Ni som haft bakom o flyttat fram
Hej alla fina!
Nu är det så att jag går i tankar om att flytta fram mina implantat p.g.a. hemsk muskelpåverkan. Önskar höra era historier från bakombröst till framförbröst. Både ris och ros.
- Vad fick er att byta placerig?
- Är ni mer nöjda?
- Eventuella (nya) komplikationer.
- Känslan efter operationen kontra den första operationen.
- Vilken klinik och till vilket pris flyttades implantaten fram?
- Var er kirurg emot det, ville han/hon först prova att korrigera på annat vis?
Kommer inte på fler frågor nu men ni har säkert massor med mer bra information att dela med er av?
Allt är välkommet. Snälla gör inte detta till något debattforum för framför vs. bakom. Jag vill bara höra om de personer som genomgått denna resa alternativt känner/ vet någon sådan. Jag är inte särskilt nöjd med min placering eller muskelpåverkan så framför ser ut att bli mitt alternativ ( eller annan korrigering men det är jag mindre sugen på).
Kram till er alla goa tjejer!
181 cm. 69 cm under bysten.
---OP 2- höst2010 Dr. Carl-Johan Gustafson Proforma----
High profile 700cc runda geléhallon framför muskeln cohesive I
97, 8 cm över bysten.
1) den hemska muskelpåverkan och känslan av sandpapper mot muskeln bara man rörde sig minsta lilla.
2) Japp, helt klart. Skulle aldrig ens tänka tanken på att flytta de bakom igen. Då tar jag hellre ut de.
3) rippling, men det hade jag kanske fått med bakom också då det är nertill.
4) Måtte skitbra efter att jag återhämtat mig från narkosen. Blev förlamande trött direkt efter op den gången. Sedan hade jag mindre ont än på dag 13 med de bakom.
5) proforma, 7000kr för narkosen
6) Nej, de var inte emot det men försökte få mig att vänta vilket jag vägrade. Flytta de eller ta ut de.
Tack Söta Nasse!
Allt låter bra förutom ripplingen ( det är nog vad som oroar mig mest). Har du mycket rippling eller syns det bara i vissa lägen? Min vävnad innan OP var fast och gav mig ett par lite toppiga a-b tuttar. Lite häng kan jag ta, det kan ju hänga vilken placering man än har. Hoppas faktiskt på att åtminstone få ett bröstveck med framflytt. Skulle älska om de ville röra på sig. Sandpapperskänslan som du pratar om känner jag igen alltför väl.
Inga mer smärtor vid rörelser alltså? Muskeln blev normal igen?
181 cm. 69 cm under bysten.
---OP 2- höst2010 Dr. Carl-Johan Gustafson Proforma----
High profile 700cc runda geléhallon framför muskeln cohesive I
97, 8 cm över bysten.
muskeln var ju så klart ganska öm i början, men sedan blev det bra. nu syns inte ripplingen alls, men gjorde det för några månader sedan. det går upp och ner. tror att det beror på förstora fickor så att de rör sig.
ABSOLUT! Kunde inte ha blivit finare med tanke på mitt utgångsläge! Känslan är dessutom helt annorlunda.. de känns som mina egna på alla sätt och vis nu!
Inga direkt.. har mindre rippling nu än vad jag hade förut.. inga synliga alls varken då eller nu!
Enorm skillnad! Inga smärtande muskler, inget som "rör" sig under huden åt olika håll beroende på vad jag gör... Mjukare bröst helt klart, känner heller inte längre implantatet lika tydligt.. impl och min egen vävnad är ett!
Plastikakademin, fick betala 10000 för mina nya implantat.. resten var kostnadsfritt!
Min kirurg ville inte lägga helt framför! Hans plan var att lossa på musklerna :/ Jag valde framflytt "på eget bevåg" efter en massa goda tips och råd från tjejer med egen erfarenhet på forumen!
Hoppas det hjälpte nåt :)
37år, 4 barn, 167 cm/62 kg
Innan - 75B, nu 70G-H
375/400cc ~ Mentors runda medium profile ~ bakom muskel ~ Coh II ~ 2009
600/650cc ~ Mentors runda High profile ~ Framför muskel ~ Coh II ~ 2010
Tack Sandrah!
Min andra rädsla gällande detta är att om jag propsar på och får till en framflytt (vilket jag hoppas) och sedan koplikationer uppstår (vi ponerar detta). Vad händer då? Kommer kirurgen mer eller mindre säga "ditt val, du får skylla dig själv" eller fortsätter jag omfattas av korrigeringar tills det blir bra och detta till ett reducerat pris? Någon som har erfarenhet kring detta?
181 cm. 69 cm under bysten.
---OP 2- höst2010 Dr. Carl-Johan Gustafson Proforma----
High profile 700cc runda geléhallon framför muskeln cohesive I
97, 8 cm över bysten.
Det där var min absolut största rädsla också, men jag resonerade till slut att det inte kunde bli värre i alla fall! Jag vet inte hur du upplever dina problem (för i avslappnat tillstånd är dina bröst ett par av dom finaste här i mina ögon) men du får väga för och nackdelar helt enkelt!
En sak vet jag bara... jag har inte många gånger hört att någon är missnöjd med sin framflytt!
37år, 4 barn, 167 cm/62 kg
Innan - 75B, nu 70G-H
375/400cc ~ Mentors runda medium profile ~ bakom muskel ~ Coh II ~ 2009
600/650cc ~ Mentors runda High profile ~ Framför muskel ~ Coh II ~ 2010
Sandrah- har du hört någon som är missnöjd med sin framflytt? Jag försöker fiska efter lite sådant också. Inte bara solskenshistorier (även om de är de bästa)!
Kom igen nu tjejer vill höra era historier om framflytt, gärna om ni vill dela med er av bilder också? SER MAN NÅGON SKILLNAD PÅ FRAMFÖR-/ BAKOMBRÖST?
181 cm. 69 cm under bysten.
---OP 2- höst2010 Dr. Carl-Johan Gustafson Proforma----
High profile 700cc runda geléhallon framför muskeln cohesive I
97, 8 cm över bysten.
Jag blev missnöjd som jag skrivit i andra trådar tidigare. Först var de supersnygga. Men efterhand blev de mer och mer hängiga trots bh dygnet om, och på natten vill jag helst slippa bh, men det gick inte för då låg brösten och implantaten sidan om mig på madrassen. Så var det inte första året utan detta kom efterhand. Efter 2 år hade jag bröst som en pensionär. Så jag bytte till bakom igen.
1. Bytte pga av en misslyckad första operation. Ena implantatet var för högt upp och fick dubbelbröst. Tränade mycket och tyckte framför vore bra.
2. Var supernöjd de första året, men sedan blev de en katastrof.
3. Rippling och hängbröst och att det kändes som implantaten låg lösa i kroppen på något vis, svart att förklara på ett bra vis, men kändes obehagligt.
4. Det var på den kliniken som numera är akademikliniken, men då hade den en annan ägare, som fick sälja när han åkte i fängelse,... dock inte han som operarade mig. Priset minns jag inte
5. Kirurgen var med på framflytt.
Någon mer tjej som vill dela med sig av lite erfarenheter kring detta?? Undar för övrigt vad ni upplevde som snyggast före-/bakombröst?
Vad säger ni andra som inte gjort denna resa, rent estetiskt vad är finast, ser man någon skillnad?
181 cm. 69 cm under bysten.
---OP 2- höst2010 Dr. Carl-Johan Gustafson Proforma----
High profile 700cc runda geléhallon framför muskeln cohesive I
97, 8 cm över bysten.
Personligen tycker jag att bakom är snyggast på de med lite egen vävnad och de som är tunna och smala. Framförbröst kan se riktigt snygga och naturliga ut på de som inte är så tunna.
Själv har jag inte några besvärande muskelproblem ännu och hoppas att jag slipper det. Visst, de rör sig lite när man spänner bröstmusklerna, men inte så att det stör mig. Tror inte framför skulle bli bra på mig, för jag är så himla smal..