Välkommen till nya Plastikoperationsforum
Misla profilbild

Misla

Kvinna ·

02 mar, 2017

Bröstförstoring med eget fett - art clinic

Bröstförstoring

Hej! Jag har tänkt undersöka om jag är en passande kandidat för att utföra en fettransplantation till brösten. Jag har nog läst det mesta Google har att ge vad gäller det här ingreppet i Sverige. MEN jag har svårt att hitta erfarenheter från de som gjort detta ingrepp på Art Clinic i Göteborg. Av någon anledning är det den klinik som ekar högst i mitt huvud och har tänkt boka in tid för en konsultation där. Men hade gärna velat höra om era erfarenheter! Vilken kirurg anses "bäst" eller mest erfaren vad gäller fettskulptering? Hur mycket fett förflyttades? Hur blev resultatet sedan? Ja jag vill egentligen veta allt:) Jag vill gärna höra från er som rekommenderar andra kliniker/kirurger i väst med, för det här är en djungel och man vill ju veta allt! Vad jag förstått när jag läst andra trådar så misstänks det ibland att personal från klinikerna svara själva med falska profiler och utger sig vara nöjda kunder för att göra reklam för sin klinik. OM så är fallet och någon som jobbar på en klinik tänkt svara mig med falska erfarenheter, så vill jag bara säga tänk om! För en annan är det här ett jättestort beslut och respektera att man endast vill höra om äkta erfarenheter. Gör ert jobb på bästa möjliga sätt så sprider ryktet sig självt. -ja det blev ett litet sidospår men ni som har gjort det här ingreppet berätta allt!:)

Sortera efter

Soffia profilbild

Soffia

Kvinna ·

02 mar, 2017

Jag tror att detta är ett superbra alternativ till implantat för rätt kandidat. Per Windh på art clinic har gjort många operationer på detta område och verkar väldigt erfaren. På min första konsultation med en annan plastikkirurg på art clinic rekommenderade han mig att jag var en lämplig kandidat men fick ändå inte en helt trovärdig känsla då han bara genomfört en sådan operation tidigare. När jag bestämde mig för att gå på ytterligare en konsultation blev valet till den med mest erfarenhet. Då fick jag tyvärr bedömningen att jag inte skulle få den fylligheten jag önskade. Då jag har ammat 2 barn har brösten blivit lite hängiga och formen kan man tyvärr inte göra så mycket åt med bara kroppseget fett.. Så gillar man sin form och bara vill ha större samt har lite fettdipåer så är det nog perfekt! Man slipper ju ett större ingrepp osv Lycka till!

0 Gilla

Misla profilbild

Misla

Kvinna ·

02 mar, 2017

Tack Soffia för att du delar med dig! Det är lite jag är tveksam på med, om man har tillräckligt att "ta" av. Då låter det som att Per är den man ska vända sig till på Art Clinic, man vill ju som du skriver gå till någon med stor erfarenhet. Får jag fråga vad han sa till dig att man kan förvänta sig resultatmässigt av det ingreppet? Jag är inte ute efter några stora bröst men mer än vad man har nu såklart. Fick du se mer bilder på resultat än de som finns på deras hemsida?

0 Gilla

Marina profilbild

Marina

Kvinna ·

02 mar, 2017

Per har gjort det på mig, som en rekonstruktion efter en serie komplikationer hos andra kirurger, som han inte rådde för. Det finns att läsa i min profil och mina trådar, en följetong kan man säga. Men jag är nöjd med Per och med tanke på utgångsläget och att jag inte var den optimala kandidaten för ingreppet egentligen, så får jag vara nöjd även med resultatet.

0 Gilla

Soffia profilbild

Soffia

Kvinna ·

02 mar, 2017

Jag skulle rekommendera att gå på en konsultation för att få en individuell bedömning. Per upplevs väldigt trovärdig med stor erfarenhet och tydlig med förväntansnivå. Han sa bl.a. att det är hälften som försvinner. Jag har också läst det mesta på google (!!)och där fått intrycket av att man kan förvänta sig mer. Jag uppskattade ärligheten! Han kan även berätta om du har tillräckligt med fettdipåer osv.. Jag är fortfarande lite osäker på det här med implantat även om jag bokat Op. Vill verkligen ha ett naturligt resultat och hade det funkat med kroppseget fett hade jag verkligen satsat på det.

0 Gilla

Soffia profilbild

Soffia

Kvinna ·

02 mar, 2017

Håller tummarna för att det funkar för dig :)

0 Gilla

Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem