Välkommen till nya Plastikoperationsforum
Niles profilbild

Niles

Kvinna ·

08 maj, 2025

Mentor Xtra moderate plus, framförplacering

Bröstförstoring

Hej! Jag har varit på konsultation och fick Mentor smooth, Xtra moderate plus 350 cc som förslag tillsammans med en placering framför muskeln. Mitt utgångsläge är en lös D-kupa. Någon här som har 350 cc och xtra mellanprofil? Är ni nöjda och hur ser de ut i profil? Jag fick även samma implantat med hög profil som förslag i 370 cc. Men jag tror det blir för putigt? Önskar stora runda fasta bröst men det ska ändå vara smakfullt. De ska gå att ”dölja” och jag vill kunna ha min vanliga size i kläder men se stora och fylliga ut nakna. Skriv gärna ett utgångsläge, val av implantat samt placering.

Sortera efter

La Luna profilbild

La Luna

Kvinna ·

09 maj, 2025

Hej! Detta kanske inte är till någon hjälp . :) Men jag ska byta implantat till Mentor rundan 350 cc framförplacering i början av juni. Jag har nu Arion anatomiska 320 framförplacering. Anledning till bytet är att mina implantat är 12 år och jag vill byta dom för det ”känns gamla” . Jag tror att putet blir lite mindre nu men det gör inget jag vill ha lite mer fyll upptill :). Vill inte ha större än jag har nu och 30 ml gör knappt nån skillnad tror jag. Jag är mkt nöjd med framför placering. När ska du operera dig ?

0 Gilla

Terese82 profilbild

Terese82

Kvinna ·

10 maj, 2025

Jag har lagt in Motiva round 320 cc i mellanprofil framför muskeln. Jag hade en urammad byst. Hade B kupa som ung, C-D när jag ammade men nu innan op efter alla graviditeter och viktminskning en A-kupa. Inget kvar ? Är smal och har lite benig bröstkorg så på mig blir implantaten väldigt dominerade i form liksom. De är lite runda bollar naket men med underkläder, kläder osv ser det naturligt smakfullt ut. Inte så stort alls. Har mycket fyllighet upptill och får lätt till en klyfta. Putet blir naturligt med mellanprofil. Är 168 cm / 53 kg. Finns bilder i galleriet.

0 Gilla

Niles profilbild

Niles

Kvinna ·

11 maj, 2025

Hoppas byter går bra och att du blir nöjd! ☺️ Jag har inte bokat någon tid än med planerar att operera mig efter sommaren. Hade passat bra att göra det nu men jag vill inte gå med läkbehp i två månader.

0 Gilla

Niles profilbild

Niles

Kvinna ·

11 maj, 2025

Så fint resultat! Men kläder på ser dina bröst ut som mina gör nu. Jag har en D kupa. Men eftersom den är naturlig så är den lite sladdrig och det mesta av volymen sitter långt ner. ? Hur känns implantaten i kroppen?

0 Gilla

Terese82 profilbild

Terese82

Kvinna ·

12 maj, 2025

Tack snälla! Jag känner mig på det stora hela mycket nöjd och tacksam med resultat och läkningsprocessen som gått jättefint. Det är ju en stor fördel med framför att läkningen går fortare och de blir ”klara” lite tidigare. Särskilt om man som du och jag har lite hud att fylla då den biten redan är klar, att huden ska anpassa sig och töjas vill säga. Då visar sig formen lite tidigare. Jag känner inte av implantaten alls längre. I början var brösten ömma och det kändes läskigt att gå utan vid dusch osv. Känner ingen tyngd eller rörelse från implantaten och nu när brösten mjuknat avsevärt känns de klämgoa. Typ som två stora stressbollar haha. Har dock rippling som framträder ibland, vid vissa rörelser, när jag tagit av mig bh osv. Det hade jag räknat med då jag ju egentligen är en kandidat man inte rekommenderar framför på. Men tycker verkligen det går att leva med. Ville undvika att skära i muskeln. Nu är min förhoppning att de ska hålla sig på plats länge, blir stöd underifrån och från sidorna både dag och nattetid. Ska bli kul att prova ut BH:s när tiden med sport-bh är över. Tror framför blir super på dig. Kan rekommendera lite fastare silikon som ger fylligheten upptill ( kanske du har valt ?).

0 Gilla

Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem