Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
elm010 profilbild

elm010

Kvinna ·

31 mar, 2016

Överarmsplastik - Hermelinen, Luleå

Övrig Kroppskirurgi

Idag var jag på konsultation hos Lars Bölander på Hermelinen i Luleå. Nu var det ett tag sedan jag gjorde min bukplastik (hösten 2012) och jag har flyttat ännu mer norrut. Övevägde först att ta Polarkliniken igen, men orkar inte att opas antingen i Umeå eller Sundsvall, så jag väljer Luleå som är nästgårds. Jag fick svar på en del frågor, det kändes som att han visste vad pysslar med, förklarade hur han tänker skära och sy och varför. *Sannolikt blir det under narkos, han trodde att narkosläkaren skulle höra av sig till mig, det går också att göra i lokalbedövning men jag har ju rätt mycket häng. *Direkt efter kan jatg börja med promenader som jag orkar men att styrketräningen kan vänta till svullnaden har gått ner och armarna mjuknat. *Efter 6 månader kan resultat ses och utvärderas om korrigering behöver göras. *Ärren ska tejpas under tre månader, för omläggning och stöd med mig hem *Pmedel var ok, har nu p-stav pga PMDS men ska ta ur den och övergå till p-spruta innan op. *Inga risker för lymfkörtlarna eftersom de ligger djupt inne i armhålan och dit ska han inte med kniven. *Stygn och inga agraffer *Vid infektion eller sårproblem ska jag i första hand vända mig till kliniken, inte min hälsocentral. *5 dagar innan operation ska jag inte raka mig nånstans på kroppen (vilket går utmärkt eftersom jag typ aldrig rakar mig nånstans) När bokningssköterskan ringer upp för att delge rutiner osv ska jag fråga hur lång tid innan jag ska upphöra med vissa kosttillskott som omega-3 som kan göra en mer lättblödande. För halva priset av en nedre bukplastik kunde han också korrigera den lilla påse jag har till höger under naveln som fortfarande är kvar sedan min bukplastik för fyra år sedan. Kiurgen som gjorde bukplastiken tog bort hundöronen på höfterna och fettsög magen som korrigering, men det hjälpte inte med påsen och eftersom det gått fyra år skulle de ta undgefär samma pris som på Hermelinen. Då tänkte jag bespara mig ett extra ingrepp och göra båda på samma gång i höst.  Jag är visserligen redan arbetande sjuksköterska, men jag håller på att sidospåra till röntgensjuksköterska och i höst är det dags för ännu en c-uppsats, tänkte vara smart och ta operation efter sommarjobbandet och innan sista praktiken i november.

Sortera efter

Plastikbruden profilbild

Plastikbruden

Kvinna ·

31 mar, 2016

Härligt, lycka till. Har själv gjort armplastik. Mitt råd är att du rakar armhålorna innan, då fem dagar som de sade innan.. Svårt att hålla rent annars och skönt när man tejpar. Lycka till! Så skönt att vara av med allt häng och kunna gå med linne igen

0 Gilla

nannin profilbild

nannin

Kvinna ·

31 mar, 2016

Lycka till! Funderar också på överarmsplastik. Tycker bara att dom verkar vara så "försiktiga" i Sverige med det. Jag generaliserar väl men de fall jag sett tas för lite bort jämfört med före-efterbilder på amerikanska kliniker. Har han visat dig hur mycket som kan tas bort?

0 Gilla

miapia profilbild

miapia

Kvinna ·

31 mar, 2016

Så intressant att läsa! Funderar också på överarmsplastik. Besviken på min kropp som har rejält m häng både på överarmar och insida lår trots att jag aldrig varit jätteöverviktig. Plastikbruden, du har inga bilder på detta?

0 Gilla

Plastikbruden profilbild

Plastikbruden

Kvinna ·

01 apr, 2016

nannin skrev:
Lycka till! Funderar också på överarmsplastik. Tycker bara att dom verkar vara så "försiktiga" i Sverige med det. Jag generaliserar väl men de fall jag sett tas för lite bort jämfört med före-efterbilder på amerikanska kliniker. Har han visat dig hur mycket som kan tas bort?
Min kirurg har inte heller tagit bort massor, tycker att de verkar försiktiga generellt med både fettsugning och att ta bort för mycket skinn, gissar att det finns skäl till det. Och det är ju ingen viktminskningsmetod, utan enbart för att ta bort skinn som är överflödigt, och det var det jag ville. Vill inte ha nya bristningar igen :-)

0 Gilla

Plastikbruden profilbild

Plastikbruden

Kvinna ·

01 apr, 2016

miapia skrev:
Så intressant att läsa! Funderar också på överarmsplastik. Besviken på min kropp som har rejält m häng både på överarmar och insida lår trots att jag aldrig varit jätteöverviktig. Plastikbruden, du har inga bilder på detta?
Tog aldrig förebilder, väntar på bilderna från min kirurg. Det är också väldigt nytt (2 veckor sedan jag opererades) men bilder kommer :-)

0 Gilla

elm010 profilbild

elm010

Kvinna ·

03 apr, 2016

@nannin ja, han ritade på ett papper, att ärret blir ca 23cm långt och han tar bort ett 6-7cm brett hudbälte innan han syr ihop kanterna, så det blir en del. Min vänstra är dock större än den högra. Ska bli spännande :) Jag har kunnat gå i linne hela tiden, men jag bryr mig inte om folk heller, däremot tycker jag inte om SMCKFLAFFS-ljudet när jag är naken och viftar lite med armarna och de smackar mot bröstkorgen, och att det hänger över bh-bandet när jag tränar, fult och drygt.

0 Gilla

75kglättare profilbild

75kglättare

Kvinna ·

04 maj, 2016

Hur länge kommer du bli sjukskriven och hur länge har ni andra varit sjukskrivna vid överarmsplastik? Till mig sa dom 1-2 veckor, men det är en väldig skillnad på 1 och 2 veckor när man har två småttingar på ett och två år som måste ha tillsyn och kånkas runt på ;)

0 Gilla

elm010 profilbild

elm010

Kvinna ·

07 aug, 2016

75kglättare skrev:
Hur länge kommer du bli sjukskriven och hur länge har ni andra varit sjukskrivna vid överarmsplastik? Till mig sa dom 1-2 veckor, men det är en väldig skillnad på 1 och 2 veckor när man har två småttingar på ett och två år som måste ha tillsyn och kånkas runt på ;)
Jag vet inte, eftersom jag kommer skriva kandidatuppsats då behöver jag inte sjukskrivas, kommer bara att vara hemma ändå.

0 Gilla

Plastikbruden profilbild

Plastikbruden

Kvinna ·

11 aug, 2016

Dubehöver nog vänja av barnen med att kånkas runt, fick inte bära på ett par månader har jag för mig. Jag blev sjukskriven i 3 veckor men gjorde ju låren oxå. Jag skulle avvakta med att göra operationen för att få ett så bra resultat tills jag kunde följa alla regler som att inte lyfta osv.

0 Gilla

elm010 profilbild

elm010

Kvinna ·

29 aug, 2016

Idag är det dags! 12.30 ska jag infinna mig. Det är 15 dagar sedan jag slutade ta omega-3-tillskott och började igår ta terapeutiska doser a- och c-vitamin, sen ska jag börja med bromelain som utvinns ur ananas. Har läst en del studier om tillskott efter kirurgier och vill experimentera med sårläkning och ärrbildning. Jag gillar ärr och bryr mig inte om de skulle synas så känner att jag inte har nåt att förlora med extra tillskott. Så närmaste veckorna blir det extra proteindrinkar och grenade aminosyror och stenkoll på näringsintaget med hjälp av Lifesum, ska försöka få i mig minst 2300kcal per dag med minst 80g protein, ska se om viktbalansen kan hållas eller om jag ska skala av lite i oktober.

0 Gilla

elm010 profilbild

elm010

Kvinna ·

30 aug, 2016

Han ritade och ritade och ritade, det skulle bli en drygt 8cm bred remsa som skulle bort från vardera arm. Narkosläkaren hette Fritjof Nilsson, jag hade svårt att inte skratta honom i ansiktet, han var supergullig och satte nål så bra, det kändes knappt. När jag var sövd skulle den tas bort och de satte en i foten istället. Vaknade tio i fyra och frös så in i norden, huttrade i en timme trots värmetäcke, övervakningsskåpet pep konstant pga låg puls, jag brukar ligga kring 55 och det tyckte maskinen var förskräckligt. Som vanligt efter sövning kunde jag inte kissa av mig själv utan fick använda en tappningskateter, men det går ju det med, nu har jag kunnat kissa själv flera gånger :) På armarna har jag kirurgtejp där det ligger kompresser över samt kompresser i armhålorna, allt täcks med tubigrip som är en medelhård cirkulär strumpa, hur det ser ut på magen vet jag inte, men jag har på mig en dösexig tvådelad korsett där överdelen slutar under brösten och nederdelen halvvägs på låren och har ett stort kisshål där både blygdläppar och ljumskar hänger ut. Fick givetvis en mellanblödning igår morse, hade först menskopp men kom fram till att jag inte vill att nån ska behöva gräva fram den om nåt händer och jag blir förlamad eller så och nu efteråt hade det varit närapå omöjligt att stoppa in eller ta ut menskoppen själv. Fick med mig några tabletter oxycontin 5mg hem att ta morgon och kväll med alvedon och kompletterar med ipren. Nu efter lunch börjar magen svida och värka, alltså det som är opererat, så jag längtar efter att iprenen ska börja verka. Jag vaknade inatt och höger arm var stenhård, svullen från fingrar till armhåla och den var lite kall, som när ett dropp gått subcutant, så jag traskade upp till akuten efter att sambon tjatat på mig. Akutläkaren hade aldrig sett en överarmsplastik förut och inte konsulterande läkare från sunderbyn heller, men eftersom jag hade okej blodvärde (121) och inte hade så ont trodde de att jag blött mer än normalt och att blåmärket orsakade svullnaden, jag skulle få komma tillbaka om det blev sämre eller jag fick mer ont, för då kunde det vara ett compartmentsyndrom. Har haft patienter med compartment och det är inte roligt, de ligger som och skriker och jag var inte riktigt där än. Nu på morgonen hade svullnade lagt sig lite men fortfarande mer svullen än vänster, fast jag har ännu inte några pittingödem och det är jag tacksam för. Mina katter har inte fattat att jag inte kan klappa dem som förut, de kommer och ska kela och jag kan krafsa dem lite på huvudet, vilket inte är riktigt tillräckligt :) Jag går omkring i en tubtoppsklänning eftersom det är omöjligt att ta på sig tröjor själv och har inte orkat ta av mig sockorna från igår än. Men imorgon ska jag få duscha och på torsdag ska jag tillbaka på återbesök :D

0 Gilla

Sacky profilbild

Sacky

Kvinna ·

28 okt, 2016

Först och främst, tack för att du delat med dig! Det känns svårt att hitta info på nätet om armplastik. Hur har det gått för dig? Ärrläkning, ev komplikationer, svullnad, smärta, sjukskrivning .. Vill gärna veta allt du har att berätta!

0 Gilla

Visar 1 till 12 av total 12 objekt

Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem