Sneckan70
Kvinna ·
09 dec, 2015
Hur ONT har man egentligen?
BröstförstoringJag skall göra min bröstförstoring nästa tisdag och jut nu bara slog det mig. Hur ONT har man egentligen efter operationen? Jag vet ju att det är individuellt och så men vad kan man jämnföra smärtan med och den där känslan i kroppen. Är det som en rejäl träningsvärk när man kört ett hårt bröstpass i gymmet eller vad kan man jämnföra det med?
Jag börjar bli lite nojjig känner jag. Jag har tidigare gjort en full bukplastik och jag hade inte speciellt ont efter den på något sätt förutom att jag verkligen hatade den där gördeln. :-)
Hoppas någon kan beskriva sin smärta för mig och hur länge det sitter i osv Tacksam, för era svar !
Sortera efter
Bambis
Kvinna ·
09 dec, 2015
Carn
Kvinna ·
09 dec, 2015
Jag skulle nog beskriva det som en kraftig träningsvärk x 1000. Förväntade mig nog att det skulle göra ondare än det gjorde. Hade inte sådär super ont, men var fruktansvärt stel och tyckte det var obehagligt att röra mig. Kändes även som om det var ett stort tryck på brösten, speciellt när jag hade legat stilla en stund. Första veckan kändes det som om det satt två tunga stenar på bröstet. Vågade inte heller riktigt sträcka ut ryggen ordentligt. Fick väldigt ont i ryggen. För mig var ryggsmärtan värre än smärtan i brösten faktiskt. Var ganska trött och hade huvudvärk de första dagarna. Tog ganska mycket psykiskt på mig. Tyckte det var sjukt jobbigt att vara så orörlig.
Nu har det gått 1 vecka och 3 dagar sen operationen och mår mycket bättre. Har fortfarande lite ont i ryggen och lite ont i undersidan av vänstra bröstet (vet inte riktigt om det är ärret som gör ont?). Kommer upp ur sängen själv på morgonen och kan göra det mesta själv nu (allt görs dock mycket långsammare än normalt) och äter inte smärtstillande längre 😀 De 5 första dagarna tyckte jag var jobbigast, sen vände det till det bättre.
Lycka till med operationen!
rosen1995
Kvinna ·
09 dec, 2015
Bambis
Kvinna ·
09 dec, 2015
3unicorn
Kvinna ·
09 dec, 2015
Jag opererade mig förra veckan och det är först nu jag har fått jätteont. Direkt efter op och de första dagarna hade jag inte alls särskilt ont, hade bara som ett tryck över bröstet och hade svårt att röra på armarna:) Men nu har jag så in i helvette ont i höger ärr och högst upp på höger bröst längst in på bröstkorgen, liksom den delen på höger bröst som är närmast vänster bröst(hoppas nån fattar) och det liksom känns som en ilande/isande/skärande konstant smärta. Har väldigt hög smärttröskel, men den här smärtan jag har nu är fan inte kul:P Men för mig är det värt ALL smärta och det får gärna göra ännu ondare, för det här är det bästa jag har gjort!:)
Hanna75
Kvinna ·
09 dec, 2015
Boobielicious
Kvinna ·
09 dec, 2015
Jag opererade mig förra onsdagen, så exakt en vecka idag har gått. De första 5 dagarna tycker jag var de värsta exkl. operationsdagen. Jag kände inte mycket smärta på operationsdagen faktiskt, jag var mest väck av narkos och smärtstillande. Nån skrev att det handlar om lågt blodtryck, det är nog därför, för jag har väldigt låg och är väldigt smal. Hade svårt att vakna till, var sjukt dåsig hela den dagen och orkade knappt få i mig mat. Smärtan började komma natten till första dagen. Den kan beskrivas som svår träningsvärk i kombination med extrem stelhet i överkroppen. Man kan knappt röra på armarna utan att det gör ont, och hasa sig upp ur sängen var ingen idé.
Smärtan har minskat en hel del sen de första dagarna. Nu går jag inte alls på smärtstillande och all medicin jag fick från kliniken är slut förutom Alvedon. Det gör fortfarande ont när jag går runt, mer som en träningsvärk i bröstmusklerna. Armarna är mycket mer rörligare och jag kan göra saker lite mer normalt nu. Kan tyvärr inte bära nåt som är tyngre än ca 500g-1000g utan att det blir jobbigt o gör ont. Så allt tar hundra år att göra här hemma. 💋
Det är konstant svullet och spänner bakom läkbh:n, speciellt på natten, vilket är väldigt obehagligt - måste nästan säga att det är mer obehagligt nu en vecka efteråt när jag inte är lika trött av alla droger, för nu sover jag faktiskt sämre. Hoppas att det vänder till det bättre snart och att svullnaden avtar något. Men jag är sjukt nöjd med storleken och att jag faktiskt vågat göra det. 🙂
Sneckan70
Kvinna ·
17 dec, 2015
Nu har jag gått två dagar sen operationen och jag upplever att den mesta smärtan sitter i armhålorna där ärren är. Jag är rätt blå/lila/svart under och mellan brösten. Svullen deluxe, men nu har jag inte behövt ta panodil på 12 timmar. Men det kommer kanske ett bakslag om någon dag att man behöver mer smärtstillande då. Hur har ni upplevt det ? Har smärtan avtagit på er efter någon dag och sen kommit igen ? Jag tänker som så att behöver jag inte ta panodil så behöver jag ju inte, vill ju inte gärna äta smärtstillande i onödan.
Tagitbeslutet
Kvinna ·
17 dec, 2015
josefinese
Kvinna ·
17 dec, 2015
Jag gjorde också min op i måndags och känner precis som dig, Kom knappt upp imorse. Idag är sista dagen med de starkare medicinerna. Förstår inte hur jag ska klara mig på endast alvedon imorgon bitti.
Tagitbeslutet
Kvinna ·
17 dec, 2015
Jag gjorde också min op i måndags och känner precis som dig, Kom knappt upp imorse. Idag är sista dagen med de starkare medicinerna. Förstår inte hur jag ska klara mig på endast alvedon imorgon bitti.
josefinese
Kvinna ·
17 dec, 2015
Jag gjorde också min op i måndags och känner precis som dig, Kom knappt upp imorse. Idag är sista dagen med de starkare medicinerna. Förstår inte hur jag ska klara mig på endast alvedon imorgon bitti.
alvedon, oxynorm som räcker till inatt och en tablett på c(minns inte vad den heter men liknande citodon) som tar slut ikväll. Endast alvedon imirgon bitti känns orimligt ;(
Tagitbeslutet
Kvinna ·
17 dec, 2015
m.alle
Kvinna ·
20 dec, 2015
hejsanhoppsam
Kvinna ·
21 dec, 2015
SiliconeBabe
Kvinna ·
21 dec, 2015
Efter att jag gjorde min operation så var jag mestadels sängliggande hela dagarna. Tog runt 2 veckor innan jag kände ytterst lite smärta när jag rörde mig.
Hallon1
Kvinna ·
02 jan, 2016
Jag hade inte spec. ont alls. Jag åt smärtstillande enbart dagen efter så va jag i gång och höll mig rörlig. Stel på morgonen men inte spec. ont.
Jag tyckte det jobbigast med magen som va uppsvälld ett bra tag efter operationen.