men efter det tog jag inget.
Gilla
bettyboob profilbild

bettyboob

Kvinna ·

18 sep, 2015

Hej!

Ni som gjort detta, är ni normalviktiga/smala eller har ni större venusberg pga vikten? Är det någon här som ENBART fettsugit/ska fettsuga venusberget och ingenting annat?

Mitt buktar också ut en hel del, det stör mig i tighta kjolar/klänningar och träningstights! Plus även i bikini, mendet stör inte lika mycket då, för det blir inte så uppenbart en "bula".

Det buktar både pga benet men också lite fett över. Frågade kirurgen om han kunde ta bort lite under samma operation som när jag fixar brösten, och han kunde göra detta i samma veva, jag har dock inte tagit reda på närmare information om detta än! Inte frågat omärr eller något, var så stressad och hade huvudet fullt av tusen bröst-frågor!

Och på nätet hittar jag bara bilder på kvinnor som varit ganska överviktiga och som fettsugit magen och gjort detta i samband med det. Jag är normalviktig och inte intresserad av att fettsuga något annat, och skulle göra vilja se lite exempel på kvinnor som gjort detta! Så om någon har någon länk eller egna bilder eller så så är detta väldigt välkommet!

Gilla
bettyboob profilbild

bettyboob

Kvinna ·

18 sep, 2015

Och KAN det påverka känseln där nere på något vis? Klitoris nervtrådar ska ju sträcka sig ganska långt överallt där i områdena? Är rädd att skada något viktigt. ❤️😲👎

Gilla
newboobs90 profilbild

newboobs90

Kvinna ·

12 jan, 2016

Såg att denna tråden är några månader gammal nu men jag har gjort detta ingreppet också, för ca 4år sedan. Ångrar det jättemycket. Istället för ett runt och bulligt venusberg som jag hade innan operationen (jag ville ha ett helt platt kön) så ser det nu mer avlångt och smalt ut. Ser jättedumt ut tycker jag och jag önskar att jag kunde göra det ogjort. Vågar inte gå till någon ny och rätta till det för jag tycker det är så pinsamt att visa upp mig. 

Men det påverkade inte känseln eller något sådant i varje fall, man kan inte heller se ärren. Men ja den slutliga formen blev sådär... 

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem