Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
tjo profilbild

tjo

Kvinna ·

22 apr, 2011

Mötet med Calle, Proforma + bilder

Bröstförstoring

Nu har jag varit iväg på min konsultation med Carl Johan på Proforma. Han var en skön typ, positiv och gillar uppenbarligen sitt jobb. Han var lite av en spillevink tycker jag, i positiv bemärkelse. Jag fick iaf ett gott intryck av honom och fick förtroende för honom. 

Han började med att gå igenom de vanliga frågorna, jag hade ett papper med mig med massa frågor, vilka många han redan besvarat innan jag han fråga nåt egentligen.

Så fick jag ta av mig och han tog bilder och mätte, tror han mätte 21 cm från halsgrop till bröstvårta och 6 cm från bröstvårta till bröstveck.. Sen fick jag ta på mig en stretchig t-shirt och fram med stora silikon pattar att lägga ovanpå mina, prova ut storlek. Först la han i 350, men det kändes rätt meningslöst. 450 var bättre, det kunde absolut varit mina egna bröst, trots att skillnaden från nu var enorm! Jag har ju höfter och rumpa att balansera ut dem med.

Jag hade med mig några bilder av tuttar som sett ut ungefär som mina innan op med dröm- och mardrömsresultat. Jag är mest rädd för att de ska bli hängiga om jag inte gör ett lyft, men han tyckte att jag låg precis på gränsen. Han rådde mig att göra enbart förstoring först eftersom han ska lägga in så pass mycket som 450 cc, så det antagligen skulle räcka att fylla ut ansåg han. Rabatten de ger vid förstoring + lyft samtidigt är 8000:- vilket inte är så hemskt mycket. Däremot är 58.000:- mycket att punga ut på en gång, vilket också gör att jag nog går på hans linje och bara gör förstoringen först och ser om jag nöjer mig med det. Ett lyft kostar 32.000:- och det kan vi spara ihop till senare i så fall.

Jag frågade ang framför placering, men eftersom jag är så smal upptill, man kan i princip se revbenen genom ovandelen av brösten, så ansåg han att bakom muskeln var bäst. -Om du inte vill se ut som Victoria Beckham så klart, som han sa. Och det vill jag ju inte.

Han bokade in mig den 20 juni, men sa att om det inte passar kan jag bara avboka/boka om. Däremot om jag går och funderar ett tag så kan det bli svårt att få tid innan hösten. Nu kommer "bröst-tiden" då han gör en 5-6 bröstförstoringar om dagen!! (jag frågade hur många han gör)  Jag vet att han haft en anmälan på sig för några år sedan som lades ned. Nu kände jag absolut inte att det var något jag behövde ta upp eller fråga om, han verkar kunna detta i sömnen så att säga.

Ska lägga till lite bilder, hur jag ser ut nu och hur jag ungefär skulle se ut med 450 cc. (jag stoppade 5 st strumpor i varje kupa i min bh jag hade när jag ammade så jag fyllde ut den ordentligt, ja mina bröst har varit sååå stora!) hehe!

Sortera efter

 profilbild

Anonym användare

22 apr, 2011

Va kul att se och läsa ditt inlägg och bilder. Tack!

Blev än mer motiverad om att 400CC var helt rätt även för mig. :)

Gilla
angelina83 profilbild

angelina83

Kvinna ·

22 apr, 2011

Kul att du fått en så positiv upplevelse vid konsultationen =) Lycka till med allt!

Gilla
tinkerbell1 profilbild

tinkerbell1

Kvinna ·

22 apr, 2011

450 ser jättebra ut på dig=)

Gilla
tjo profilbild

tjo

Kvinna ·

22 apr, 2011

Tack! Ja det var en positiv upplevelse, jag nästan ser fram emot det hela nu! ;) 

Jo, 450 cc är inte så otroligt stort på mig. Antagligen skulle 500 gå det med, men det vet ej sjutton om jag vågar. Har gått runt med massa strumpor i min gamla amningsbh och det kändes inte alls så himla stort faktiskt. Fast jag vet att det är en bra, proportionerlig storlek till mig. Vem vet, jag kanske får lov att gå tillbaka en gång till och reda ut saken med Calle, hehe!

Gilla
jellyboob profilbild

jellyboob

Kvinna ·

22 apr, 2011

Vad spännande, jag har också tänkt proforma, har nästan precis likadana mått som du. Nu blev jag jätteglad att han sa att du inte måste lyfta, då kanske inte jag heller behöver det. Vill du dela med dig av bilderna du visade honom, alltså det du hade som referens som drömbröst och mardrömsresultat?

Gilla
tjo profilbild

tjo

Kvinna ·

24 apr, 2011

Jelllyboob - Ja du och jag ser ju nästan precis likadana ut till kroppen, tuttarna och magen!😀 Haha! Ålder, håret, antal barn och stad också faktiskt.. Creepy!💋

Hittade inte samma bilder jag hade med mig, hittade en annan före+efterbild dock som jag tycker ger lite hopp om att det kan gå utan lyft, sparade den bilden i min profilsida här.

Nu går jag runt hemma med en stor bh fylld till bredden med diverse strumpor och trosor, tycker jag trivs mycket bra med stora pattar! Hehe! Nästan inget ser för stort ut på mig, mina höfter klarar att neutralisera det mesta. Kanske ska jag ge mig på ultahög profil 450 eller hög 500 istället.. Måste definitivt tillbaka och prova igen!

Gilla
jellyboob profilbild

jellyboob

Kvinna ·

24 apr, 2011

Jaa dom var ju skitsnygga! Det ska verkligen bli spännande att se hur det går för dig, vi är som sagt riktigt lika! jag kommer följa dig här. :-) Det enda som hindrar mig från att boka tid och operera mig nu är att jag absolut inte har råd. Så himla frustrerande.

Hur gamla är dina barn och funderar du på att få fler barn i framtiden? Mina är snart 2 och 3,1/2 år. Jag tror att jag kommer vilja ha en sladdis om några år, men jag vill inte vänta med en operation i alla fall. 

Gilla
tjo profilbild

tjo

Kvinna ·

24 apr, 2011

Ja jag känner mig nog inte helt färdig med barnafödande ännu, men först ska jag bli sjuksköterska och ev barnmorska. Kanske blir det en liten däremellan.. Känner att jag och min man behöver få ha lite roligt också, man är ju rätt låst med så här små barn, killarna är precis som dina - snart 2 och 3,5! 

Eftersom jag fått en hel del lös hud på magen också kommer jag sannolikt att vilja ha en "mummy-tuck" efter nästa barn. Det är ju inte gratis det heller, så det blir till att skaffa sig en bra inkomst tills dess! ;)

Ett sätt att kunna operera sig är ju att ha en medsökande på medical-finance lånet.. Calle (kirurgen) sa att de inte brukar va så kinkiga där. Själv har vi sparat länge till en bil, men nu så går nog de pengarna till tuttarna istället. Snälla mamma skulle hjälpa till att stå som säkerhet på bil lån då.

Gilla
jellyboob profilbild

jellyboob

Kvinna ·

24 apr, 2011

Men gud vad sjukt, jag har också två killar. Och nu mätte jag lite mer noga mina bröst och har exakt samma mått som du, 6cm under och 21 från halsgropen! Freaky, vi är varandras hemliga dubbelgångare! ;-)

Jag har redan ett stort lån då jag startade upp mitt företag så jag kan inte ta ett till. Det suger verkligen. Får jobba extra hårt istället så företaget kan förse mig med så mkt pengar att jag har råd! :-)

Jag har också lite lös hud på magen men det stör mig inte så mycket just nu tack och lov, jag tror att lite träning kommer göra susen. Men ett tredje barn skulle nog sabba det helt. Men om man väntar ett tag innan trean så hinner kanske kroppen återhämta sig bättre. Det tärde ju verkligen att bära två barn sådär tätt!

Hur mycket måste du betala tillbaka i månaden på lånet?

Gilla
 profilbild

Anonym användare

24 apr, 2011

Jätteroligt att läsa! Ser jättebra ut!! Lycka Till

Gilla
Opticruise profilbild

Opticruise

Kvinna ·

03 maj, 2011

Jag blir lite fundersam när Calle återigen tycker att lyft ej är nödvändigt, kollar man på Evisen29:s resultat så tycker man han borde ta det säkra före det osäkra och rekommendera lyft.. Men han ansåg ju att hennes bröst är ett bra resultat,bättre än vad han väntat sig :S   

Så jag hoppas du inte har några större förväntningar,så du inte blir besviken om du oxå får "boll i strumpan effekten". Men jag tar för givet att han har upplyst dig om riskerna

Jag vet att det tack och lov finns lyckade resultat och jag vet inte vad du har för förväntningar.Önskar dig iaf lycka till!!🙂

Gilla
tjo profilbild

tjo

Kvinna ·

03 maj, 2011

Hej JennyJones!

Jo vi pratade en hel del om det där med lyft eller inte. Men eftersom jag ev vill ha fler barn i framtiden så kommer jag göra ett lyft efter det. I nuläget så har jag inte råd heller med ett lyft, önskar mest få nåt att fylla upp bh:n med. Jag har sett många bilder på utsugna tuttar som blivit jättefina utan lyft, så jag vet att det mycket väl kan lyckas. Han påpekade risken med att jag inte skulle bli nöjd, i så fall får vi ta itu med det på 6-mån kollen. 

Hoppas ju att jag inte får "boll i strumpan looken", tror risken för just det är mindre för mig eftersom jag ska lägga bakom. Känner också att jag vill lägga in mer än 450, får se vad det blir. 

Men som sagt, jag vet att jag kommer göra ett lyft nån gång, men förhoppningsvis blir jag så nöjd att det kan vänta till efter ev fler barn.. 

Vad gäller Evisen tycker jag det är trisst att han inte vill göra om dem! Verkar vara rätt vanligt vad gäller plastikkirugi, och läkare i allmänhet att skjuta ifrån sig när det kommer till kritan..😕

Tack för lyckönskningar!🙂

Gilla
tjo profilbild

tjo

Kvinna ·

03 maj, 2011

Zelecta här på forumet som nyligen lagt ut bilder på sina lökar, 8 mån efter op, är ett underbart exempel på förstoring utan lyft!

Gilla
Opticruise profilbild

Opticruise

Kvinna ·

03 maj, 2011

Tjo:  Jag förstår du väljer att inte lyfta om du funderar på flera kids.. Här är det stopp på den fronten :) 🙂

Jag tycker man alltför ofta läser exempel där kirurgen inte vill ta sitt ansvar,synd! Men går nog bra för dig..

Gilla
 profilbild

Anonym användare

03 maj, 2011

Ja det är ju en smaksak hur man vill ha det :) Jag var också gränsfall mellan att lyfta eller inte lyfta, men jag väljer att lyfta trots att jag i framtiden vill ha ett eller två barn till. Kolla mina bilder :-)

Gällande priset kan jag rekommendera Gunnar Kratz på plastikakademin i Lindköping.. han tar typ 45-49.000 med lyft och förstoring.
Är du bara ute efter att få större bröst eller vill du ha dem snygga och fasta? Jag vill ha det sistnämna, vill inte att mina bröst ska se ut som halvhängiga tuttar...

Lycka till tjejen! Snart är det vår tur :)))

Gilla
tjo profilbild

tjo

Kvinna ·

04 maj, 2011

Lolita -wow ska du ha 700 cc framför!🤭 härligt! Hehe, jag velar om jag vågar 550 bakom.. Men mardrömmen är ju att komma hem och ångra att man inte tog i lite mer..

Jag var också inne på framför först, men eftersom jag inte har nåt fett alls kvar i brösten ovan bröstvårtorna så kunde han inte rekomendera det

Jag vill såklart ha stora, fasta tuttar, just nu är de som små skrynkliga med lös hud... I vilket fall så blir det inte värre än vad det är nu! Jag kan leva med lite halvhängiga ett tag, bara det är bröst!😉

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem