Välkommen till nya Plastikoperationsforum

new boobies
Kvinna ·
29 sep, 2013
"Kalla fötter" inför op om 2 dagar.
BröstförstoringOperationsdagen närmar sig med stormsteg. Bara två dagar kvar och jag börjar få kalla fötter. Hör det till eller? Det är ju ingen liten grej att genomgå. Skulle uppskatta lite pepp och lugnande ord. Vill ju detta.
Sortera efter

viola
Kvinna ·
29 sep, 2013
Det händer nog dom flesta. Själv låg jag och stortjöt kvällen innan och tänkte "vad fan har jag gett mig in på" samtidigt som man tänkte att "äntligen är jag här".... Blandade känslor, för mig som aldrig opererats eller blivit sövd. Tyckte det var skitjobbigt hela veckan innan. Trodde hjärtat skulle banka sönder :P
Men det kommer gå jättebra! Sen vaknar du upp i sängen med nya bröst :)
0 Gilla

Opticruise
Kvinna ·
29 sep, 2013
Helt normalt. Jag fick oxå den känslan trots att jag innerst inne ville operera mig.Är en stor grej med mlt funderamde bakom så de är inte så konstigt att man reagerar på de viset.Önskar dig lycka till :)
0 Gilla

kottarna
Kvinna ·
29 sep, 2013
Jag kände också så, och tankar som "JAG BEHÖVER INTE DET HÄR", "varför gör jag det här", "vad ska folk tycka" osv osv cirkulerade i huvudet. Jag kände att jag var fåfäng som faktiskt tänkte göra det. Men samtidigt vet jag att om jag inte skulle ha gjort det så skulle jag fortsätta följa forum som dessa, läsa om det, drömma om det och titta med en besivken blick i spegeln. Nu har jag uppfyllt min dröm. Och eftersom du ska göra det antar jag att det kanske också är en dröm för dig (?). Det kommer göra ont, första dagarna hatade jag mig själv för att jag utsatt mig för det här. Men den dagen jag kan kolla mig i spegeln utan smärta är snart här, snart kan jag känna att jag faktiskt får fylla ut en BH för en gångsskull. Få känna mig snygg i urringade klänningar osv osv.
Att ha kalla fötter och känna sig nervös är helt normalt, men tänk dig bara den dagen då du faktiskt får känna "Jäklar vad snygga mina bröst är". Snart är den dagen här!! :) LYCKA TILL, det kommer att gå sååååå bra!!! Kram
0 Gilla

new boobies
Kvinna ·
29 sep, 2013
Precis så tänker jag också *kottarna*.
Tack ni, det är just detta jag behöver. Mer sånt tack :-D
0 Gilla

Smileon
Kvinna ·
29 sep, 2013
Jag avbokade en operationstid i sista minuten för många år sedan för att en nära vän fick mig att ifrågasätta beslutet. Trots att jag velat operera brösten i 5 år vid det tillfället, så fick hen mig att känna mig ytlig och hemsk och det fick mig att avboka. Det kändes bra i ett par dagar, sen ångrade jag mig hemskt mycket. Tror att det hör nerverna till att man börjar tänka "Fast vill jag verkligen..." eftersom man någonstans helst vill slippa gå under kniven och lägga ut en massa pengar - kunde man få sina drömbröst utan det skulle man ju ta det alternativet, liksom.
Tänk efter noga, det kan ju vara så att du inte vill. Men troligare är det kanske att du kommer att bli som jag, som ett par år fortfarande är bitter över att jag inte tog chansen när jag kunde. Andra gången gillt för mig nu, och nu vet jag i alla fall att backa ur inte är något för mig.
Kan förstås inte veta vad som rör sig i ditt huvud, och tycker att du ska tänka till ordentligt själv. Ville bara dela med mig av min egen vel-historia. :)
0 Gilla