Ketevan
Kvinna ·
11 feb, 2017
HIttar inte rätt kirurg
Näsoperation - NäsplastikHej! Jag har nu varit på tre olika konsultationer och är missnöjd över bildsimuleringen. Jag försökte beskriva hur jag vill att min näsa ska se ut efter operationen och vad jag är missnöjd med. Sedan så fick jag se vad kirurgen tyckte var passande och jag sa då att det inte är mitt ideal och visade upp bilder som jag valt upp. Jag är medveten om att jag inte kan få en exakt likadan näsa som mina bilder då man har olika ansiktsformer, men jag vill ändå vara nöjd med bilden som kirurgerna visar innan jag opererar mig. Har någon annan haft ett liknande problem och isåfall hur gick ni tillväga?
Sortera efter
Viktorias
Kvinna ·
11 feb, 2017
Ketevan
Kvinna ·
12 feb, 2017
Gabbi
Kvinna ·
07 feb, 2018
operation
Kvinna ·
07 feb, 2018
Ketevan
Kvinna ·
08 feb, 2018
tidalflames
Man ·
17 feb, 2018
Essie
Kvinna ·
14 aug, 2018
Marina
Kvinna ·
15 aug, 2018
Bara för att illustrera vad jag tänker, så är det inte ovanligt att någon tycker att hen har en för stor näsa, när det i själva verket snarare är så att hakan är oproportionerligt liten. Att då förminska den egentligen normalstora näsan ger inte det harmoniska utseende man tänkte sig. Men det behöver man ju få se exempel på och få förklarat, så man hinner smälta det innan man kan vända upp och ner på sin egen första uppfattning, även när kirurgen har rätt i sak.
Och detta utesluter förstås inte att det kan finnas fall där man faktiskt själv inte tycker att kirurgens smak är bättre än ens egen. Men man ska i vart fall först lyssna, så man säkert har förstått vad hen menar. (Vilket givetvis förutsätter just att kirurgen förklarar ordentligt!)