Annons
7 posts / 0 new
Last post
#1 2015, October 10 - 10:47
trill
trill's picture
Offline
Last seen: 5 months 1 week ago
Silver
Joined: 2010-08-17 17:32

Äta upp sig inför fettransplantation? Ja eller nej?

Jag ska göra ytterligare en fettransplantation för att fylla ut håligheter som blev efter fettsugningen. Har nu av kirurgen fått rådet att jag ska öka i vikt några kilon så att jag får mer fett att ta av vid transplantationen. 

Jag har sökt information om detta och de flesta avråder från att öka i vikt pga att det senast tillkomna fettet är det man går ner först, och att de fettcellerna som man fått av att svulla upp sig inte är av lika bra kvalité heller. Att man helst ska vara så nära sin idealvikt som möjligt, dvs så stabila fettceller som möjligt. Helst ska man ta av depåer som är så tränings- och förbränningsresistenta som möjligt, och det är ju inte det senast tillkomna fettet - tvärtom. På mig lägger sig fettet inte heller i depåer utan fördelas alltid jämnt över kroppen..svårare att fettsuga då.

Är därför förbryllad av läkarens råd. Känner mig inte så jättemotiverad till att lägga på mig en massa fett som troligtvis inte blir kvar på det nya stället efter transplantationen. 

Någon mer som fått rådet att feta till sig inför transplantation och som även gjort det med lyckat (=hållbart över tid) resultat?

 

Här är lite länkar som jag hittade då jag sökte på ämnet:

 

 
 
 
Annons
2015, October 10 - 12:18
Marina
Marina's picture
Offline
Last seen: 2 days 7 hours ago
Moderator
Joined: 2010-04-14 19:00

Jag var så illa tvungen. INgen påpekade de här faktorerna för mig, som du beskriver. Därmed inte sagt tt det inte kan vara så.

Men jag åt upp mig i omgångar, och även om jag liksom du inte lägger på mig på ETT bar skrdeställe, så fick de ju till slut ut så mycket att det  i omgångar - gick att få till ett par bröst. Jag vet att du också haft en supertrist historia som aldrig tycks ta slut, men om du orkar läsa min tråd om hela fettransplantationsprocessen, så tror jag du får en uppfattning om vad du isåfall står inför.

På mig fick de ut 104 cc till var tutte första gången. Inte mycket alltså.  

Pga ärrvävnad är mina bröst inte släta och jämna ändå, men bättre än de varit tidigare och jag trivs bättre med dem.

 

Dock har jag också fått lite ojämnheter på insida lår efter fettsugningarna.

Moderator, medlemsansvarig och delägare i POF.
50 år, 164 cm, 72 kg
Ca femton års trasslig brösthistorik som finns beskriven i min profil, som ligger till grund för mitt engagemang i POF.
Missa inte att det är ett nytt POF på gång och att ni behöver ha en aktuell mailadress för att kunna logga in när det är dags (ca senhösten 2023, är prel.planen)!

2015, October 25 - 22:31
trill
trill's picture
Offline
Last seen: 5 months 1 week ago
Silver
Joined: 2010-08-17 17:32

Ja det är verkligen en slumpartad grej man står inför om man ska transplantera fett, verkar som att det är nästan "tur" ifall något av det fastnar... Som jag fattat det så är det ca 60-80% av det skördade fettet som sedan går att använda, och av det fettet så är det ca 50% som sedan fastnar. Så det är ju max ca en fjärdedel av det totalt skördade fettet som fastnar, om jag fattat rätt. För min del har jag endast fettdepåer på ETT ställe och det är på rumpan och det vill jag gärna ha kvar där :) men för övrigt har jag allting utspritt på kroppen. Bortsett från aningens kraftiga vader då, typ lite cankles eller vad det heter, men tydligen är det ett svårt område att fettsuga (naturligtvis...) Har även lite armhålefett som tur är, och det kan jag dock gärna flytta till höfterna.

Läste på några sidor att tydligen är BodyJet-fettsugning det som är bäst om man ska transplantera fettet sedan, och att traditionell fettsugning förstör lite för mycket av fettet. Naturligtvis är det såklart traditionell fettsugning som min kirurg använt vid transplantationen, så inte konstigt att i princip allt redan försvunnit..

Är det på ArtClinic du (Marina) har opererats då det gällt transplantationerna? 

 

2015, October 28 - 18:17
Marina
Marina's picture
Offline
Last seen: 2 days 7 hours ago
Moderator
Joined: 2010-04-14 19:00

Ja, det är det, av Per Windh med assistans av Peter Zachrisson de flesta gångerna. Det du menar med "går att använda" är väl att de liksom sållar bort allt det de sugit ut som INTE r rent fett, så det blir hög kvalitet på det som injiceras - och ja, då är det nog ca de proportionerna vi pratar om. 

Och precis, även på mig har de fått ta överallt utom på rumpan.

Moderator, medlemsansvarig och delägare i POF.
50 år, 164 cm, 72 kg
Ca femton års trasslig brösthistorik som finns beskriven i min profil, som ligger till grund för mitt engagemang i POF.
Missa inte att det är ett nytt POF på gång och att ni behöver ha en aktuell mailadress för att kunna logga in när det är dags (ca senhösten 2023, är prel.planen)!

Annons
2015, October 28 - 22:04
Lee
Lee's picture
Offline
Last seen: 6 years 4 months ago
Silver
Joined: 2015-10-06 21:16

Har också fått höra att Bodyjet ger bäst resultat, det är tydligen olika sätt man skördar fettet på och sedan renar det på :)

0 barn, 26år, 166cm och 50kg
Stl före 70b
Stl efter 75D

2015, November 7 - 19:17
smulan_insp
smulan_insp's picture
Offline
Last seen: 9 years 4 months ago
Silver
Joined: 2015-05-05 22:44

Jag har precis som dig, fått höra att man ska vara så nära sin idealvikt som möjligt. Detta har även en kirurg (Fredrik Berne) sagt till mig vid en konsulation. Tyvärr minns jag inte exakt varför dock.

*aktuellt* BBL/Fettransplantation OP 10/12 Fredrik Berne, Klinik34
Längd: 155cm Vikt: 52cm
Bröstoperation: före 70B, efter 70D

2015, November 7 - 21:16
trill
trill's picture
Offline
Last seen: 5 months 1 week ago
Silver
Joined: 2010-08-17 17:32

Ja det är precis vad jag också läst mig till då jag googlat runt på detta ämne. Som jag fattat det så verkar det som att det senast tillkomna fettet, som man ätit sig till (t ex som när man blir lite fet över julen) också är det fett som man blir av med först när man sen går ner i vikt igen. Tydligen är det lättinlagrade fettet också lättare att bli av med och försvinner därför lättare om man tar det fettet till transplantation. Som jag fattat det så ska man helst ta av det fett som är som mest "tränings- och bantningsresistent" som möjligt, för det är tydligen bäst kvalitet och bryts inte ner lika lätt. Själv har jag sånt fett - tyvärr dock ej mycket - på vader och anklar, och framsidan av låren ovan knäna, men inte på några andra ställen. 

Jag vågar inte ge mig in på att äta upp mig och transplantera och att det sen bara försvinner igen, och så ska man bli besviken och missnöjd än en gång. Orkar inte mer sånt här, det tar för mycket på krafterna och jag mår bara kasst och känner mig värdelös för att jag gav mig in på detta överhuvudtaget. mail

Annons
Annons
Annons
Annons