vickan_
Kvinna ·
21 mar, 2015
Droppformade eller runda implantat vid lyft, förstoring och vårtgårdsplastik?
Andra bröstoperationerHej!
Är en tjej på 27 år som sedan tidig ålder haft komplex över mina bröst. Mina vårtgårdar är stora och mina byst har ett litet häng. Så nu efter 10 år av dålig självkänsla har jag valt att operera mig men har ingen aning om vad som är bra eller inte gällande detta.
Min läkare sa att han skulle lägga implantatet via vårtgården och att jag skulle slippa ankarärr. Det var otroligt mycket info när jag var där på konsultation så jag ska dit igen. Jag valde droppformade implantat, runt stl. 300 från mentor. Men ska som sagt dit igen för att testa.
Har lite frågor. Någon som upplevt samma känsla som mig och valt att operera sig och hur blev det? Ska man ha droppformade eller runda implantat? jag vill att det ska se naturligt ut men att dom inte hänger efter ett tag.
Hur blev era ärr efter operationen? Någon som gjort via vårtgården?
Som sagt, många frågor och jag hoppas någon kan svara!
Mvh/ en vilsen själ.
Sortera efter
Angel14
Kvinna ·
21 mar, 2015
Stil
Kvinna ·
21 mar, 2015
Du kommer känna osäkerhet och förvirring kring op. Det är inget konstigt. Vi har alla gått igenom det. Konsultationen går fort. jag har satt in 625cc runda. Titta på min sida. lyssna på kirurgen, hen är proffs och ser vad som passar din kropp men samtidigt glöm inte följa ditt eget önskemål. Jag ville ha lite höjd på mina bröst därför valde jag detta implantat.
vickan_
Kvinna ·
21 mar, 2015
Ja han sa det till mig med men att det var ytterst ovanligt. av alla han hade opererat har det hänt en person. Så risken är inte så stor tydligen. Det jag är mer rädd för är att dom inte ska bli så fylliga upptill eftersom jag redan har lite "häng" på dom. Annars tyckte jag att dom droppformade kändes bäst på så sätt, men det är väldigt svårt när man inte är så insatt=)
vickan_
Kvinna ·
21 mar, 2015
Ja konsultationen gick väldigt fort så därför jag ska tillbaka för att få lite mer klarhet i det. Eftersom jag tog beslutet att gå dit efter så lång tid med fundering så var det inte så mycket som fastnade av det han sa tyvär.
Det är svårt med eget önskemål när jag inte är så insatt i det här =) Men ska verkligen prova ut på måndag när jag har en konsultation till för att känna mig säker, i och med att operationen är snart!
Jag tror iaf att jag kommer bli nöjd om man jämför med hur missnöjd jag är just nu. Känns bara som att det kan bli bättre! :)
vickan_
Kvinna ·
21 mar, 2015
jag kan tyvär inte se dina bilder då jag blev medlem idag, kommer nog inte hinna bli högre medlem innan min op heller vilket är synd! :/
Vinna
Kvinna ·
21 mar, 2015
Om du har op 20/4 så hinner du nog bli silver!
Läs på lite hur du uppgraderar dig och var aktiv här inne!
Kram och lycka till!
dize65
Kvinna ·
21 mar, 2015
vickan_
Kvinna ·
21 mar, 2015
ska försöka bli aktiv. Känner dock inte för att lägga upp bild på mina bröst nu innan op eftersom jag redan är så missnöjd med dom.
ok! Jag är ju inte helt platt, har nästan en B-kupa men dom sitter inte direkt där jag vill att dom ska.
Jag ska ändå göra ett lite mer omfattande ingrepp med vårtgårdsförmniskning och ilägg och ev ett litet lyft. Men det känns iaf bra att jag tagit beslutet äntligen! =)
Vinna
Kvinna ·
21 mar, 2015
Jag känner också så att det är jätteskönt över att ha tagit beslutet! Heja oss!
Man har kommit en lång bit då beslutet är fattat!
Tänk vad olika det är, jag tycker det är snyggt med stora vårtgårdar =) kanske beroende på att jag har små!
Du behöver ju inte lägga ut en bild om du inte vill!
Kram
vickan_
Kvinna ·
23 mar, 2015