Välkommen till nya Plastikoperationsforum
ddxxvv010 profilbild

ddxxvv010

Kvinna ·

20 okt, 2021

Motiva Ergonomix DEMI eller FULL? PANIK!

Bröstförstoring

Hej där! Har smått panik då jag har operation om en vecka (!!!) hos Örjan Gribbe på Proforma. Vi pendlade mellan Motiva Ergonomix Demi 320cc, samt Full 375cc. Bredden är exakt likadan, endast putet som skiljer sig (Demi putar ca 4cm, Full ca 5cm). I mitt galleri har jag lagt upp en bild från konsultationen där jag testade 375cc Full. Detta ska föreställa hur mina bröst kommer se ut när jag är naken, dvs tänk om de blir för stora med BH? Vill verkligen ha ett relativt naturligt resultat! I perioder går jag ner i fett pga sport, kommer kanske se STORT ut då? Nu börjar jag få panik - vill jag ha Full eller Demi? Vi gick på Full till sist, men han sa att jag kan bestämma mig senare om jag vill också - dock opereras jag om en vecka och vet inte vad jag vill ha! På vissa bilder på nätet ser Demi platt ut, andra ser de riktigt puffiga ut. Full lär bli fint och puffigt, men kanske FÖR mycket? Finns det någon här som har någon av dessa, och kan säga hur ni känner?

Sortera efter

LNS profilbild

LNS

Kvinna ·

20 okt, 2021

Känner igen mig i ditt problem, opererar mig dagen innan dig, också Örjan på Proforma. Pendlat mycket mellan Mentor Xtra i moderate plus och hög profil. Vad jag (tror att jag) kommit fram till är att jag hellre vaknar och känner oj det blev lite stort än tvärt om. Är livrädd att det ska se brett och platt ut, har hellre lite för putiga och fylliga bröst då. Men det beror ju helt på vad man är ute efter för resultat. Mitt mål är att man ska tänka typ ''Oj vad fina bröst, har hon gjort dem eller inte?'' Har flera kompisar som har Motiva Ergonomix i corse, dvs den ännu större profilen. Tycker fortfarande att det ser naturligt ut då ergonomixen verkligen rör sig som ett vanligt bröst. Du kanske kan kika med Örjan om du kan prova igen på operationsdagen om inte annat? Tror inte att han är omöjlig!

0 Gilla

ddxxvv010 profilbild

ddxxvv010

Kvinna ·

20 okt, 2021

LNS skrev:

Känner igen mig i ditt problem, opererar mig dagen innan dig, också Örjan på Proforma. Pendlat mycket mellan Mentor Xtra i moderate plus och hög profil.

Vad jag (tror att jag) kommit fram till är att jag hellre vaknar och känner oj det blev lite stort än tvärt om. Är livrädd att det ska se brett och platt ut, har hellre lite för putiga och fylliga bröst då. Men det beror ju helt på vad man är ute efter för resultat. Mitt mål är att man ska tänka typ ''Oj vad fina bröst, har hon gjort dem eller inte?''

Har flera kompisar som har Motiva Ergonomix i corse, dvs den ännu större profilen. Tycker fortfarande att det ser naturligt ut då ergonomixen verkligen rör sig som ett vanligt bröst. Du kanske kan kika med Örjan om du kan prova igen på operationsdagen om inte annat? Tror inte att han är omöjlig!

Åh vad kul att vi är där samtidigt! Jag är först ut kl 07:45, kanske du är kvar då haha! Jag vet inte om jag vill känna hellre för stort än för litet... jag tränar mycket och är i sport-bh hela tiden, och tror jag hellre vill ha liiite mindre än lite för stort. Så sjukt jobbigt val haha! Kollat i galleriet efter andras bilder som har demi, och det varierar kraftigt verkligen. Är kanske knappt så stort skillnad ens som jag tror? När jag tittar på bildena jag tog på konsultationen känns de helt sjukt stora!

0 Gilla

LNS profilbild

LNS

Kvinna ·

20 okt, 2021

Då är jag nog kvar! Skulle vara där 10.15 på tisdagen men har konsultation samma dag innan så jag sover kvar. Tränar också sjukt mycket så förstår oron! Däremot vad jag ser på Motivas storlekstabell så skiljer det bara 6-7mm mellan dem i put. Alltså inte ens en cm. Med andra ord inte så stor skillnad!

0 Gilla

LNS profilbild

LNS

Kvinna ·

20 okt, 2021

Kom att tänka på det, du kanske ska kika med Örjan vad han tippar på att du landar på i storlek? Är det ändå sån liten skillnad kanske det är bättre att ta ett alternativ där du landar bra i storlek och inte i en mellanstorlek!

0 Gilla

ddxxvv010 profilbild

ddxxvv010

Kvinna ·

20 okt, 2021

Han sa att det blir svårt att gissa storlek, men en fyllig C/D beroende på profil och vad för typ av bh! Hela grejen ger mig panik, ska nog maila och fråga om vi kan diskutera/testa igen. Han var ganska tydlig med att lite försvinner bakom muskeln, men samtidigt sa han att om jag går ner i fett i perioder, kan det se annorlunda ut, dvs att Full kommer upplevas stort

0 Gilla

Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem