#1
2014, May 27 - 17:03
Ta sig upp & ur sängen! NÄR???? Bröstförstoring & Lyft
Hejsan tjejer!
Måste höra med er som gjort Bröstförstoring samt lyft, delvis bakom muskeln.
Förstår att det kan vara ganska individuellt..
Men efter hur många dagar ca klarar man utav att kliva upp ur sängen själv samt knäppa upp byxorna vid toabesök osv..???
Tacksam för svar.. kram!
—
2 barn, 28år, 157cm, 55kg
Stl före op: Urammad 70c (Lindex bh som ändå är lite förstor, är nog en 65:a)
Konsultation Dr.Oya "Strandkliniken" i Sthlm 13/3-14.
Konsultation Patrik Höijer "Laer&Estetik" i Sthlm 24/5-14
Planerad op Patrik Höijer "Laser&E
Annons
Annons
Annons
har gjort en bröstrekonstruktion där muskler flyttades och en bröstförstoring... alltså inte helt samma, men eg. är bröstrekonstruktionen som jag hade ett betydligt större ingrepp än ett lyft (större yta och fler muskler som skars i). Du bör kunna gå upp samma dag, och eg. är det viktigt att du rör på dig också efter op'n. Vissa har mer smärtor än andra, självklart, men dom flesta är ganska mobila redan första dagen. Verkar lite som om den "postoperativa mobiliteten" beror lite på hur aktiv kroppen är annars. Träna lite magmuskler och kardio innan, du verkar ha några månader kvar innan det är dags..? Mjukisbyxor istället för tajta jeans kan vara en fördel... lycka till!
-72, 165 cm, 51 kg, inga barn.
Strl före op: 70A/70AA..
1989-2011: Silikonimplantat 275CC under muskeln i ENA bröstet pga asymmetriskt trattbröst, Sahlgrenska i Göteborg, dr. Anna Elander.
2011: Uttag av silikonimplantat, korrektur av bröstkorgen (NUSS
Jag är ensamstående med en fyraåring och hade inte så mkt val än att kliva upp;)
Men det var aldrig några större problem? Tog smärtstillande rätt länge men upp ur sängen gick redan dag 2-3.
Jag byggde upp rejält med kuddar för det gjorde ont de första 2 v att ligga för platt på rygg. När jag reste mig anv. magmuskler och satte mig upp utan armar eller bröst muskler. Som sittande plankan (om du vet?)
Det är ju så olika och man har olika smärttröskel mm. Men det bästa är att vara inställd på det värsta och bli glatt överraskad om det blir motsatsen
1barn, 33 år, 166cm, 63kg
Strl före Op: hängig 75c.
Konsultation 16/2, carlanderska
Operation 23/4-14 av Peter Tarnow, carlanderska
Bröstlyft+ 300cc mp+ Bakom muskel.
Ny op 25/2-15 Peter tarnow. Korr. nytt ankarlyft, byte av implantat till 450 cc