Annons
37 posts / 0 new
Last post
2014, April 29 - 15:38
Nickie06
Nickie06's picture
Offline
Last seen: 4 years 1 month ago
Silver
Joined: 2014-03-17 01:02

emmisen00 wrote:

Nickie06 wrote:

emmisen00 wrote:
Ja men det tycker jag att vi kan göra :) Ja det ska jag med göra! Verkligen spara varenda krona haha Jag siktar nog också på oktober november :)

 

Hej Emmisen. 

Nu har jag precis kommit hem från Konsultationen. Kändes väldigt bra och Jonas var väldigt lättsam och enkel tycker jag :) Fick prova implantaten och mäta och se i 3D hur det på ett ungefär skulle se ut. Kändes väldigt bra! För mig blir det Framför placering trodde jag aldrig haha! Men ja hade tillräckligt för att kunna sätta framför. Och jag kunde ha ända upp till 400 cc som skulle se naturligt ut på mig. Men ja bestämde mig för 350 - 375 Så någon av dessa storlekar blir det :) Så det väljer vi på operations dagen. Ska göra ris testet hemma nu och bestämma mig med vilken av storlekarna. Så ja tyckte verkligen han va trevlig och de kändes riktigt bra och inte alls så jobbigt att stå där och klä av sig osv.. :) Så nu blir det att jobba som en dåre hela sommaren! Bokat en tid den 5e November för operation än så länge. Så får ja se sen om de blir den tiden kan ädra mig fram till 3 V innan operationen :) Kanske blir tidigare om jag har fått ihop pengarna, annars blir det den 5e November. Nu vill ja sätta igång och jobba så sommaren går fort haha!

När har du din konsultation?

 

 

HEJ Nickie06!

Åh gud så roligt att allt verkade vara så bra! Jag har en tid imorgon :) Oj okej, framför? då får vi se vad han säger att jag kan ha haha.

När du fick "prova" implantaten var det då så du kunde se hur det skulle vara sen då eller? Vad är det för imp? släta elr texturerade? Hur kändes dom?

 

Åh så roligt att ha bokat redan! Vad skulle ditt gå på? Jag kommer nog boka lite mer in mot december, men jag får ju se vad han säger att det kommer kosta mm :) Jaaa det förstår jag, jag längtar också! :)

 

Kram

 

Hej! 

Hur har det gått idag?

De var texturerade dom använde sig av verkade de som. Frågade vilka som var bäst o hans sa texutrerade för dom ska förhindra något.. tappat helt va de heter nu. Men han sa att ja skulle ha runda framför och vet inte än riktigt skulle bestämma mer på operations dagen. De blir mentor iallafall. Sen vet ja inte vilken fasthet han tar eller hur hög och låg profil det blir. Men ja har sagt att ja vill ha så naturligt som de går. Så ja antar att han förstått det. Så får man ju säga de på operations dagen hur och vad de blir. Vill inte ha för fasta så de lär ja inte gå med på haha. 

Mitt skulle gå på 45 000 . och 5000 om man vill ha den försäkrings grejen. Men de vet jag inte en om ja ska ha eller inte. Behövde man inte bestämma sig för nu. 

Vad skulle ditt gå på och vad sa han till dig :)? 

Hoppas du med tycker att han verkar bra. Jag kunde inte se något negativt alls. 

21 år, väger 62 kg. & 162 Cm
Storlek före op : 70 A-B
Storlek efter op : 70E
Önskad storlek efter op: Minst C
Konsultations: 22 April 2014 Akademikliniken i Göteborg.
operation: 5e november - Jonas Lundberg Akademikliniken Göteborg 375g Allergan Fram

2014, June 23 - 20:30
emmisen00
emmisen00's picture
Offline
Last seen: 8 years 2 months ago
Silver
Joined: 2014-03-16 19:25

Hej!

Herregud förlåt för att det har tagit såå lång tid för mig att svara men jag har haft såå j'kla fullt upp!!! Med jobb å flytt å allt!!

 

Men men, jag var hos jonas och gud han var bra! Fick jättebra vibbar av honom då han ska jag absolut hålla mig till :) Dock sa han att jag hade så pass mycket egen vävnad så han rekommenderade runda och framför muskeln... men jag är inte så säker på det för att jag vill inte att dom ska se "bolliga" ut haha :) jag ska dit igen och kolla lite mer på implantat.

 

Jag bokade en tid i december :D :D

 

Vi sa runda texturerade framför 325cc i varje men mitt ena bröst är lite större än det andra plus att det hänger lite mer så som sagt skall jag tillbaka och prata om det med :) mitt skulle också gå på 45000 och 50000 med försäkringen, jag tänker nog ta den eftersom att jag ändå lägger dom pengarna haha. Om jag väljer anatomiska istället blir det 49000 för bara dom, 54000 plus försäkringen då :)

 

Har du varit på fler konsultationer eller har du bytt eller stannar du också kvar hos honom? :)

20 år, 163 cm
Strl före op: 75B
Strl efter op: 70D/E beroende på märke
Konsultation Akademikliniken 29/4 Jonas Lundberg
Opad 17e december 2014 av Jonas Lundberg

2014, June 23 - 20:47
Flisan69
Flisan69's picture
Offline
Last seen: 6 months 1 week ago
Silver
Joined: 2013-02-15 20:09

Lycka till tjejer ni är i bra händer! :D

Nippelplastik och framförplacering 450cc, Mentor, Siltex™ Round Moderate plus Profile,Cohesive I™

Annons
2014, June 24 - 16:34
Nickie06
Nickie06's picture
Offline
Last seen: 4 years 1 month ago
Silver
Joined: 2014-03-17 01:02

Hej!

 

Ja har inte heller varit så mycket inne här det senaste. Jobbar och sliter för att få ihop pengarna. Jag har bokad tid och håller mig till den hos Jonas han kändes så bra.. Ja ska med ha framför för ja tror på att de ser mest naturligt ut. känner 2 som gjort. och den ena har framför och den andra bakom. och hon som har bakom har MYCKET rundare och sitter där dom sitter. De framför ser inte alls ut som att de är fejk bröst. Ja skall ha 350 cc. Har mellan det och 370 cc att fundera över. Men är inne på 350. Har tid den 5e november och vill verkligen att tiden skall gå. Längtar något galet haha.. Får hoppas på att de blir ett par fina bröst. Tror på att de blir bäst om han sagt så. 

 

Vi får följa varandra här när det är dags kul att få prata med någon som gör det samma och dessutom på samma ställe haha :)

21 år, väger 62 kg. & 162 Cm
Storlek före op : 70 A-B
Storlek efter op : 70E
Önskad storlek efter op: Minst C
Konsultations: 22 April 2014 Akademikliniken i Göteborg.
operation: 5e november - Jonas Lundberg Akademikliniken Göteborg 375g Allergan Fram

2014, June 25 - 21:21
emmisen00
emmisen00's picture
Offline
Last seen: 8 years 2 months ago
Silver
Joined: 2014-03-16 19:25

Hej, nej precis man jobbar och sliter ja!

 

Jaha okej, ja det kan man ju också bestämma sig för på op dagen också. Jag ska nog också ta 350cc tror jag blir perfekt! :)

 

Jaaa det är det verkligen! på samma ställe, samma kirurg och nästan samma bröst haha! Okej jag har bokat den 17 december men hinner jag få ihop pengar tidigare så ser jag om det går att boka tidigare haha :)

 

Vi får kika in lite då och då och uppdatera varandra :)

20 år, 163 cm
Strl före op: 75B
Strl efter op: 70D/E beroende på märke
Konsultation Akademikliniken 29/4 Jonas Lundberg
Opad 17e december 2014 av Jonas Lundberg

2014, August 11 - 17:15
Nickie06
Nickie06's picture
Offline
Last seen: 4 years 1 month ago
Silver
Joined: 2014-03-17 01:02

Heeej! Har precis ringt och ändrat min operation så det blir den 24e september istället.. längtar verkligen! Men funderar fortfarande på storleken.. blir de för litet? För stort? 350cc lutar de åt. Står mellan det och 375.. Och som alla säger kommer väl inte de att vara någon skillnad. Men varför står de då mellan dessa storlekar? Tror ni att jag kommer att tycka att det är förlitet ? Man blir tokig. Känns bra med 350cc Men vet inte ännu haha.. borde man ta större? 

21 år, väger 62 kg. & 162 Cm
Storlek före op : 70 A-B
Storlek efter op : 70E
Önskad storlek efter op: Minst C
Konsultations: 22 April 2014 Akademikliniken i Göteborg.
operation: 5e november - Jonas Lundberg Akademikliniken Göteborg 375g Allergan Fram

Annons
Annons
Annons
Annons