Jag kommer att undvika övningar som tar på inre bröstmuskulaturen så som flyes, bänkpress, armhävningar, bröstpress med hantlar osv. Man får väl helt enkelt hitta andra alternativ att kompensera med. Men det är trist :/
Tack Twinky! Testade några av övningarna idag och det kändes bra. :) Lite svårt att veta bara hur tungt man kan träna. Tidigare hade jag full koll på vilka vikter jag skulle ha. Vågar inte ta samma som förut även om jag känner att jag orkar men får för mig att brösten inte klarar det för att dom inte är läkta än. Har inte provat någon ren bröstövning och har inga planer på att göra det heller men vill inte ställa till med något genom ta för tungt vid andra övningar..? Är jag nojig?
BF + 3 korrigeringar pga olika komplikationer
NP + 1 korrigering
Fillers, Botox, Skinbooster, PRP, PMU, Mikronålning, Veinwave
Idag var jag på mitt 3mån återbesök!
Allt såg bra ut :)
Frågade Örjan ang träning och att det nu känns lite obehagligt efter vissa övningar osv.
Han sa att jag nu kan börja träna som innan, jogga, styrketräna osv. Men självklart undvika tunga bröstövningar. Han sa att det kunde kännas konstigt nu i början, men att det kommer att släppa. Jag skulle även strecha som vanligt, även bröstmuskeln. Så nu är det bara att köra på! Ska dock börja försiktigt! Skönt att man fått klartecken iallafall.
30årig 2barns mamma som efter amning & viktnedgång (-30kg) inte har så mkt bröst kvar :(
Idag 75A önskar 75C.
163 cm lång och 54kg.
Varit på konsultation på VK och ska på konsultation hos Örjan Gibbe den 29/6 på Proforma.
Ålder: 29
Längd: 178
Vikt: 68
Bröst nu: 75 A
Efter Op: Vet ej än
Konstulation Dr.Oya strandklniken
Konsultation Gunnar Kratz, Plastikakademin: 19/12-12
OP: Gunnar Kratz, Plastikakademin: 16/1-2013
Lollipoplyft samt mentor 550cc hp, delvis bakom
Jag tror faktiskt att jag för första gången ska våga duscha på gymmet. Har ALDRIG vågat det förut pga mina bröst. Men tror jag ska försöka våga nu. Tejpen känns långt ifrån lika hemsk att visa som brösten för mig, men självklart känns det lite nervöst och jobbigt. Hoppas ingen stirrar :P
Förlåt om jag kapar er tråd men jag blev så himla nyfiken på dina bröst, Tin! Hur kommer det sig att du bytte placering vid korr från framför till bakom? Oftast ser man ju bara att tjejer korrar från bakom till framför, inte tvärtom. :)
24 år, 160 cm
Storlek innan op: 75A
Konsultation 15/11, Patrik Höijer, Laser & Estetik
Operation 7/1, Patrik Höijer, Laser & Estetik
Runda Mentor, hög profil, 350 cc, bakom bröstmuskeln
Storlek efter op: 75D
172cm
58kg
32 år
2 barn
Strl före op: A-kupa
Strl efter op: önskar mig en fylld C-kupa
Konsultation 14 dec 2012 Laser & Estetik, Patrik Höljer (Otroligt trevlig kille och fina lokaler men jag vill ha snittet i armhålan och då är Citadellarna bä