#1
2013, May 12 - 23:03
Nya bröst före eller efter barn ?
Har funderat på att göra brösten:) Är det någon ide att fixa brösten innan man ska ha barn? får många op sej igen efter amning? Dom som gör en ny Op efter amning lyfter brösten antar jag , Hur mycket brukar det kosta?
Jag har tänkt skaffa barn om Ca två år , är det bättre att vänta med brösten då? Jag vill ha mina så supernaturliga som det bara går att få dom och jag har hört folk säga att det blev mer naturliga efter amning då dom blivit mjukare osv. Kan tänka mej att framförplacerade har lättare att bli hängiga efter amning/över lag ..vad säger ni ?
—
inga barn, 25 år 162cm,60kg
strl nu: 75B/liten C
funderar på att göra en bröst op
Annons
Annons
Annons
080110:Läppförstoring med Restylane (Clinic Visage,Uppsala)
080123: Bröstförstoring,Mentor runda 700cc High Profile (KKAB/Ivan Letterfors)
090416: Borttagning av kapselbildning,förminskning av fickan samt bröstlyft/vårtgårdsförminskning (KKAB/Ivan Letterfors)
090416:Stor näsplastik (KKAB/Ivan Letterfors)
130815: Bröstförstoringen, byte från Mentor 700cc-Sebbin 1505cc (KKAB/Ivan Letterfors)
201209: Byte av implantat Sebbin 1505cc-Mentor high profile 500cc samt bröstlyft (KKAB/Ivan Letterfors)
Jag opererade mig efter min första graviditet. Nu har jag fått två barn till och tycker nog att jag gott kunde vänta. Brösten har blivit hängiga igen trots att jag inte ammat. Efter min andra graviditet var de fortfarande hyggligt snygga. De fick ett naturligare utseende då. Nu tredje gången gick det inte så bra, och de hade nog behövt sig ett lyft igen. Nu är du ju så ung så det är kanske dumt att jämföra med en tant ;) Lycka till i alla fall, vad du nu bestämmer dig för .
Kvinna 160cm 51kg. Tre barn.
Opererad hos Peter Cosmo bröstlyft + implantat hösten 06
Opererat hos Peter Cosmo liten bukplastik våren 13
Opererad hos Tuve Mårtensson ögonlocksplastik samt bröstförminskning och lyft våren 19
Har två barn och innan dessa små hjärtan hade jag en fin byst och var jättenöjd! Efter första barnets amning halverades storleken, och efter andra hänger de nu som tomma påsar. Jag ska nu i Juni opa mig och känner att jag är glad som väntat tills nu då vi känner oss klara med barn! Har en vän som inte hade mycket bröst innan sina två barn men som fick sin egen storlek tredubblad, så det är så olika! Har även vänner som opat sig innan barn och på alla dem har där skett förändringar i form av hängig byst, då den oxå tappat sin spenst och fasthet! Dem är ganska avis på mig som opar mig nu efter barnen. Så det är rena lotteriet hur det blir för oss allihopa! Svårt val, men jag hade väntat. Är ju en liten chansning att göra det innan! Lycka till i ditt beslut
2 barn, 33 år, 167cm
Storlek före op: 80b
Storlek efter op: vet ej
Konsultation 24/4 Gerlee
Operation 7 juni Mary Knudsen at Gerlee
550cc Mentor bakom muskeln Hp
inga barn, 25 år 162cm,60kg
strl nu: 75B/liten C
funderar på att göra en bröst op
Nä det tror jag inte! Mina vänner som jag berättade om har bakom och det har ändå påverkats på samma vis! Tyvärr...
2 barn, 33 år, 167cm
Storlek före op: 80b
Storlek efter op: vet ej
Konsultation 24/4 Gerlee
Operation 7 juni Mary Knudsen at Gerlee
550cc Mentor bakom muskeln Hp
2 barn, 34år, 159cm, 60kg
strl före op: ? små och framförallt tomma/platta. Ingen Bh passar
strl efter: 70 D-DD gissar på ökning på ca275ml.
Mitt midjemått har minskat med ca 6 cm :-).
Opererad 19/9 2013 stor buk, fettsugning midja/mage och fettransplantation