Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Agnese
Kvinna ·
26 aug, 2013
Kostnad för uttag av bröstimplantat?
Andra bröstoperationerJag vill så gärna bli fri från mina implantat som jag haft i snart fjorton år. Förutom att jag har en smärta i höger bröst känner jag mig inte bekväm med dem. Min uppfattning om vad som är fint har också ändrats. Om jag förut trodde att stora bröst var närmast ett måste för att duga, kan jag nu känna att små bröst är något jag verkligen vill ha... Oavsett om de blir hängiga efter så många år med implantat. Mina implantat siter bakom bröstmuskeln och har flyttat sig uppåt så jag tycker att det mer ser ut som om jag har en väldigt vältränad bröstmuskel mer än stora bröst... även om brösten också är större och tyngre än jag vill ha dem. Är nu mycket tacksam över att läkaren avrådde mig från att sätta in större. Finns det någon vänlig själ här som kan tipsa om var man kan ta ut dem och till ett bra pris, då jag inte har god ekonomi?
Sortera efter
Bun11
Kvinna ·
27 aug, 2013
Det kostar 15000 på Proforma. All I know :) Går att låna pengar hos Medical Finance, utan ränta.
Gilla
lunsan
Kvinna ·
27 aug, 2013
Har läst allt fr 12 000 till 20 000. Ingen stor op vad jag förstår . En del gör i lokal bedövning med
Gilla
Agnese
Kvinna ·
28 aug, 2013
Tack snälla för era svar! Det är skönt att man kan ångra sig. Jag hoppas ni trivs med era val. De har jag gjort till viss del, men nu längtar jag efter att få mindre byst igen.
Gilla
boobiiie
Kvinna ·
19 dec, 2013
KKAB tar 7500:- med lokalbedövning och 10.000:- med narkos :)
Gilla
Minuz
Kvinna ·
21 dec, 2013
Jag betalade 20 000:- på Akademikliniken. Går fortfarande omkring med tejp och dränage.
Hade ont och problem med högra bröstet innan uttag.
Har fortfarande ont från operationen men det känns som en stor sten släppt.
Gilla
Anonym användare
23 feb, 2014
Hur känns brösten nu?
Gilla
Lilalola
Kvinna ·
06 nov, 2018
boobiiie skrev:
KKAB tar 7500:- med lokalbedövning och 10.000:- med narkos :)
Gilla
Chess
Kvinna ·
08 dec, 2018
Jag betalade 20 000 på Proforma men då tog jag ut kapslarna också.
Gilla
Agnese
Kvinna ·
07 jun, 2021
12.500?
Nu kostar det 21.000 enligt hemsidan.
Gilla
Sweden2021
Kvinna ·
11 jun, 2021
Hej Agnese,
Såg att du ställde frågan om pris 2013 augusti. Det var några år sedan :) snart 8 år.
I vilket fall jag tog ut mina den 4 maj 2021 och betalade 20000 kr AK Malmö, gick på konsultation hos Citadell kliniken där var det också 20000 kr endast uttag ochhos Tor i Hässleholm kostade samma ingrepp 53000 kr. Jag valde AK Malmö och blev super nöjd, plus de tog bort mina kapslar också för 20000 kr.
Förresten glömde säga att jag hade haft mina implantat i 23 år, så har full förståelse med vad du går igenom.
Hoppas detta hjälper dig. Trevlig helg.
Gilla
Avocado
Kvinna ·
17 jun, 2021
Hej
Jag har tagit ut mina 30 år gamla implantat för 4 månader sedan hos dr Ulf Garpered, Akademikliniken i Malmö. Kan varmt rekommendera dig ett besök hos honom. Är så glad och tacksam för att äntligen blivit av med dem.
Önskar dig lycka till!
/Avocado
Gilla
Agnese
Kvinna ·
02 jul, 2021
Tack Sweden2021 ?
Jag gjorde äntligen min explant efter nästan tjugotvå år med implantat som jag avskydde, den 21 juni på Plastikakademin i Linköping, Gunnar Krantz, är så nöjd och lycklig!! Det kostade femtontusen. Trevlig helg till dig oxå ?
Gilla
Agnese
Kvinna ·
02 jul, 2021
Så härligt att höra Avocado ? hoppas att du mår riktigt bra nu, det hör jag nu med att vara naturlig igen! ?
Gilla
villhamindre
Kvinna ·
30 jul, 2021
Hej Agnese! Kul att du är nöjd med din explant! Gjorde du din explant med lokalbedövning? Och vet du om priset 15000kr gäller alla som vill ta ut, eller är det endast för tidigare ”kunder”? Jag gjorde min förstoring hos Proforma och enligt svaret jag fick av dem så får vi tidigare kunder rabatt, dvs 15000kr. Men Linköping ligger bättre till för mig, geografiskt sätt.
Gilla
Agnese
Kvinna ·
26 aug, 2021
Hej vill ha mindre!
Såg din kommentar först nu. Priset på femtontusen för uttag under lokalbedövning gällde alla, jag var inte kund där sedan tidigare. Är jättenöjd med resultatet. Önskar dig lycka till!!
Gilla