Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Hipsy profilbild

Hipsy

Kvinna ·

21 sep, 2021

Det är nu 22 dagar sen min bröstförminskning. För en vecka sedan var jag och tog bort stygnen och allt såg bra ut. Nu när jag själv skulle byta tejp så ser det ut som en sår skorpa i t korsningen, ser lite öppet ut. Någon annan som råkat ut för detta och vad har ni gjort?

Sortera efter

 profilbild

Anonym användare

24 sep, 2021

Tejpa fast en kompress över det såriga området tills det har läkt ordentligt, tejpa det övriga som vanligt. Jag hade det så i två till tre veckor innan jag kunde återgå till tejpen.
Gilla
Hipsy profilbild

Hipsy

Kvinna ·

24 sep, 2021

Efter att ha läst så verkar det ju vanligt att det blir ett litet sår just där. Så kompress på och lufta det mycket så ska det nog bli bra.
Gilla
Hipsy profilbild

Hipsy

Kvinna ·

30 sep, 2021

Nu har det gått en månad och har en sårskorpa kvar som nu börjat vätska. Vill bara kunna börja tejpa igen så det blir ett fint ärr. Hur länge efter operationen har ni haft sår? Är det vanligt att det läker fint och sen rätt som det är blir det ett sår?
Gilla
Hoppetossa89 profilbild

Hoppetossa89

Kvinna ·

28 jul, 2022

Väcker liv i den här igen. Har gått 4v sen jag gjorde lyft och idag när jag bytte tejpen så såg jag ett sår precis i t-snittet. Mailade min kirurg som sa att jag skulle tvätta med tvål och vatten, lägga på lite vitt vaselin och byta kompress varje dag. Vilka kompresser har ni haft? Har ni använt vaselin? Och huuur lång tid tog det innan de läkte så ni kunde tejpa igen?
Gilla
Hipsy profilbild

Hipsy

Kvinna ·

08 aug, 2022

Mitt sår läkte till slut. Tog ca 1,5 månad. Tvättade med tvål och vatten. Hade kompress och luftade såret emellanåt.
Gilla
Hoppetossa89 profilbild

Hoppetossa89

Kvinna ·

09 aug, 2022

1,5mån? Åh herregud. Kunde du jobba som vanligt under tiden? Tycker att det känns som om att man drar i såret hela tiden och aldrig ger det chansen att läka. Jobbar dessutom med vaxning så det är en väldigt dum rörelse.
Gilla
Tittitop profilbild

Tittitop

Kvinna ·

26 okt, 2022

Bytte tejp för första gången själv igår. Fick det bytt av sköterska på återbesöket 2v efter operationen och nu hade det gått ytterligare 10 dagar sen återbesöket. Fick rådet av kirurgen att byta tejp varannan vecka ungefär. Lossade tejpen extremt försiktigt och allt såg fint ut, men fortfarande lite små sårskorpor på sina ställen bl.a i t-korset på ena bröstet. Dock inte ett sår utan bara en ruga. Jag tejpade över eftersom det inte var ett öppet sår. Var det dumt?! ?? Tänker att när jag var på återbesöket så hade jag ju ännu mer skorpor innan hon tejpade nytt. Var för övrigt chockad att ärren redan var så ljusa och fina på sina ställen trots att det inte ens gått en månad sen operationen. ?
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem