Välkommen till nya Plastikoperationsforum
Broh Profilbild

Broh

Kvinna ·

18 maj, 2021

Korrigera Tubulära bröst utan implantat?

Tubulära bröst, korrigering

Hej! Jag har länge planerat för att korrigera mina tubulära bröst (typ II) och antog att det endast går att göra genom en bröstförstoring med implantat. Jag hittade dock av en slump en grekisk läkare som utför detta utan dem, resultaten var riktigt fina och precis vad jag önskat mig! Finns det någon som har erfarenhet av korrigera tubulära bröst utan implantat i Sverige? (eller utanför iofs) Hur hittade ni er kirurg? Attans va svårt det är att hitta information online >:(

Sortera efter

smakligspis Profilbild

smakligspis

Kvinna ·

19 maj, 2021

Jag var på konsultation gällande vårtgårdsförminskning, då formen på mina tubulära bröst inte stör mig när bröstvårtorna är styva. Kirurgen rekommenderade även ett bröstlyft på ena bröstet. Inte så stort ingrepp. Förutom att minska vårtgården, skärs även en c-kurva ovanför vårtgården för att lyfta upp det hängiga bröstet. Kan göras under lokalbedövning.

0 Gilla

Broh Profilbild

Broh

Kvinna ·

20 maj, 2021

Det låter ju toppen! Jag känner igen mig i att jag gillar formen jag har mycket mer när bröstvårtorna är styva. Var det e privat klinik du besökte? Du får gärna lämna en uppdatering när du genomgått ingreppet :)

0 Gilla

Banana Profilbild

Banana

Kvinna ·

31 maj, 2021

Jag opererade mina tubulära bröst utan implantat för säkert 15/20 år sedan. Så det går absolut ?

0 Gilla

Broh Profilbild

Broh

Kvinna ·

31 maj, 2021

Jaså! Hur gjorde de då? Blev du nöjd med resultatet och vart gjorde du det? Ursäkta frågebomben :P

0 Gilla

Banana Profilbild

Banana

Kvinna ·

31 maj, 2021

De skar runt hela bröstvärtan och som en förlängning ovanför. De drog sedan upp och placerade bröstvårtan på det nya högre stället. Det enda jag inte blev nöjd med ärren. Men det är min kropp som får fula tjocka ärr efter operationener.

0 Gilla

Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem