Välkommen till nya Plastikoperationsforum
TRME profilbild

TRME

Kvinna ·

15 feb, 2018

C-kupa, blir 400cc för stort ?

Bröstförstoring

Hej alla ! Jag ska operera mig i maj , det är ganska långt kvar, och jag har lite funderingar över cc. Jag har nu c-kupa, urammat men ändå ganska mycket kvar. Fastnade på 400 cc, men nu är jag rädd att det känns för stort. Jag är kort , under 160cm , har rätt bred rygg och väger 53kg, jag gillar egentligen stora bröst, men det kändes så stort med ristestet. Hur bestämde ni storlek ? Tror ni att det skulle se way för stort ut?!

Sortera efter

maggan96 profilbild

maggan96

Kvinna ·

15 feb, 2018

Jag fastnade för 300cc på konsultationen (men la in 340cc eftersom ca 10% försvinner när man lägger implantatet bakom muskeln). Jag gjorde ristestet hemma och hade såååån ångest eftersom 3 dl (300cc) kändes så sjukt stort. Nu i efterhand så ångrar jag ens att jag gjorde ristestet eftersom det bara gjorde mig förvirrad, för jag tycker verkligen att mina bröst är mitt i prick och jag skulle ångrat mig så sjukt mycket om jag hade valt ett lite mindre implantat. Gå på det du kände på provningen så blir det garanterat bra! Hoppas detta kunde hjälpa dig lite, kram!

0 Gilla

Fet profilbild

Fet

Kvinna ·

19 feb, 2018

Jag har 400cc och är 168 cm lång och väger 62 kg, jag är relativt smal över ryggen. mina känns alldeles lagom till min kropp. Är du bred över ryggen så kan ju 400 funka även om du är kort. Egentligen är inte 400cc så stort.

0 Gilla

TRME profilbild

TRME

Kvinna ·

19 feb, 2018

Jag har närmare 90 i omkrets kring ryggen, jag vet inte , jag har för mig att det är ganska brett. Nä 400cc kanske inte är så stort men jag tänkte att jag ändå har c-kupa så det blir ju mer än vissa som har betydligt mycket mindre bröst. Vad hade du för kupa ?

0 Gilla

Fet profilbild

Fet

Kvinna ·

20 feb, 2018

Jag hade b-kupa. När du mäter 90 cm runt ryggen hur mäter du då? under bysten eller?

0 Gilla

Wasanna profilbild

Wasanna

Kvinna ·

20 feb, 2018

Jag har just nu 360cc och hade liten b kupa innan operation. Jag har storlek 65H nu och långt ifrån en visuell C kupa. Du är också mindre än mig så skulle inte tro att det blir en C kupa utifrån egna erfarenheter :)

0 Gilla

Visar 1 till 5 av total 19 objekt

Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem