
Kr89
Kvinna ·
30 jan, 2022
Svullnad efter bukplastik
BukplastikHej! Drygt 2 veckor sen min bukplastik. Enligt min kirurg kan jag sova utan gördeln nu och bara ha den dagtid? Känns som så kort tid och alla verkar ha den längre? Jag har fortsatt att ha den dygnet runt, vet inte om det är rätt eller fel. Men borde väll inte skada att använda den tänker jag. Vet att man kommer vara svullen länge men jag undrar hur eran svullnad ser ut? Är det liksom jämn svullnad över hela magen? Jag tycker min mage går som inåt i mitten av magen kring navelhöjd och sen är jag som mest svullen nedtill, ser inte klokt ut. Men det kanske är normalt? Tänker om gördeln klämmer åt för mycket på vissa partier men är ju svårt att reglera det. Jag är uppe och håller på med diverse saker hela tiden men sitter och ligger också några ggr under dagen. Har sytt magmuskler också!
Sortera efter

Leni2000
Kvinna ·
31 jan, 2022
0 Gilla

Kr89
Kvinna ·
31 jan, 2022
Jag gjorde också en full bukplastik 17/1 och är fortfarande svullen. Min kirurg sa att jag skulle ha gördeln dygnet runt i minst 6-8 veckor. Konstigt att de säger så olika. Men det skadar ju inte att ha den för länge. Ser ditt bra ut? Jag har fått som stora hudveck vid ärret runt höftkulorna. Tydligen ska det slätas ut när svullnaden går ner men ser inte alls bra ut nu. Har även ont runt det området och det är blått och extra svullet just där.
0 Gilla

mynta100
Kvinna ·
02 feb, 2022
0 Gilla

Mommymakeover84
Kvinna ·
03 feb, 2022
0 Gilla

Kr89
Kvinna ·
03 feb, 2022
Hej!
Har gjort din op för ca 6 år sedan. Började med magen och några år senare gjorde jag brösten. På Citadellkliniken. Det värsta med operationen var läkningen av magmuskulaturen - hade jag vetat att jag skulle känna av det i så många år så hade jag hoppat över. Jag menar inte att det gjorde ont på något sätt men jag kunde inte äta som vanligt och solarplexis fastnade så jag var tvungen att gå på sjukgymnastik. Och jag tränar fortfarande magen väldigt försiktigt då den snabbt liksom sväller i övre magregionen där musklerna är ihopsydda. Känns inte bra. Men snyggt blev det och Helena Sveinsdotter var operatör och hon sade att det var det snyggaste hon gjort. Min erfarenhet är att undre magen lägger sig. Däremot är känseln kring naveln och speciellt under naveln dålig eller rent utav obefintlig, i flera år. Jag kan rekommendera att ha gördeln så länge du kan för musklerna formas av den. Jag har själv ångrat att jag inte hade gördeln mer än 6 veckor. Faktum är att jag hade behövt den i 6 månader kanske...mina magmuskler har nämligen börjat bukta utåt. Men så har jag gått upp 10 kg i vikt så det har nog hjälpt till. Håll bara koll på ärren och sköt dem bra. Ha plåster så länge du kan och hör av dig till kirurgen om du får infektion. Lycka till.
0 Gilla