Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Forwardmotion profilbild

Forwardmotion

Kvinna ·

01 sep, 2017

Komplikationer fettsugning haka?

Fettsugning

Hejsan! Är det någon som fick några komplikationer efter att ha fettsugit hakan? Var på konsultation hos Tuve Mårtensson på reformkliniken igår och han sa att det fanns en risk att man skulle komma åt nerven som styr mungiporna. Enligt honom kunde det leda till en temporär förlamning som skulle gå över på några månader. Jag uppfattade det som att det var en relativt liten risk, men blev ändå lite skrämd. Är detta något de säger till alla eller är det individuellt beroende på vart de ska fettsuga?

Sortera efter

Banannie profilbild

Banannie

Kvinna ·

01 sep, 2017

Jag gjorde hos Tuve och fick nog det. Hade lite svårt att le ett tag men inget som någon annan reagerade på. Nu fem månader efter så märks det inte alls och inget jag känner av. Men det sätt i i några veckor:)
Gilla
Banannie profilbild

Banannie

Kvinna ·

01 sep, 2017

Jag har lagt upp lite nya bilder för dig:)
Gilla
Forwardmotion profilbild

Forwardmotion

Kvinna ·

01 sep, 2017

Åh okej, men inte mer än att du hade svårt att le alltså? Tuve snackade om att ena mungipan kunde hänga ner och att man kunde se väldigt konstig ut i ansiktet. Tur att det isåfall är temporärt, annars hade jag nog inte vågat göra operationen :O Tack för att du la upp bilder, resultatet ser riktigt bra ut! Hoppas på samma :)
Gilla
Banannie profilbild

Banannie

Kvinna ·

01 sep, 2017

Nej bara det :) och man var ju lite stel i ansiktet. Men det var så värt Det! Så Tuve något om vilket resultat du kunde vänta dig?
Gilla
Forwardmotion profilbild

Forwardmotion

Kvinna ·

02 sep, 2017

Hmm, nej inte så mycket mer än att han bedömde att det var lämpligt med en fettsugning och inte Belkyra, eftersom jag hade fett på sidorna också som han ville komma åt. Vad sa han till dig?
Gilla
Banannie profilbild

Banannie

Kvinna ·

03 sep, 2017

Han sa att jag hade ett perfekt utgångsläge för att få bra ett bra resultat. Kerstin sa även att han inte brukar göra några fettsugningar där om han inte tror att det kommer bli ett riktigt bra resultat. :) Har du bokat tid för operation ?
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem