Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Karolina.S profilbild

Karolina.S

Kvinna ·

16 feb, 2023

Implantatbyte Mentor HP eller Mentor hp xtra

Andra bröstoperationer

Hej, hjälp... Jag ska byta ut mina gamla implantat på 325 cc, dom är inte proportioenliga till min kropp längre (15 år sedan jag la in), vill ha lite större. Har varit på konsultation hos Patrik på NK, han rekommenderade Mentor hp xtra 570 eller 515 cc till mig. Jag är normalviktig och han tror båda skulle passa mig. Sedan var jag på konsultation hos Calle på Proforma som rekommenderade Mentor hp 550 cc. Jag velar mellan dessa två, vill inte att det ska se för fake ut med xtra implantatet, men är samtidigt rädd för rippling som kan bli med de äldre Mentor hp....Hur ska jag tänka här...hjälp!

Sortera efter

Tingeling123 profilbild

Tingeling123

Kvinna ·

18 feb, 2023

Hej Karolina, jag ska opereras av Patrik på fredag den 24/2. Ska byta ut mina 7 år gamla implantat på 300 cc gjord på annan klinik som inte ser bra ut och är osymmetriska. Jag har gått på tre konsultationer hos olika kliniker och fått olika förslag på både implantat och storlek. För mig kändes konsultationen klart bäst hos Patrik och jag kommer ha Mentor silitex hp extra 455cc. Dessa kändes mer rätt för mig då de är mer fyllda och jag saknar fyllighet upptill (har typ mest underpol nu) och har nog liten egen vävnad då jag fött 2 barn och är 42 år. Vad jag förstod så är mentor xtra bättre än gamla mentor då det är mindre risk för rippling då de är mer fyllda. Du får gärna fråga mer om du undrar något då jag opereras om några dagar. Lycka till i att välja vad du tror blir bäst för just dig.
Gilla
SJ80 profilbild

SJ80

Kvinna ·

18 feb, 2023

Tingeling123 skrev:

Hej Karolina, jag ska opereras av Patrik på fredag den 24/2. Ska byta ut mina 7 år gamla implantat på 300 cc gjord på annan klinik som inte ser bra ut och är osymmetriska. Jag har gått på tre konsultationer hos olika kliniker och fått olika förslag på både implantat och storlek. För mig kändes konsultationen klart bäst hos Patrik och jag kommer ha Mentor silitex hp extra 455cc. Dessa kändes mer rätt för mig då de är mer fyllda och jag saknar fyllighet upptill (har typ mest underpol nu) och har nog liten egen vävnad då jag fött 2 barn och är 42 år. Vad jag förstod så är mentor xtra bättre än gamla mentor då det är mindre risk för rippling då de är mer fyllda.
Du får gärna fråga mer om du undrar något då jag opereras om några dagar. Lycka till i att välja vad du tror blir bäst för just dig.

Hej! Här är en till som ska opereras hos Patrik 13/3, han tyckte att jag skulle ha Mentor Siltex HP extra 255cc då jag har eget "material" men saknar överpol då allt ligger i underpol.. Är ute efter en naturlig förstoring, men ändå att det ska misstänkas att något är gjort, men tyckte 255cc lät lite litet.. Mejlade honom och sa att nästa steg för mig är 285cc eller 325cc, är lite kluven vad jag ska välja, Jag kommer även att göra ett minilyft i samband med operationen
Gilla
Karolina.S profilbild

Karolina.S

Kvinna ·

27 mar, 2023

Men gud vad spännande, sorry såg ditt inlägg nu, fick ingen notis är ny här på sidan..Det slutade med att vi bokade en utlandsresa i juni, hade en inbokad tid både hos Patrik på NK 3 april och hos Calle på Proforma 21 mars, avbokade båda tiderna och skjut fram det till hösten..e så rädd att få en komplikation fick kapselbildning sist och sa det till Patrik att i gen kirurg på jorden kan garantera att allt flyter på komplikatinsfritt, har man fått det en gång e risken stor att få det igen. Sen så e dom så svullna och sitter högt upp i början, det blir bäst att ta det i höst för mig....egentligen har vag fortfarande inte bestämt mig för vare sig strl lr implantat ha ha men nu har jag lite tid att fundera. Hur har det gått för dig??1 månad sedan din op, hur känns det, är du nöjd? Hoppas allt har gått super för dig??
Gilla
Karolina.S profilbild

Karolina.S

Kvinna ·

27 mar, 2023

Hej. Hur har det gått? Nu är det inte så länge sedan du gjorde din op, hur känns det??
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem