Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Molla
Kvinna ·
11 nov, 2020
Bröstförminskning Landstinget Linköping
Bröstförminskning för kvinnorJag blev precis godkänd för bröstförminskning i Linköping. Är det någon som har gjort detta och vill berätta lite om operationen och hur länge de fick vänta? Antar att det kommer ta längre tid nu på grund av Corona...
Sortera efter
H3ddan
Kvinna ·
13 nov, 2020
Hej jag blev godkänd för bröstförmknskking i november 2019. Han hoppades att jag skulle få göra operationen före sommaren.. men så kom corona och tiden gick och nu äntligen 1 år senare ska jag få göra operation. På måndag mer exakt. ? så för mig tog det tid. Beror säkert på hur det är I sin kommun osv också så kan säkert ta kortare tid oxå
Gilla
Molla
Kvinna ·
14 nov, 2020
Vad skönt att du äntligen får din operation ? Ja, det kan nog vara lite olika beroende på vilket landsting man tillhör. Jag tillhör Linköping, men har hört om andra som får göra operationen andra ställen för att korta ner väntetiden. Jobbigt att behöva vänta så länge när man äntligen fick besked om att man får operationen ? Blev helt plötsligt jättenervös också, var inte det innan jag fick veta att jag skulle få den.
Gilla
H3ddan
Kvinna ·
15 nov, 2020
Ja jobbig väntan såklart men känns som tiden från att jag fick min tid hem i brevlådan tills operationsdagen (ca 3 veckor) har tagit längre tid än detta året jag fått vänta
. Guuud va långa veckor detta varit ??? men imorgon är de dags!!.. hoppas ditt landsting snabbar på sig mer än mitt ? eller att du får göra det i nåt annat landsting.. hur ser du på det då?
Gilla
Molla
Kvinna ·
17 nov, 2020
Hur har det gått för dig? Det är klart eller hur? ? Vad spännande!
Jo, men jag skulle tacka ja till operation utanför mitt landsting, det spelar ingen roll ? vill bara ha bort melonerna ?
Gilla
H3ddan
Kvinna ·
17 nov, 2020
Hej! Ja nu år det gjort!! Vilken kä slomässig bergodal bana det varit. Har gråtit mängder av lycka ? de tog bort 555g från ena och 600 från andra.. jag hade ca 1300 på varje innan så de har nästan tagit hälften!! Supersnyggt blev det :) däremot har jag dränagen kvar då dom tydligen glömde öppna dom igår... så hoppas jag inte skrämmer ihjäl ungarna när dom kommer hem sen idag ? men har försökt gömma dom å hoppas på att dom inte ser dom :) .. och kirurgen tycker jag är jättekonstig men jag har inte kunnat sova en blund inatt.. vet inte om de är allt adrenalin och lite oro eller om det är nån biverkning på oxycodonet men jag har inte kunnat somna ordentligt... har inte haft ont för jag fått medicin då.. men bara inte fått sova.. så de är lite drygt.. lite lagom lullig sådär då man bara sovit q0 minuter på en hel natt å så starka värktabletter på det.. ? men nu äntligen har jag fått somnat en timma hemma i min egen säng iaf.. ♡
Gilla
Molla
Kvinna ·
17 nov, 2020
Ååå vad skönt att det gick bra och att du blev nöjd! Det måste kännas fantastiskt att bli av mer allt där framme, även om det såklart är lite obehagligt säkert än så länge. Men bara känslan av att det har blivit mindre måste vara underbar ? oj, glömde de att öppna dem? Gjorde de det sen då? Haha, jag trodde man skulle sova skönt efter smärtstillande ?
Gilla
H3ddan
Kvinna ·
17 nov, 2020
Haha ja kirurgen blev lite förvånad och tväröppnade den när ja stod där så de som tvär-sög till inne i brösten å typ rann ut i slangen en hel del direkt.. va obehagligt och min kompis som var med tyckte jag skulle lägga mig ner då all ansiktsfärg tydligen försvann samtidigt.. ?? haha jaa.. trodde väl jag med.. halvdagar och kvar nsrkos i kroppen så borde man väl sova gott.. nedå.. inte en blund nästan.. nu har ja fått sova en timma iaf :) och dottern 7 år tycker jag har blivit smalare och fått tissar som en tolvåring tydligen.. men mamma!! Du ser typ ut å va 12 år ju! ????? vet inte de ja men om man jämför hur det sett ut kanske jag gör de ???
Gilla
H3ddan
Kvinna ·
17 nov, 2020
Hur stora bröst har du nu och sa dom nåt alls om väntetid ?
Gilla
Molla
Kvinna ·
17 nov, 2020
Haha oj! Jag förstår om du blev lite blek om nosen då ja, det lät läskigt! Men bra att det åtgärdades direkt ?
Jaha, sa hon? ? Ååå det måste vara så skööönt! Jag tycker det ska bli så skönt att få nya fräscha bröstvårtor också, jag antar att de gör de mindre (annars kommer det ju se helkonstigt ut, som att hela tutten blir en bröstvårta ?)
Jag har 950 på varje sa de på sjukhuset, så konstigt att det är lika mycket för de ser olika ut tycker jag. De sa att de tar bort ungefär hälften tror jag. Ska bli så gött! Hur har du sagt det till dina barn? Eller hur har du liksom förklarar varför du har gjort det? Jag har en fyraåring och jag vet inte riktigt hur jag ska förklara för honom ?
Gilla
H3ddan
Kvinna ·
17 nov, 2020
Haha ja :) dom skar ut och gör bröstvårtorna proportionerligt till brösten:)
Jag har sagt att jag ska operera mig för jag har så ont i ryggen som dom vet redan.. men nu när jag kom hem idag så sa jag som det var att mamma har stora och tunga bröst som gör att jag får så ont i ryggen så därför har jag opererat bort en del av dom så de blev lättare.. :) dom fnissa lite å tyckte de va bra typ. :) men lär ju skvallrade på dagis å fritids nu.. ?♀️?
Gilla
Molla
Kvinna ·
17 nov, 2020
Det var ju ett jättebra sätt att förklara det för dom! Det bästa är väl att man är ärlig med barnen, de förstår mycket mer än man tror, man behöver ju inte krångla till det ? ja, jag tänkte på det med att han kommer berätta på förskolan ? Då lär det skvallras i byn sen ?
De sa att det kunde ta ett år innan jag fick operera, men att det vanligaste var 6 månader. Bröstcancerpatienter är självklart prioriterade ❤️ Hoppas ändå att det ska ske ett mirakel och de ringer typ imorgon och säger att alla före mig i kön tackade nej så jag får komma in direkt ?
Gilla
H3ddan
Kvinna ·
17 nov, 2020
Hahaha ja de låter ju kanske inte supertroligt men hoppas kan man alltid ??? jaa jag vet är bäst vara ärlig men jag har sååå himla svårt för att prata om sånt där känsligt med barnen hahaha.. var inte längesen som dottern kom å va sur på mig då hade hon sappat på tvn och hamnat på unga mammor å där va de nån förlossning.. och jag som alltid sagt att man tar en nyckel och plockar ut bebis genom naveln å nyckeln... jäklar vad jag fick höra då hon såg vart bebisen egebtligen kom ut.. ??? nä men jag tror oxå på de å va ärlig så gott de går och på den nivå dom klarar av det. :) å alla mina tre tjejer (4, 5 och 7 år) har verkligen varit jätteförstående idag och inte klängt och hoppat på mig som dom brukar... fick fina teckningar och massa service istället ♡♡♡♡
Nej men håller verkligen tummarför för dig att det får gå snabbt och att kanske nåt landsting går fortare och hör av sig.. kan ju hända det blir nåhon/några inställda operationer pga covid osv. Om du har möjlighet så kan du ju nämna till dom att om det skulle finnas en akuttid så kan du ta den alltså om nån ställer in å du får veta bara nån dag i förväg.. jag gjorde så innan sommaren då jag gick skola att ja ringde å sa det så han skrev ner det. Nu hörde dom ju aldrig av sig ändå men ?♀️
Gilla
Molla
Kvinna ·
19 nov, 2020
Haha ? Kan tänka mig hon blev chockad när hon fick se hur det går till i verkligheten! Värsta skräckfilmen ju ?? Nej, usch, det är svårt att berätta om sånt för barnen. Ser inte fram emot när han frågar hur bebisar blir till, det ska hans pappa få äran att berätta om ?
Nu lär det väl skjutas upp ännu mer operationer när coronaläget bara blir värre och värre :( Hoppas att det kan sättas igång vacciner så vi kan få ett slut på eländet! Var det mycket extra smittskydd kring din operation? Iofs har de väl munskydd på sig oavsett...
Gilla
H3ddan
Kvinna ·
20 nov, 2020
Hahaha ja verkligen ???
Joo de är väl risken.. jävla skit corona.....??? ja.. hopps verkligen de kan få lugna sig igen snart.. usch..
Ja de enda jag märkte var ju att dom hade munskydd allihopa. Å sen får man väl inte ha med sig hela familjen heller. Jag hade inte med mig nån alls, en tjej som jag tror var kring 20 hade med sig sin mamma såg jag dock. Så vet inte vad reglerna är.. på en dörr (men de va på avdelningen som ja var på dagen efter) stod det max en medföljare.
Gilla