Välkommen till nya Plastikoperationsforum
Pimasa profilbild

Pimasa

Kvinna ·

02 sep, 2017

Motiva Round 425cc eller Motiva Ergonomix 380cc??

Bröstförstoring

Va på konsultation i onsdags och blev rekommenderas antingen Motiva Round 425cc full eller Motiva ergonomix 380cc demi. Min bröstbredd är ca 12cm och har nästan ingen egen bröstvävnad, fyller inte ens ut en a-kupa. Vet verkligen inte vilken av implantaten jag ska välja! Vill ha fylliga bröst med lite skidbacke så tänkte att ergonomix skulle vara bättre, men risken för rippling är tydligen större med ergonomix för att jag har så lite egen vävnad. Motiva Round är jag rädd ska bli för runda men undrar om det är någon här med samma förutsättningar som jag som tagit motivas Round implantat och ändå fått skidbacke?

Sortera efter

FloEmi profilbild

FloEmi

Kvinna ·

02 sep, 2017

Jag har rund 375cc bilder finns

0 Gilla

FloEmi profilbild

FloEmi

Kvinna ·

02 sep, 2017

Men min bröst bredd är 15cm

0 Gilla

Pimasa profilbild

Pimasa

Kvinna ·

02 sep, 2017

Dom såg ju jättefina ut! Jag kanske också ska satsa på runda. Vet inte om 425cc full blir för stort på mig, men kändes inte speciellt stor när jag provade olika storlekar på konsultationen. Är du nöjd med din storlek?

0 Gilla

FloEmi profilbild

FloEmi

Kvinna ·

02 sep, 2017

När jag är naken känns det fint. Med kläder så tänker jag att kanske 475cc uhp med kanske hade varit något. Är ju 1dl mer och blir inte jätte stort heller så hade nog kunnat bära upp detta med. Kanske finare med kläder på då jag hade fått lite tydligare former men samtidigt kanske det hade känts för mycket naket. Så svårt detta. Men tror som jag inte har så mycket egen vävnad så kanske dem skulle bli för runda om jag gick upp mer i storlek. Bredden va lika stor på dem. Insåg jag efter. Men kommer troligen hamna på en D kupa å då har många butiker bh modeller som jag kan ta del av. När man kommer upp över E så minskar utbudet endel å överdelararna börjar kosta något mer. Jag är en 65 alt 70 i midjan så dem i butiken så att den storlek du har är bra som alla modeller görs i din storlek. Men personligen tycker jag det är väldigt fint med mycket bröst men vill inte ha att man ser formen på implantaten.

0 Gilla

Höst profilbild

Höst

Kvinna ·

03 sep, 2017

Jag var på konsultation här om dagen hos Nordiska kliniken och Patrik och vi kom fram till motiva ergonomix demi 380 eller 425. Tror jag kommer välja 425 då det såg bättre ut med min kropp. Enda skillnaden är egentligen lite mer fyllning ner till än 380. Jag är också ute efter ett så naturligt resultat som möjligt & tyckte motiva rounde såg mer fake ut. Men alla har ju olika smak och tycke. Har stl 75 A idag och har två barn.

0 Gilla

Visar 1 till 5 av total 51 objekt

Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem