Välkommen till nya Plastikoperationsforum
Johnson profilbild

Johnson

Kvinna ·

10 nov, 2022

För mycket kvar efter bröstförminskning.

Bröstförminskning för kvinnor

Hej, Opererades 20/6 och allt gick verkligen bra. Ingen värk trots att jag inte åt morfin eller andra tabletter, hängde tvätt utan problem dagen efter op och fin läkning. Lite irriterad av tejpen men inte så farligt. Men... jag tycker att jag fortfarande har för stora bröst. Jag går fortfarande runt i bhn jag fick efter op, den håller in men plattar också till så det ser inte speciellt fint ut. I övrigt kan jag ha samma bh-stl om tidigare dock inte lika mycket volym men brösten "står ut" lika mycket från kroppen och syns under tröjor osv. Det känns nästan som om allt bara har flyttats uppåt på kroppen. Var på återbesök hos läkaren i veckan. Känns dumt men jag tycker verkligen att jag har nästan samma "problem" som innan. Han säger att han tog bort mycket från varje bröst men verkar inte ha någon anteckning om exakt hur mycket. Han sa något om 500 ml på varje bröst men jag är osäker. Nu funderar jag på att göra en op till för att få den "profil" jag vill ha, inte helt platt men väldigt liten byst. Någon som har råkat ut för samma sak? Och hur gjorde ni?

Sortera efter

sofiag profilbild

sofiag

Kvinna ·

28 mar, 2023

Hej, Blir väldigt nyfiken på vart du opererade dig då jag upplevde exakt samma sak efter min operation. Även vad läkaren sa att han tog bort. Kändes som det var jag som skrivit denna text ☺️

0 Gilla

Johnson profilbild

Johnson

Kvinna ·

02 apr, 2023

Hej Sofiga, Jag skickar pm till dig.

0 Gilla

Christinaa profilbild

Christinaa

Kvinna ·

02 apr, 2023

Hej! Det blev en oerhört stor skillnad på mina bröst direkt efter bröstförminskningen i jämförelse med cirka 12 månader efter operationen. De såg i princip ut som om jag hade gjort en bröstförstoring med tanke på hur högt upp de satt och hur fylliga de var. Men oroa dig inte, allt det försvinner med tiden, de är verkligen mer svullna än vad man kan tro.

0 Gilla

MotherofEI profilbild

MotherofEI

Kvinna ·

02 apr, 2023

Det var en bra sak att veta inför min bröstförminskning. Hur många månader upplevde du brösten större än önskvärt?

0 Gilla

Christinaa profilbild

Christinaa

Kvinna ·

02 apr, 2023

MotherofEI skrev:

Det var en bra sak att veta inför min bröstförminskning. Hur många månader upplevde du brösten större än önskvärt?

För mig så försvann svullnaden efter 8 -10 månader. Lycka till med operationen!

0 Gilla

Visar 1 till 5 av total 12 objekt

Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem