Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Esmeraldaa profilbild

Esmeraldaa

Kvinna ·

29 okt, 2018

Ni som gjort ett bröstlyft är ni nöjda med ärren?

Andra bröstoperationer

Hej, skulle jätte gärna vilja göra ett bröstlyft men problemet är att jag är väldigt orolig över hur ärren blir. Ni som gjort ankar och lollipop lyft hur tycker bi ärren läkt? Tycker ni de syns mycket och att lyftet var värt ärren?

Sortera efter

Totax profilbild

Totax

Kvinna ·

29 okt, 2018

Följer. Har precis gjort ankarlyft i torsdags, men vet inte resultatet av ärren än. Delar gärna med mig längre fram. Har dock flera vänner som gjort ankarlyft, och de störs inte alls av ärren.

0 Gilla

CedK_80 profilbild

CedK_80

Kvinna ·

05 nov, 2018

Jag har gjort ankarlyft och störs inte alls av ärren. Klart att de syns lite grann men de är tunna och fina. Helt klart värt lyftet

0 Gilla

Esmeraldaa profilbild

Esmeraldaa

Kvinna ·

06 nov, 2018

Hur gammal är ärren och använde du dig av någon speciell kräm eller tejp?

0 Gilla

Fröken Juni profilbild

Fröken Juni

Kvinna ·

06 nov, 2018

Följer, viken kräm/ salva rekommenderas?

0 Gilla

Lompen87 profilbild

Lompen87

Kvinna ·

06 nov, 2018

Hur påverkades er känsel på bröstvårtorna efter lyftet ? Är inne på vecka 2 nu och har känsel i brösten men inte bröstvårtorna .

0 Gilla

Kajj profilbild

Kajj

Kvinna ·

06 nov, 2018

Följer!

0 Gilla

Esmeraldaa profilbild

Esmeraldaa

Kvinna ·

13 nov, 2018

Ingen mer som gjort bröstlyft?

0 Gilla

Maja216 profilbild

Maja216

Kvinna ·

09 dec, 2018

Följer, opereras 28/12

0 Gilla

Sandra94 profilbild

Sandra94

Kvinna ·

09 dec, 2018

Någon som har gjort lyft utan inlägg men med ganska mycket eget bröst? Blir det bra eller bör man köra på implantat också?

0 Gilla

Mufflon profilbild

Mufflon

Kvinna ·

09 dec, 2018

Jag gjorde lyft med mkt egen vävnad och han ville ta bort en del för att få det bra. Jag ska dock lägga in implantat i april.

0 Gilla

Mufflon profilbild

Mufflon

Kvinna ·

09 dec, 2018

Jag har gjort ett lyft för en månad sedan så mina ärr är ju tjocka och röda fortfarande. Mina bröstvårtor ser rätt oljämna ut i formen och jag undrar om det rättas till automatiskt så småningom eller om det går att korrigera?

0 Gilla

Johanna_97 profilbild

Johanna_97

Kvinna ·

09 dec, 2018

Följer!

0 Gilla

Sandra94 profilbild

Sandra94

Kvinna ·

09 dec, 2018

Mufflon skrev:
Jag gjorde lyft med mkt egen vävnad och han ville ta bort en del för att få det bra. Jag ska dock lägga in implantat i april.
Okej, är du nöjd med resultatet?:)

0 Gilla

Emmaalindblom profilbild

Emmaalindblom

Kvinna ·

10 dec, 2018

Har 2 vänner som gjort bröstförminskning och ankar lyft, ärren är jättefina! Tror ärren spelar stor roll hur du sköter dom själv, med tejpen och hur du sträcker ut ärren efteråt. Blir nog operation för mig i februari och är inte nervös inför ärren alls :)

0 Gilla

Theo11 profilbild

Theo11

Kvinna ·

11 dec, 2018

Jag har gjort endast lyft, hade ganska stora bröst innan 80E i strl. De blev dock lite olika i storlek så korrigerade ena bröstet och tog bort lite vävnad förra veckan. Ärren läker fint och börjar blekna. 6 månader sen lyftet. Men facit i hand hade jag velat ta bort lite mer vävnad från båda brösten för att få lite mindre häng. Men är i det stora hela nöjd och det är sååå mycket bättre än innan.

0 Gilla

Esmeraldaa profilbild

Esmeraldaa

Kvinna ·

13 dec, 2018

Blev lyftet inte högt nog pga stora bröst? Har nämlingen ganska stora själv och fick reda på konsultationen att ankarlyftet skulle lyfta mest. Var det ankar eller lollipop du gjorde?

0 Gilla

mammamedmage profilbild

mammamedmage

Kvinna ·

13 dec, 2018

Gjorde ett lyft utan inlägg i kombination med en bukplastik den 12/11 så är mitt i läkningsprocessen och är redan helt galet nöjd. Har du rätt "långa" bröst så är det ett ankarlyft du behöver göra. Har sett extremt få som gjort med lollipop och tror det endast fungerar om det är väldigt lite som ska lyftas. För mig är ärren ingen big deal alls men är chockad över att de ser så fina ut redan. Vissa ställen är ju mer eller mindre läkta redan nu 5 veckor senare så kan knappt bärga mig över att se hur det ser ut senare :)

0 Gilla

Asta26 profilbild

Asta26

Kvinna ·

18 dec, 2018

Jag planerar också ett bröstlyft och är orolig över ärren. Vad använder du för tejp och hur länge ger det verkan att tejpa?

0 Gilla

Norrsken8 profilbild

Norrsken8

Kvinna ·

18 dec, 2018

Jag gjorde ett ankarlyft för snart fem veckor sedan. Ärren är fortfarande röda, men jag tror säkert att de kommer att blekna med tiden. De är i alla fall tunna och fina. Och jag är galet nöjd med formen på brösten. Bilder finns på min sida.

0 Gilla

Kxvatten profilbild

Kxvatten

Kvinna ·

18 dec, 2018

Sandra94 skrev:
Någon som har gjort lyft utan inlägg men med ganska mycket eget bröst? Blir det bra eller bör man köra på implantat också?
Jag har. Jag har gjort förminskning/lyft (har tagit bort lite vävnad så det kan nästan mera ses som ett sjujävla lyft) och nu är jag inne på 3 veckan men det ser supersnyggt och fint ut! Jag är fortfarande lite svullen i bh-bandet där det gjordes fettsugning men brösten som så ser ut som att de är photoshoppade. Ärren kring bröstvårtorna tror jag inte kommer att synas och maken säger att åtminstone den ena sömmen (som går från vårta till veck) redan nu knappt syns då den är så otroligt tunn. Jag har full känsel i vänster bröstvårta och har haft det i princip direkt efter operation och har delvis känsel i höger bröstvårta (Carolina tog bort mer på höger bröst). Jag tejpar och planerar att bara tejpa, jag tror inte att krämer eller salvor ger lika bra resultat (för jag vill ha så tunna ärr som möjligt och det hjälper vad jag förstår bara tejp mot, det röda bleknar med tiden ändå oavsett). jag använder vanlig micropor/kirurgtejp på de långa ärren men har bytt till silikonvarianten kring bröstvårtorna. Att jag använder silikonvarianten kring vårtorna är för att den är mildare och vårtorna är lite känsliga just nu, men överlag så föredrar jag microporen då den håller otroligt mycket bättre och jag planerar att byta ut silikontejpen mot vanlig när ömheten i vårtorna går ner.

0 Gilla

Visar 1 till 20 av total 27 objekt

Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem