Välkommen till nya Plastikoperationsforum
drrling profilbild

drrling

Kvinna ·

27 apr, 2021

Planerad förminskning?

Bröstförminskning för kvinnor

Hej! Är nyfiken på om det är någon annan här på forumet som planerar en förminskning inom en halvnära framtid? Hade varit kul att ha lite sällskap på vägen dit :) Peppa, dela erfarenheter o s v. Jag har min inbokad den 1 juni. Längtar!

Sortera efter

drrling profilbild

drrling

Kvinna ·

28 apr, 2021

Antar att många förminskningar via landstinget är pausade just nu..? Jag kommer göra det privat pga uppfyller ej kraven. Gjorde samma operation för snart 20 år genom landstinget sen men tyvärr växte brösten inom några år tillbaka till nästan samma storlek som innan så nu är det dags igen (en läkare sa att jag har fibrocystiska bröst och att det kan vara därför). Bara hoppas att historien inte upprepar sig.

0 Gilla

LauP profilbild

LauP

Kvinna ·

22 maj, 2021

Jag ska på konsultation på NK nästa vecka. Har velat förminska brösten sen drygt 10 år... Har dock aldrig sövts eller opererats så det känns så himla läskigt. Din operation närmar sig, hur går dina tankar/känslor?

0 Gilla

drrling profilbild

drrling

Kvinna ·

22 maj, 2021

Jag har opererats och blivit sövd flera gånger så just den grejen oroar jag mig inte för. Det jag kan vara lite nojig för är själva resultatet, det rent estetiska. Men så påminner jag mig själv att huvudsaken är att själva storleken och tyngden försvinner, utseendet är trots allt sekundärt. Hoppas du kan komma förbi rädslan för att bli opererad, det är trots allt extremt ovanligt med allvarliga komplikationer. Hör gärna av dig efter konsultationen och berätta hur det gick!

0 Gilla

drrling profilbild

drrling

Kvinna ·

01 jun, 2021

Nu är min operation gjord! Har lagt upp en operationsberättelse för den som vill läsa.

0 Gilla

Visar 1 till 4 av total 4 objekt

Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem