Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
misslinnea profilbild

misslinnea

Kvinna ·

16 feb, 2011

Klarar man av att resa ensam samma dag som operationen?

Plastikkirurgi allmänt

Jag ska göra mitt ingrepp under lokalbedövning (och kanske "lättare narkos"?) och har bokat flyg hem samma dag.

Kommer att åka taxi till och från kliniken och flygplatsen, men oroar mig för att checka in och ta mig till rätt gate och sånt..

Kommer att stanna några timmar på kliniken innan jag åker, men man vet ju aldrig hur klar man är i huvudet samma dag ändå!:)

Är det någon här inne som rest hem ensam samma dag? Hur tyckte ni att det gick? Var ni snurriga eller kände ni att ni hade koll på allt?:)

Gjorde ni ingreppet under lokalbedövning eller var ni sövda?

***Tråd skapad av tidigare medlemmen Misslinnea /Marina***

Sortera efter

misslinnea profilbild

misslinnea

Kvinna ·

16 feb, 2011

Puffar lite.. Ingen som åkt hem samma dag??

Gilla
 profilbild

Anonym användare

17 feb, 2011

Jag kommer åka taxi hem efter min op då mannen är bortrest, blir sövd. Dock bara 20 min mellan mig och kliniken. Hoppas man får en snäll taxichaufför som hjälper än med dörrar, väska och sånt.

Gilla
misslinnea profilbild

misslinnea

Kvinna ·

18 feb, 2011

Vad skönt att du bor så nära! Jag är inte speciellt orolig för taxiresan, blir ju hämtad vid dörren liksom.. Det är när jag klivit av på flygplatsen och ska checka in osv som jag är orolig (eller mer nervös kanske..) för.

Sen blir jag hämtad på flygplatsen när jag landat.

Kommer att stanna några timmar på kliniken, men man vet ju aldrig hur lång tid det tar innan man är "sig själv" igen. Sist jag opererade mig under lokalbedövning var jag rätt snurrig när jag gick därifrån (hade då sällskap), kommer inte i håg hur länge jag låg kvar då, men det var inte alls länge..

Gilla
Isadora profilbild

Isadora

Kvinna ·

18 feb, 2011

Jag har gjort Macrolaninjektion i brösten under lokalbedövning en gång och jag mådde jättebra efteråt. Jag kände mig helt klar i huvudet och hade inga problem med att klara mig själv efteråt. Jag gjorde tex en TV-intervju bara 30min efter ingreppet. Jag fick skjuts hem i bil men jag hade klarat att ta mig hem själv med tåg,buss eller flyg (men kanske inte köra bil 30mil som jag hade hem)

Det är klart att det kan vara väldigt olika men ingreppet kanske kan vara jämförbart. Det går säkert bra. Lycka till!

Gilla
misslinnea profilbild

misslinnea

Kvinna ·

18 feb, 2011

Oj, ja det lät ju bra!!

Men fick du lugnande eller något annat än endast bedövning?
Jag kommer att få lugnande eller lättare narkos (Har inte gått igenom alla detaljer ännu) Men uungefär som sist då jag var lite "groggy" efteråt.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem