Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Hängpatten profilbild

Hängpatten

Kvinna ·

01 feb, 2020

Bröstförminskning ont i ärr

Bröstförminskning för kvinnor

Jag har nu varit på min första konsultation (aleris i Umeå) om bröstförminskning med lyft. Är som ett barn på julafton ? Men så många tankar och funderingar. Jag lider av relativt kronisk värk, kirurgen/läkaren varnade mig att det kan vara 50/50 att jag kommer att få bestående ont i ärren. Är det någon som lider av kroppslig smärta och som opat brösten och som har besvär? Jag hatar mina bröst, har alltid gjort och kommer alltid göra så länge jag inte "fixar" till dom. Men blir ändå fundersam, till vilket pris... Ni som förminskat, är det länge sedan och har resultatet hållit? Jag har E kupa och mitt mål är B oavsett om det blir proportionerligt till min kropp.

Sortera efter

Cherry Davis profilbild

Cherry Davis

Kvinna ·

28 feb, 2020

Är det någon här på forumet som har ont i sina ärr? Jag har ett långt snitt på magen efter en operation. Hade de första åren en otrolig klåda i ärret men aldrig ont.
Gilla
gosanbusen profilbild

gosanbusen

Kvinna ·

05 mar, 2020

Följer, fick inte höra något på konsultationen att man kunde få bestående värk i ärren...
Gilla
Starblade profilbild

Starblade

Kvinna ·

14 mar, 2020

Jag har inte ont. hade ont såklart första veckan efter men nu är det inga problem.
Gilla
Hängpatten profilbild

Hängpatten

Kvinna ·

16 mar, 2020

Har du problem med värk i kroppen? För som jag förstod henne var det oförklarlig långvarig smärta. Då kan ärren bli permanent onda, chans 50/50 Jag tar den chansen, har alltid hatat mina bröst. Och hoppas att jag inte kommer få besvär.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem